Nieprawidłowości w moczu – dowiedz się wszystkiego

Jest kilka rodzajów nieprawidłowości w moczu. Nie wahaj się skonsultować z lekarzem, jeśli zauważysz w swoim moczu pewne zmiany.
Nieprawidłowości w moczu – dowiedz się wszystkiego
Alejandro Duarte

Przejrzane i zatwierdzone przez: biotechnolog Alejandro Duarte.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Mocz to płyn wytwarzany przez nerki po odfiltrowaniu odpadów organicznych i nadmiaru wody. Nieprawidłowości w moczu mogą więc oznaczać zaburzone działanie nerek. Po przefiltrowaniu dociera do moczowodów i na końcu do pęcherza, gdzie jest przechowywany.

Mocz zazwyczaj składa się z 96% z wody. Pozostałe 4% to rozpuszczone substancje, takie jak mocznik, kwas moczowy, kreatynina, chlorek i tym podobne. Jeśli cierpisz na zaburzenia moczu, lekarz sprawdzi wszystkie te substancje.

Po pobycie w pęcherzu mocz jest wydalany z Twojego ciała przez cewkę moczową.

Pęcherz to narząd, który, jeśli działa poprawnie, może przechowywać do 170-180 cm3 moczu w czasie od trzech do pięciu godzin.

Nieprawidłowości w moczu: różne rodzaje

Problemy z oddawaniem moczu

Ogólnie rzecz biorąc, kamienie nerkowe są jednym z głównych problemów, które wpływają na wydalanie moczu.

Zmiany w wydalaniu moczu wynikają z wielu różnych czynników lub chorób. Oddawanie moczu może być zablokowane przez kamienie, ale guzy również mogą powodować niedrożność. Zmiany te nie pozwalają na prawidłowe opróżnienie pęcherza.

nieprawidłowości w moczu

Problemy z oddawaniem moczu mogą również wynikać z chorób nerek – pacjent może na przykład cierpieć na niewydolność tego organu.

Infekcje i zakażenia również mają wpływ na to schorzenie; mogą to być również problemy z kontrolą pęcherza, takie jak nadreaktywny pęcherz, nietrzymanie moczu i łagodny przerost prostaty u mężczyzn.

Nieprawidłowości w moczu spowodowane zmianami w składzie moczu

Jak wyjaśniliśmy powyżej, chociaż mocz to głównie woda, zawiera on również inne elementy. Poziomy innych składników mogą być większe lub mniejsze, wskazując, że coś nie działa poprawnie. Analiza moczu mierzy te składniki, aby pomóc zdiagnozować niektóre choroby.

Oto niektóre sytuacje, w których składniki moczu mogą ulec zmianom:

  • Białkomocz. Oznacza podwyższony poziom białka w moczu. Może to sygnalizować obecność chorób, takich jak cukrzyca, niektóre zatrucia, kłębuszkowe zapalenie nerek lub infekcje dróg moczowych.
  • Glikozuria. Jest to obecność glukozy w moczu. Zazwyczaj objawia się u pacjentów z nieprawidłowo kontrolowaną cukrzycą i niektórymi chorobami nerek.
  • Pyuria. Oznacza obecność ropy w moczu.
  • Krwiomocz. Może wskazywać na infekcje dróg moczowych, kamienie nerkowe lub raka dróg moczowych. Schorzenie to oznacza krew w moczu.
  • Bakteriuria. Może być oznaką zakażenia układu moczowego lub dróg moczowych. Jest to obecność bakterii w moczu.

Zmiany w objętości oddawanego moczu

Objętość oddawanego moczu może również się różnić. Bezmocz występuje wtedy, gdy nie produkujesz moczu. Sytuacja przeciwna, wielomocz, może występować, gdy wypróżniasz pęcherz w większym stopniu niż zwykle.

Kolejną nieprawidłowością jest skąpomocz, który występuje przy niskim poziomie wydalania moczu. Warto również wspomnieć o zatrzymywaniu moczu, czyli niemożności opróżnienia pęcherza.

Nietrzymanie moczu to natomiast mimowolne oddawanie go. W takim przypadku trudność polega na kontrolowaniu tego procesu i ilości wydalanego moczu.

Zmiana koloru moczu

Najczęstsze zmiany koloru moczu to:

  • Ciemnożółty mocz jest zwykle oznaką odwodnienia.
  • Pomarańczowy mocz może być spowodowany nadmiernym spożywaniem pokarmów bogatych w beta karoten lub przyjmowaniem niektórych leków.
  • Czerwony lub różowy mocz zwykle oznacza obecność krwi w moczu. Lekarze nazywają to krwiomoczem.
  • Fioletowy mocz zwykle występuje u pacjentów z założonym cewnikiem moczowym. Wynika to z transformacji niektórych pigmentów z powodu bakterii znajdujących się w rurce cewnika.
  • Białawy mocz lub albuminuria – może wynikać z ciężkiego zakażenia dróg moczowych lub przetoki limfatycznej, szczególnie w przypadku nowotworów lub urazów brzucha.

Jeśli zmiana koloru moczu trwa dłużej niż trzy dni, zalecamy wizytę u lekarza. Prawdopodobnie przeprowadzi on testy, aby zdiagnozować problem, który powoduje tę nieprawidłowość.

Przeprowadzenie badań jest również wskazane, jeśli masz inne objawy nieprawidłowości w moczu lub opróżniania pęcherza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Graff, L. (1983). Analisis De Orina. Analisis De Orina Graff.
  • Escalante-Gómez, C., Zeledón-Sánchez, F., & Ulate-Montero, G. (2007). Revisión Proteinuria, fisiología y fisiopatología aplicada. Acta Médica Costarricense. https://doi.org/http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0001-60022007000200004&lng=en
  • Andrés, E., Servicio, R., Fundació, N., & Barcelona, P. (2004). Fisiopatológica de la insuficiencia renal. Anales de Cirugía Cardíaca y Vascular.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.