Nerki i pęcherz: poznaj 7 produktów, które pomogą Ci je chronić

Arbuz jest nie tylko bogaty w wodę i wspomaga produkcję moczu oraz oczyszczanie nerek, ale zawiera także błonnik i antyoksydanty, które dbają o zdrowie naszego układu krwionośnego.
Nerki i pęcherz: poznaj 7 produktów, które pomogą Ci je chronić

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nerki i pęcherz odgrywają kluczową rolę w naszym ciele. Dzieje się tak nie tylko dlatego, że są one niezbędne dla układu moczowego, ale także dlatego, że działają razem z wątrobą. Zasadniczo usuwają toksyny, które są filtrowane z krwiobiegu.

Nerki są odpowiedzialne przede wszystkim za filtrowanie i oczyszczanie około 200 litrów krwi dziennie. A pęcherz przechowuje wytwarzany mocz aż do jego wydalenia. Oba te spełniają te zadania w ramach swoich procesów biologicznych. Czasami jednak ich funkcjonowanie jest zaburzone z powodu nadmiernego gromadzenia się toksyn lub rozwoju infekcji i stanów zapalnych.

Z tego powodu zalecamy wprowadzenie nawyków, które pomagają wzmocnić ich funkcje. Odnosi się to przede wszystkim do naszej diety. Możemy więc wykorzystać właściwości niektórych produktów spożywczych. Dzięki substancjom zawartym w tych produktach możemy wzmocnić nasze narządy, aby działały bez zarzutu.

Czy wiesz, które produkty mają dobry wpływ na Twoje nerki i pęcherz?

Naturalne produkty, które pozytywnie wpływają na nerki i pęcherz

1. Żurawina

żurawina na nerki i pęcherz

Dzięki wysokiej zawartości niezbędnych składników odżywczych, żurawina jest uważana za jeden z najlepszych produktów stosowanych do ochrony układu moczowego.

 • Zawarte w niej przeciwutleniacze wspomagają proces eliminacji toksyn, wzmacniania funkcji nerek i optymalizacji produkcji moczu.
 • Ma właściwości przeciwzapalne, które pomagają zapobiegać problemom, takim jak zapalenie pęcherza, które często atakuje pęcherz.
 • Spożywanie żurawiny powstrzymuje również bakterie i wirusy przed atakowaniem tkanek tych narządów, zapobiegając w ten sposób infekcjom.
 • Są także uzupełniającym lekarstwem na kamienie nerkowe, ponieważ pomagają one w eliminacji złogów wapnia i kwasu moczowego.

2. Seler

Seler jest rośliną moczopędną, która od wieków stosowana jest jako lek przeciwko dolegliwościom wpływającym na nerki.

 • Seler ma wysoką zawartość potasu, minerału, który sprzyja wydalaniu zatrzymanych płynów, zapobiegając w ten sposób stanom zapalnym.
 • Zawarte w nim przeciwutleniacze wspomagają rozkład i wydalanie toksyn, ułatwiając im przepływ przez drogi moczowe.
 • Ponadto, seler ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób nerek i pęcherza moczowego.

3. Arbuz

Ten popularny owoc zawiera wodę i silne przeciwutleniacze, które pomagają w nawodnieniu organizmu, poprawiając funkcjonowanie układu moczowego.

arbuz na nerki i pęcherz
 • Regularne spożywanie arbuza zmniejsza stany zapalne spowodowane zatrzymywaniem płynów, jednego z czynników zakłócających pracę nerek.
 • Arbuz działa jako naturalny środek przeciw zapaleniu pęcherza moczowego, stymulując produkcję moczu w celu usunięcia bakterii nagromadzonych w ścianach pęcherza.
 • Zawiera potas i magnez, minerały stymulujące pracę nerek.
 • Zawarty w nim błonnik i antyoksydanty pomagają filtrować toksyny obecne we krwi, zapobiegając ich gromadzeniu się w nadmiernych ilościach.

4. Ananas

Ananas jest jedną z najlepszych produktów do naturalnej ochrony zdrowia nerek i układu odpornościowego.

 • Jego główne zalety wynikają z dużej zawartości bromeliny, silnego enzymu, który pomaga rozkładać toksyny, które są filtrowane z krwi.
 • Substancja ta daje ananasowi działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, idealne do zmniejszenia ryzyka infekcji układu moczowego.
 • Dodatkowo zawiera witaminy A i C, które pomagają wzmocnić nasz system obronny, aby poprawić reakcję na ataki czynników patologicznych.
 • Pomaga także złagodzić podrażnienie pęcherza i zmniejsza ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych.

5. Truskawki

Truskawki są pełne przeciwutleniaczy i niezbędnych składników odżywczych, które wspomagają funkcjonowanie nerek, zapobiegając trudnościom wynikającym z zatrzymywania płynów i toksyn.

Świeże truskawki na nerki i pęcherz
 • Zawarte w nich witaminy i minerały pomagają regulować procesy zapalne, zmniejszając ryzyko niewydolności narządów.
 • Hamują negatywne działanie wolnych rodników, które są odpowiedzialne za utlenianie komórkowe.
 • Przywracają równowagę płynów, optymalizując w ten sposób produkcję moczu.

6. Szpinak

Jedzenie szpinaku stało się popularne w ciągu ostatnich kilku lat. Po pierwsze, jest to niskokaloryczny produkt, który oferuje nam ważne, niezbędne składniki odżywcze.

 • Dodatkowo, jest korzystny dla układu moczowego, ponieważ ma właściwości moczopędne, które wspomagają proces eliminacji płynów.
 • Zawarte w nim przeciwutleniacze przeciwdziałają negatywnemu wpływowi wolnych rodników, a także poprawiają funkcjonowanie nerek, które filtrują toksyny z krwi.
 • Szpinak działa tonizująco na pęcherz moczowy, zapobiegając podrażnieniom tkanek w przypadku infekcji bakteryjnych.

7.Pietruszka

Pietruszka jest naturalnym lekarstwem i działa szczególnie dobrze, gdy podana jest w postaci naparu. Działa oczyszczająco na nerki, przez co zapobiega przewlekłym chorobom.

 • Zawiera chlorofil, antyoksydanty i naturalne włókna, które sprzyjają oczyszczaniu organizmu. W rezultacie zapobiega to gromadzeniu się toksyn w tkankach nerek.
 • Dodatkowo pomaga łagodzić stany zapalne dróg moczowych. Dotyczy to szczególnie kamieni nerkowych i infekcji.
 • Pietruszka ma także działania moczopędne, dzięki czemu zapobiega zatrzymywaniu płynów w organizmie.
Pietruszka na nerki i pęcherz

Czy cierpisz na infekcję dróg moczowych? Martwisz się chorobami, które mogą zaatakować Twoje nerki i pęcherz? Spróbuj zwiększyć spożycie tych produktów, aby skorzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Pamiętaj też o regularnym spożyciu wody, ponieważ ten płyn jest niezbędny, aby utrzymać nerki i pęcherz w dobrym zdrowiu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kooti W, Daraei N. A Review of the Antioxidant Activity of Celery ( Apium graveolens L). J Evid Based Complementary Altern Med. 2017 Oct;22(4):1029-1034
 • Filippini T, Violi F, D’Amico R, Vinceti M. The effect of potassium supplementation on blood pressure in hypertensive subjects: A systematic review and meta-analysis. Int J Cardiol. 2017 Mar 1;230:127-135.
 • Carr AC, Maggini S. Vitamin C and Immune Function. Nutrients. 2017 Nov 3;9(11):1211.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.