8 korzyści z wody, których prawdopodobnie nie znałeś

Woda pitna daje niesamowite korzyści zdrowotne, o których większość ludzi nie wie. Odkryj niesamowite zalety wody i zacznij pić jej więcej!
8 korzyści z wody, których prawdopodobnie nie znałeś

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Prawdopodobnie wiele razy słyszałeś i czytałeś o tym, jak niesamowite są zalety wody. W rzeczywistości czerpiemy z niej wiele korzyści zdrowotnych, ponieważ nasz organizm w dużej mierze składa się z wody. Ogólnie rzecz biorąc, eksperci zalecają picie od 6 do 8 szklanek wody dziennie. Taka ilość nie tylko zapewnia dobre nawodnienie, ale także przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała, a nawet poprawia stan naszej skóry i włosów.

Ponadto woda jest uważana za drugi najistotniejszy składnik do życia, po tlenie, ponieważ bierze udział we wszystkich poszczególnych procesach życiowych zachodzących w naszym ciele. W rzeczywistości prawie dwie trzecie masy naszego ciała składa się z wody.

  • 85% naszego mózgu to woda
  • 22% naszych kości to woda
  • 83% naszej krwi to woda
  • 75% naszych mięśni to woda

Niesamowite zalety wody

Wiemy już więc, że woda jest niezbędna, abyśmy czuli się dobrze, mieli energię i witalność życiową. Warto jednak poznać niesamowite zalety wody, które mogą Cię zachęcić do spożywania jej we właściwej ilości (co najmniej 2 do 2,5 litra dziennie czyli 6 do 8 szklanek).

1. Picie wystarczającej ilości wody przyczynia się do utraty wagi

beneficios del agua

Woda jest niezbędna do utraty wagi, ponieważ pomaga nam poczuć sytość i przyczynia się do dobrego tempa metabolizmu. Ponadto woda zastępuje napoje orzeźwiające i soki butelkowane, które zazwyczaj mają dużo cukru i kalorii.

Woda nie ma kalorii, węglowodanów ani cukru. Pijąc wodę zwiększamy tempo przemiany materii. Dzięki temu możemy uzyskać lepszy wynik, jeśli chcemy schudnąć.

Uważamy, że ten temat również może Ci się spodobać: Wczesna kolacja może pomóc Ci schudnąć i zapobiec cukrzycy

2. Niesamowite zalety wody dla nerek

Do prawidłowego funkcjonowania nerek konieczne jest picie wystarczającej ilości wody.

Kiedy pijemy wodę, pomaga ona rozcieńczyć sole i minerały, z których organizm tworzy rodzaj piasku wytrącający się z moczu. Dlatego osoba, która nie pije wystarczającej ilości wody, ma tendencję do rozwoju kamieni nerkowych.

3. Woda zapobiega problemom poznawczym

Bebe suficiente agua, beneficios del agua

Jeśli masz problemy z koncentracją i pamięcią, możliwe, że pijesz za mało wody. Według brytyjskiego badania opublikowanego w Journal of Nutrition, brak wody może niekorzystnie wpływać na nasz mózg.

Naukowcy wykazali, że odwodnienie może powodować problemy poznawcze, takie jak zaniki pamięci i uwagi, nieodpowiednia reakcja na niektóre bodźce wzrokowe a nawet zaburzenia nastroju.

4. Niesamowite zalety wody poprawiają funkcjonowanie serca

Badanie przeprowadzone przez Adventist Health Study wykazało, że kobiety, które wypijają więcej niż pięć szklanek wody dziennie, mogą zmniejszyć ryzyko chorób serca nawet o 41% w porównaniu do tych, które wypijają tylko jedną lub dwie szklanki dziennie.

Podobnie mężczyźni mogą zmniejszyć ryzyko choroby wieńcowej nawet o 54%, jeśli piją więcej niż 5 szklanek wody dziennie. Osoby zagrożone chorobami serca powinny pić wodę w ramach profilaktyki.

5. Woda poprawia trawienie i zwalcza zaparcia

Niesamowite korzyści płynące z wody
Picie wystarczającej ilości wody i przyjmowanie wystarczającej ilości błonnika jest kluczem do walki z zaparciami, które często są również wynikiem odwodnienia.

Układ pokarmowy wymaga odpowiedniej ilości wody do prawidłowego trawienia. Kiedy osoba często pije wodę, może to zmniejszyć zgagę i problemy z jelitami. Woda w połączeniu z błonnikiem jest idealna do zwalczania zaparć, które często wynikają z odwodnienia.

Z drugiej strony, gdy dana osoba nie jest wystarczająco nawodniona, jelito grube wchłania wodę ze stolca, przez co staje się twardszy i trudniej się przesuwa przez jelita. Dlatego powinieneś pić więcej wody, jeśli cierpisz na zaparcia.

6. Niesamowite zalety picia wody dla zdrowej, promiennej skóry

Pijąc wodę, przyczyniamy się również do uzyskania zdrowszej, bardziej promiennej i młodzieńczej skóry. Woda pełni bardzo ważną rolę w nawilżaniu skóry, a także poprawia elastyczność.

Ponadto picie wystarczającej ilości wody sprzyja detoksykacji i oczyszczeniu krwi, co znajduje odzwierciedlenie w czystej, gładkiej twarzy z mniejszym trądzikiem.

7. Picie wody idzie w parze z większą witalnością

Jedną z najczęstszych przyczyn zmęczenia w ciągu dnia jest łagodne odwodnienie. W takich przypadkach czujemy się bardziej zmęczeni i odczuwamy ból głowy, który może wpływać na nasze zachowanie i poziom energii.

Kiedy jednak pijemy wodę, pomaga w prawidłowym przebiegu procesów metabolicznych organizmu. Służą one do uzyskania energii i witalności.

8. Niesamowite zalety wody: reguluje temperaturę ciała

superar la depresión

Woda jest w końcu niezbędna do regulowania temperatury ciała, zwłaszcza po aktywności fizycznej, gdy się pocisz. Gdy pot odparowuje, ciało się ochładza. Kiedy tracimy zbyt dużo wody w wyniku pocenia się, zwiększa się ryzyko zmęczenia cieplnego, dlatego konieczne jest picie wody, aby utrzymać nawodnienie i lepiej wykonywać ćwiczenia.

Podsumowując, do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała i umysłu musimy pić wodę w odpowiedniej ilości. Jeśli jeszcze nie odkryłeś korzyści płynących z wody, zalecamy zacząć pić od 6 do 8 szklanek dziennie. Bardzo szybko zauważysz różnicę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Popkin, B. M., D’Anci, K. E., & Rosenberg, I. H. (2010). Water, hydration, and health. Nutrition Reviews. https://doi.org/10.1111/j.1753-4887.2010.00304.x
  • Coyle, E. F. (2004). Fluid and fuel intake during exercise. In Journal of Sports Sciences. https://doi.org/10.1080/0264041031000140545
  • Jéquier, E., & Constant, F. (2010). Water as an essential nutrient: The physiological basis of hydration. European Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.1038/ejcn.2009.111
  • Masento, N. A., Golightly, M., Field, D. T., Butler, L. T., & van Reekum, C. M. (2014). Effects of hydration status on cognitive performance and mood. British Journal of Nutrition111(10), 1841-1852.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.