Zlokalizowana tkanka tłuszczowa - jak ją spalić?

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa - jak ją spalić?
Saúl Sánchez Arias

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Saúl Sánchez Arias.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Spożycie kofeiny wiąże się z lepszymi wynikami odchudzania pod warunkiem, że spożywamy ją jako część zbilansowanej diety i razem z ćwiczeniami fizycznymi. W tym artykule odpowiemy na pytanie, czy zlokalizowana tkanka tłuszczowa jest możliwa do spalenia.

Jednym z najważniejszych celów dużej części populacji odchudzającej się jest utrata tkanki tłuszczowej. Najważniejsze pytanie brzmi, czy tę utratę tłuszczu można przeprowadzić lokalnie, czy nie.

W zależności od indywidualnej typologii Sheldona każda osoba gromadzi więcej tłuszczu w różnych obszarach ciała. Z reguły mężczyźni są bardziej podatni na powstawanie tkanki tłuszczowej w górnej części ciała, podczas gdy kobiety gromadzą więcej tłuszczu w nogach i biodrach.

W obliczu protokołu odchudzania najważniejszą rzeczą jest ustalenie diety hipokalorycznej, która zaburza bilans energetyczny na korzyść spalania. W ten sposób zużyta energia będzie większa niż ta, którą spożywamy. Tym samym zapasy w postaci tkanki tłuszczowej zostaną wykorzystane do produkcji energii.

Zlokalizowana tkanka tłuszczowa – czy można ją spalić?

Chociaż wiele planów ćwiczeń i diet oferuje rezultaty w określonym obszarze ciała, nie można stracić tłuszczu w konkretnym miejscu. Redukcja tkanki tłuszczowej odbywa się w sposób ogólny i proporcjonalny. Nie ma mechanizmu metabolicznego, który pozwala bardziej oddziaływać na określoną część tkanki tłuszczowej.

Jeśli chcesz zredukować tkankę tłuszczową najlepszym rozwiązaniem jest zróżnicowana i zbilansowana dieta oraz częste ćwiczenia. Jest o tym mowa w artykule opublikowanym w czasopiśmie Current Gastroenterology Reports . Ponadto włączenie ćwiczeń siłowych na wiele stawów pomaga zwiększyć wydatek energetyczny i zmaksymalizować utratę wagi.

Tkanka tłuszczowa

Obsesja na punkcie utraty tłuszczu

Chociaż utrata tkanki tłuszczowej wiąże się z lepszym zdrowiem nie należy mieć obsesji na tym punkcie. Priorytetem jest poprawa nawyków żywieniowych w celu zmniejszenia ryzyka zachorowań, jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w International Journal of Epidemiology.

Zmiana nawyków żywieniowych na zdrowsze zwykle wiąże się z utratą wagi. Gdyby jednak tak nie było należałoby również ocenić ilości spożywanych pokarmów i włączyć do rutyny aktywność fizyczną.

Tkanka tłuszczowa – suplementy pomagające schudnąć

Aby zredukować tkankę tłuszczową istnieje szereg substancji i suplementów, które mogą wspomagać działanie diety i ćwiczeń.

Pierwszą z nich jest kofeina, którą można spożywać w kapsułkach lub w postaci kawy zgodnie z zaleceniami specjalisty. Regularne przyjmowanie tego alkaloidu wiąże się z większą redukcją tkanki tłuszczowej, oprócz chwilowej poprawy funkcji poznawczych.

Kolejną substancją mogącą sprzyjać odchudzaniu jest kapsaicyna. Jest częstym składnikiem ostrych papryczek takich jak chili. Z tego powodu włączenie do diety pikantnych potraw wiąże się z większą redukcją tkanki tłuszczowej. Jest to prosta i łatwa do wdrożenia strategia.

Trzeba jednak uważać na suplementy oferowane przez różne firmy. Wiele z nich ma niewielkie lub żadne dowody na redukcję tkanki tłuszczowej. Istnieją nawet produkty, które mogą powodować działania niepożądane, takie jak tachykardia u niektórych osób.

Filiżanka kawy

Może Cię zainteresować: Kofeina w ciąży: czy jest bezpieczna?

Spalaj tłuszcz, nieważne w którym miejscu ciała

Lokalna utrata tkanki tłuszczowej nie jest możliwa. Aby pozbyć się oponek musisz zmniejszyć całkowity procent tkanki tłuszczowej. Jednak zadanie to nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać na początku.

Kluczem do sukcesu jest wprowadzenie zdrowszych nawyków żywieniowych bez obsesji na punkcie samej utraty wagi. Zwiększenie spożycia warzyw i ograniczenie przetworzonej żywności to wielki krok naprzód w tym kierunku.

Z drugiej strony istnieją pewne substancje, które mogą zwiększać efekty odchudzania zarówno jeśli chodzi o dietę, jak i ćwiczenia. Kofeina i kapsaicyna to dwie z najlepiej działających. Dobra wiadomość jest taka, że ​​można je znaleźć w żywności pochodzącej z natury

Dodaj odrobinę pikantnych przypraw do Twoich posiłków, aby doświadczyć szybszej utraty tkanki tłuszczowej, o ile stosujesz odpowiednią dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Obert J., Pearlman M., Obert L., Chapin S., Popular weight loss strategies: a review of four weight loss techniques. Curr Gastroenterol Rep, 2017.
  • Aune D., Giovannucci E., Boffetta P., Fadness LT., et al., Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all cause mortality a systematic review and dose response meta analysis of prospective studies. Int J Epidemiol, 2017. 46 (3): 1029-1056.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.