Kofeina w ciąży: czy jest bezpieczna?

Kofeina w ciąży: czy jest bezpieczna?

Napisany przez Antonella Grandinetti

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy kofeina w ciąży szkodzi? Jakie jest dozwolone spożycie kawy dla matek spodziewających się dziecka? Czy inne pokarmy i napoje zawierające kofeinę są bezpieczne podczas ciąży? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Pytanie o dietę, jakiej trzeba przestrzegać, jest jednym z pierwszych, jakie przychodzą na myśl kobietom po odkryciu, że są w ciąży. Razem z nim pojawia się kwestia kofeiny. Czy jej spożywanie może zaszkodzić dziecku?

Istnieje wiele mitów i wskazówek na ten temat. Które jednak i w jakim stopniu są prawdziwe? W tym tekście rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czy kofeina w ciąży jest bezpieczna, przedstawiając najnowsze wyniki badań naukowych.

Kofeina w ciąży i jej spożycie

Zdecydowana większość kobiet pija poranną kawę, a wiele osób pije ją przez cały dzień. Warto jednak wiedzieć, że nie tylko ona zawiera kofeinę.

Niektóre napoje bezalkoholowe, czekolada, napoje energetyczne, napary, takie jak herbata, a nawet niektóre leki zawierają kofeinę. Dlatego, aby obliczyć swoje dzienne spożycie, musisz znać je wszystkie!

Mity i fakty

Istnieje wiele mitów dotyczących spożywania kofeiny podczas ciąży. Na podstawie danych naukowych odpowiadamy na pytanie, które z nich są prawdziwe, a które fałszywe.

1. Kofeina powoduje wady wrodzone

Niektóre badania prowadzone na zwierzętach wykazały, że matki spożywające kofeinę miały zwiększone ryzyko urodzenia potomstwa z wadami wrodzonymi. Niemniej badania na ludziach nie dostarczyły jednoznacznych odpowiedzi.

Kofeina w ciąży to nie tylko kawa!
Na podstawie badań na zwierzętach naukowcy powiązali spożycie kofeiny z wadami wrodzonymi. Nie są one jednak jednoznaczne u ludzi.

W badaniu z 2011 r. przeanalizowano związek spożycia kofeiny podczas ciąży z wadami wrodzonymi, takimi jak atrezja przełyku i jelit, mikrotia/anotia, kraniosynostoza, przepuklina przepony, przepuklina pachwinowa czy wytrzewienie.

Chociaż wykryto niewielki wzrost ryzyka u kobiet, które spożywały kofeinę w czasie ciąży, nie znaleziono na to żadnych przekonujących dowodów. Dlatego, aby jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o jej szkodliwość, konieczne są dalsze badania dotyczące związku kofeiny z wadami wrodzonymi.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Kawa – ile filiżanek można pić dziennie?

2. Jeśli pijesz kofeinę podczas ciąży, dziecko może mieć niską masę urodzeniową

W 2014 r. naukowcy szczegółowo przeanalizowali 13 wyników badań, aby ustalić, czy istnieje związek między spożywaniem kofeiny podczas ciąży a niską masą urodzeniową (mniej niż 2,5 kg).

Okazało się, że wysokie spożycie kofeiny faktycznie jest związane ze zwiększonym ryzykiem niskiej masy urodzeniowej. Z tego powodu zaleca się jego ograniczenie podczas ciąży.

3. Kofeina może być przyczyną poronienia

Specjaliści przeanalizowali 28 wyników badań, aby ustalić, czy istnieje związek między spożywaniem kofeiny a poronieniem.

Ciężarna ze szklanką wody
Nadmierne spożycie kofeiny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia.

Wyniki sugerują relację między tymi czynnikami. Dla każdego wzrostu spożycia kofeiny o 150 mg ryzyko poronienia wzrasta o 19%.

4. Kofeina przenika przez łożysko i może wpływać na dziecko

Różne badania potwierdzają ten mit. Jeśli matka spożywa kofeinę, dziecko w pewnym stopniu również, ponieważ substancja ta przechodzi przez łożysko. Jak zapewne wiesz, kofeina jest stymulantem, który może powodować bezsenność i inne działania niepożądane.

Kiedy pijesz kofeinę, twoje dziecko także ją spożywa. W ten sposób może wejść w fazę nadpobudliwości, która nie pozwoli ani jemu, ani tobie zasnąć! Stąd zaleca się minimalizować picie kawy oraz używanie innych zawierających kofeinę produktów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Picie kawy – poznaj sposoby, dzięki którym ten zwyczaj będzie zdrowy!

5. Jeśli wypijesz za dużo kawy, możesz się odwodnić

Kofeina w kawie, herbacie i innych napojach czy produktach spożywczych wykazuje działanie moczopędne. Dlatego wpływa na zwiększoną częstotliwość oddawania moczu.

Kobieta z infekcją układu moczowego
Kawa działa stymulująco i moczopędnie.

Kobiety pijące dużo kofeiny mogą być bardziej narażone na ryzyko odwodnienia, co jest jednym z najgorszych powikłań ciążowych.

6. Regularne spożywanie kofeiny może być przyczyną wcześniactwa

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś/eś się, czy ten mit jest prawdziwy, odpowiedzią będzie stwierdzenie, że w pewnym stopniu tak – kryje się za tym pewna prawda, jednak tylko w odniesieniu do wysokiego spożycia kofeiny.

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) opublikował wyniki badań, według których wysokie spożycie (ponad 200 mg na dobę) może zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu.

Kofeina w ciąży: podsumowanie

Skonsultuj ze swoim lekarzem spożycie kofeiny podczas ciąży.

Obecnie nie ma rozstrzygających danych na temat tego, jaka ilość kofeiny w ciąży jest bezpieczna dla dziecka. Niemniej lekarze ogólnie uznają, że umiarkowane spożycie, czyli mniej niż 300 mg dziennie, nie powinno powodować powikłań ciążowych.

Zalecenia dotyczące bezpiecznego spożycia kofeiny przez kobietę w ciąży wynoszą zatem od 150 do 300 mg na dobę.

Jeśli matka nie może uniknąć spożywania kofeiny w czasie ciąży, ponieważ przyzwyczaiła się do spożywania dużych ilości kawy lub z powodu nieopartych zachcianek, Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jej dawkowanie. Tak czy inaczej, aby uzyskać zindywidualizowane porady, należy skonsultować się z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.