Picie kawy – poznaj sposoby, dzięki którym ten zwyczaj będzie zdrowy!

17 października, 2019
Aby picie kawy było nie tylko przyjemnością, musimy poznać jakie niesie ze sobą korzyści ale i skutki uboczne oraz dostosować dzienne spożycie do naszych indywidualnych potrzeb.

Kawa jest napojem powszechnie spożywanym na całym świecie i jest doskonałym źródłem przeciwutleniaczy i niezbędnych minerałów. Musimy jednak dostosować picie kawy do naszych indywidualnych wymagań fizycznych i psychologicznych. To bardzo istotne ze względu na stymulujący wpływ kofeiny. Czy wiesz, jakie są skutki może przynieść picie kawy?

Efekty, jakie daje picie kawy

Kawa to produkt spożywczy, któremu przypisuje się wiele korzyści i właściwości. Najważniejsze efekty, jakie może przynieść picie kawy, to:

Zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2

U osób, które regularnie piją kawę prawdopodobieństwo zachorowania na cukrzycę może być mniejsze o 25 do 40%.

Mężczyzna pije kawę
Picie kawy jest kojarzone z zapobieganiem niektórym chorobom, takim jak cukrzyca i uszkodzenie wątroby.

Spożywanie kawy zwiększa poziom niektórych białek osocza odpowiedzialnych za regulację aktywności testosteronu i estrogenu. To z kolei zapobiega rozwojowi cukrzycy typu 2.

Picie kawy zmniejsza ryzyko chorób wątroby

Spożywanie kawy wiąże się również z zapobieganiem marskości wątroby. Tą śmiertelną chorobę powoduje najczęściej nadmierne spożywanie alkoholu ale także wirusowe zapalenie wątroby typu B. Ponadto istnieją inne badania sugerujące, że picie kawy zmniejsza ryzyko raka wątroby o 40%.

Zobacz także: Stan zapalny wątroby – naturalne lekarstwa

Picie kawy dostarcza organizmowi przeciwutleniaczy

Kawa zawiera wiele składników odżywczych niezbędnych dla naszego organizmu. Chodzi tu głownie o witaminy z grupy B. Niacyna, ryboflawina i kwas pantotenowy są niezbędne dla naszego układu nerwowo-mięśniowego.

W kawie występują również minerały takie jak potas, mangan i magnez. Ich odpowiedni poziom zapewnia dobre funkcjonowanie procesów biochemicznych zachodzących w naszym ciele.

Kawa symuluje ośrodkowy układ nerwowy

Kofeina jest najczęściej spożywaną substancją pobudzającą na świecie. Jej spożycie zwiększa poziom dopaminy i noradrenaliny, które przyspieszają aktywność mózgu. W konsekwencji następuje wzrost poziomu energii, czasu reakcji i poprawa funkcji poznawczych w ogóle. Dlatego właśnie picie kawy jest szeroko stosowane wśród studentów i pracowników umysłowych.

Picie kawy poprawia koncentrację
Kawa stała się ulubionym napojem studentów i pracowników umysłowych ze względu na działanie stymulujące koncentrację.

Jednak kawa przynosi również liczne skutki uboczne, takie jak zgaga lub powstawanie wrzodów w przewodzie pokarmowym. Ponadto wpływa na podwyższony poziom lęku i zwiększenie ciśnienia krwi a także może powodować bezsenność itp. Dlatego picie kawy jest przeciwwskazane w pewnych przypadkach, które zobaczymy poniżej.

Przeczytaj również: Rozstrój nerwowy – 8 środków na jego opanowanie

Nawyki dotyczące zdrowego picia kawy

Aby spożywać kofeinę w odpowiedzialny i świadomy sposób, musimy wziąć pod uwagę czynniki opisane poniżej.

Grupy ryzyka

Istnieją pewne grupy ludzi. które cierpią na określone zaburzenia fizyczne lub psychiczne. Osoby należące do tych grup nie powinny przekraczać konkretnych dawek kofeiny lub też muszą całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety.

Przeczytaj uważnie i zastanów się, czy nie występuje u ciebie którakolwiek z cech, które wymieniamy poniżej. Jeśli tak jest, zalecamy konsultację z lekarzem specjalistą w celu ustalenia, czy spożywanie kawy jest przeciwwskazane w danym przypadku.

Kłopoty ze snem
Jednym z głównych zagrożeń związanych z konsumpcją kawy jest bezsenność i nerwowość, dlatego należy uważnie kontrolować spożywane ilości.
  • Ciąża lub okres laktacji. Kofeina może być przekazywana dziecku przez matkę, co negatywnie wpływa na jego rozwój oraz generuje stres i niepokój.
  • Anemia. Jeśli masz niedobory żelaza i przyjmujesz suplementację, wskazane jest kontrolowanie spożycia kofeiny, ponieważ utrudnia ona prawidłowe wchłanianie tego minerału.
  • Leczenie farmakologiczne. W niektórych przypadkach kofeina może nasilać działania niepożądane leków, dlatego w trakcie leczenia należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
  • Bezsenność lub lęk. Spożywanie kofeiny jest całkowicie przeciwwskazane dla osób cierpiących na zaburzenia snu lub przechodzące kryzys lękowy.
  • Osteoporoza. Podobnie jak w przypadku wchłaniania suplementów żelaza, kofeina utrudnia prawidłowe przyswajanie wapnia w organizmie.
  • Nadciśnienie tętnicze. Kawa może podwyższać ciśnienie krwi, dlatego należy skonsultować się ze specjalistą w celu ustalenia zalecanych ilości tego napoju.
  • Zapalenie błony śluzowej żołądka. Kofeina może podrażniać błony śluzowe żołądka, powodując dyskomfort u osób, które cierpią na jakąś dolegliwość lub patologię związaną z układem trawiennym.

Włącz picie kawy do zdrowej i zbilansowanej diety

Niestety wielokrotnie popełniamy błąd przy piciu kawy, gdy dodajemy do niej cukier, mleko skondensowane, a nawet śmietanę. Najczęściej pijąc kawę jemy też ciastka, słodycze, ciasta lub inne przemysłowe wyroby cukiernicze. W takich przypadkach to nie kawa jest szkodliwa, ale kalorie i przetworzone tłuszcze towarzyszące jej konsumpcji.

Wskazane jest, aby włączyć kawę do naszej diety dodając do niej napoje warzywne (mleko kokosowe, migdałowe lub sojowe). Można też podawać ją z niesłodzonym mlekiem i zdrowymi dodatkami takimi, jak owoce lub produkty pełnoziarniste. W ten sposób nie tylko uzyskamy korzyści wynikające z konsumpcji kawy, ale także będziemy utrwalać dobre nawyki żywieniowe.

  • Barone, J. J., & Roberts, H. R. (1996). Caffeine consumption. Food and Chemical Toxicology. https://doi.org/10.1016/0278-6915(95)00093-3
  • de Mejia, E. G., & Ramirez-Mares, M. V. (2014). Impact of caffeine and coffee on our health. Trends in Endocrinology and Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.tem.2014.07.003
  • Esquivel, P., & Jiménez, V. M. (2012). Functional properties of coffee and coffee by-products. Food Research International. https://doi.org/10.1016/j.foodres.2011.05.028