Rozstrój nerwowy - 8 środków na jego opanowanie

Ataki paniki mogą być także częścią mechanizmów radzenia sobie ze stresem i epizodów napadów histerii, które wpływają negatywnie zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i na Twoją rodzinę oraz osoby z najbliższego otoczenia.
Rozstrój nerwowy - 8 środków na jego opanowanie

Ostatnia aktualizacja: 03 czerwca, 2019

Rozstrój nerwowy to z reguły zupełnie normalne doznanie, jakiego doświadczamy w chwilach zagrożenia lub niepokoju. Jest to po prostu pewnego rodzaju stan ostrzegawczy, który pomaga nam reagować na trudne chwile.

Jednak kiedy rozstrój nerwowy zaczyna dopadać nas często i na pozór bez wyraźnego powodu, staje się on problemem o podłożu psychicznym, któremu towarzyszą różne dokuczliwe dla naszego organizmu symptomy.

Rozstrój nerwowy – jakie są jego objawy

Rozstrój nerwowy może dawać dość zróżnicowane objawy, ale można także wyróżnić kilka najbardziej popularnych. Należą do nich między innymi:

  • Bezsenność, niespokojny sen
  • Ciężki oddech
  • Zawroty głowy
  • Silne kołatanie serca
  • Drażliwość, gniew
  • Problemy z funkcjonowaniem układu pokarmowego
  • Zwiększona częstotliwość oddechów i podwyższone tętno
  • Nasilone objawy napięcia przedmiesiączkowego w przypadku kobiet
  • Poczucie “guli” w gardle
  • Suchość w ustach
  • Nieumiejętność pozostania w bezruchu i skoncentrowania się na konkretnym zadaniu

Rozstrój nerwowy lub powiązane z nim objawy lękowe zaczynają się od utraty kontroli nad naszymi emocjami.

Ataki paniki mogą być także częścią mechanizmów radzenia sobie ze stresem, a także epizodów napadów histerii, które wpływają negatywnie zarówno na Twoje zdrowie psychiczne, jak i na Twoją rodzinę oraz osoby z najbliższego otoczenia.

Niepokój i emocje

W przypadku ataku lęku lub gdy dopadnie Cię rozstrój nerwowy, bardzo trudno jest się uspokoić.

Szczególnie widoczne staje się to w sytuacjach, w których nie wydarzyło się nic niezwykłego. Osoba będąca w takiej sytuacji zaczyna być zmuszona do radzenia sobie ze stale rosnącym poziomem presji i stresu, co negatywnie wpływa na jej cały organizm i, między innymi, zaczyna wywoływać wiele towarzyszących temu zjawisku symptomów ostrzegawczych:

  • Chroniczny niedobór składników odżywczych (związany ze znacznie wyższym zapotrzebowaniem na nie wskutek wysokiego poziomu stresu)
  • Niezdolność do odpoczynku
  • Brak koncentracji
  • Nieumiejętność prowadzenia rozmowy

Naturalne środki, które pomagają zwalczyć rozstrój nerwowy i niepokój

Istnieje wiele domowych i w pełni naturalnych środków, które mogą być przydatne w walce z lękiem oraz rozstrojem nerwowym, a na dodatek pomagają skutecznie w zredukowaniu towarzyszących im objawów.

Jeśli jednak te środki nie pomogą Ci w walce ze swoją psychiką, powinieneś bez cienia zawahania zwrócić się o pomoc do specjalisty.

1. Codzienna aktywność fizyczna

Chodzenie na spacery i jazda na rowerze to bardzo godne polecenia ćwiczenia fizyczne pozwalające skutecznie kontrolować poziom stresu.

Kobieta ćwiczy w domu

Bez wątpienia pomagają one skutecznie zredukować stany lękowe oraz rozstrój nerwowy.

2. Medytacja

Medytacja jest bardzo polecanym rodzajem aktywności, ponieważ naprawdę pomaga rozluźnić całe ciało. Dzięki odpowiednio dobranym technikom oddychania będziesz w stanie kontrolować swój poziom stresu.

3. Zrezygnuj z kofeiny i alkoholu, aby uniknąć stanu rozdrażnienia i ogólnej nerwowości

Jeśli masz do czynienia z okresami silnego stresu, konieczne jest wyeliminowanie obu tych substancji ze swojej codziennej diety.

Kawa a rozstrój nerwowy

Możesz zastąpić je bezkofeinową kawą lub herbatą. Czekają na Ciebie także opcje w postaci naparów z kwiatów, ziół lub owoców, które są wspaniałą, w pełni naturalną alternatywą.

4. Suplementy diety w postaci witaminy B i magnezu

Jeśli cierpisz na niedobór magnezu, przyjmuj suplementy lub spożywaj pokarmy, które go zawierają. Rozluźni on Twoje mięśnie, będziesz w stanie kontrolować ewentualne palpitacje serca, a także uda Ci się zapobiec wszystkim dodatkowym objawom, które towarzyszą tej chorobie.

Jeśli stosujesz dietę wegańską lub wegetariańską, powinieneś porozmawiać z lekarzem na temat poziomu witaminy B. Jeśli potrzebujesz suplementu, poinformuje Cię on o tym fakcie.

Nie możemy zapominać bowiem o tym, że brak tego suplementu diety może powodować rozstrój nerwowy oraz wiele innych, podobnych objawów.

5. Jedz regularnie płatki owsiane

Jest to świetny produkt spożywczy zapewniający efekt uspokojenia układu nerwowego. Zawiera on dużą ilość węglowodanów, które zwiększają poziom serotoniny w Twoim mózgu.

Płatki owsiane, jajka i nabiał

Serotonina jest hormonem odpowiedzialnym za utrzymanie spokoju i dobrego samopoczucia. Co więcej, zwana jest potocznie “hormonem szczęścia”. I nie ma w tym określeniu żadnej przesady. Śniadanie oparte o płatki owsiane i owoce to naprawdę zdrowy i bardzo zalecany sposób na rozpoczęcie dnia.

6. Napar z rumianku na rozstrój nerwowy

Roślina ta jest często wykorzystywana jako składnik naparów ziołowych, ponieważ ma ona wiele cennych właściwości dla Twojego zdrowia.

Ma przede wszystkim silne właściwości uspokajające, które zmniejszają stres i rozstrój nerwowy. Ponadto ułatwia zasypianie i ma też relaksujący wpływ na mięśnie całego ciała.

Co więcej, rumianek pomaga uspokoić uczucie ściskania w żołądku spowodowanego stresem, co pomaga w usprawnieniu procesów trawienia. Może także zwalczać stany zapalne, które mogą rozwijać się w błonie śluzowej ścian żołądka i całego układu pokarmowego.

Wypij zatem szklankę naparu z rumianku przed pójściem do łóżka. Pomoże Ci to szybciej zasnąć, lepiej wypocząć, a rano poczujesz się o wiele bardziej zrelaksowany.

7. Passiflora (męczennica lub po prostu marakuja)

Ta roślina cechuje się wieloma zaletami, które pomagają w leczeniu bezsenności i wielu innych dolegliwościach związanych z naszym układem nerwowy, niestrawnością i różnymi innymi problemami natury żołądkowo-jelitowej.

Męczennica na rozstrój nerwowy

Ma ona także właściwości rozluźniające i uspokajające, które leczą problemy wywołane przez rozstrój nerwowy, niepokój i stres.

Niezbędne składniki:

  • 1 łyżka stołowa suszonych liści passiflory (15 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania opisywanego naparu z passiflory:

  • Zagotuj szklankę wody, a następnie dodaj do niej passiflorę (powinieneś dodać każdą część kwiatu).
  • Przykryj naczynie i i zaparzaj przez 10 minut.
  • Po 10 minutach odcedź płyn i wypij go.
  • Możesz powtarzać ten proces do trzech razy dziennie.

8. Sałata pozwala zwalczyć rozstrój nerwowy

Sałata to bardzo zdrowy produkt spożywczy, który pomaga zwalczać rozstrój nerwowy oraz niepokój. Jest ona bowiem naturalnym środkiem uspokajającym. W tym przypadku będziemy ją pić w postaci naparu.

Niezbędne składniki:

  • 4 szklanki wody (1 litr)
  • 1 szklanka pokrojonych liści sałaty (30 g)

Sposób przygotowania opisywanego naparu z passiflory:

  • Zagotuj wodę i po doprowadzeniu jej do wrzenia dodaj do niej liście sałaty.
  • Niech całość zaparza się przez około 10 minut. Po upływie tego czasu zdejmij naczynie z ognia.
  • Ostudź napar do temperatury pokojowej, a następnie przecedź i wypij go.
  • Możesz pić szklankę tego naparu do dwóch razy dziennie.

Dzięki tym wskazówkom i naturalnym środkom zaradczym będziesz w stanie zminimalizować objawy, jakie daje rozstrój nerwowy i ataki lęku. Jeśli jednak dolegliwości te nie ustąpią lub będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości dotyczące stanu swojego zdrowia, powinieneś niezwłocznie porozmawiać o tym z lekarzem.

Pamiętaj, że Twoje zdrowie powinno być dla Ciebie najważniejsze.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.