Zdrowie kobiety: objawy, których nie powinnaś lekceważyć

Brak snu może mieć zły wpływ na nasze zdrowie, ponieważ oprócz tego, że nie odpoczywamy, nasz organizm nie oczyszcza się prawidłowo i nasz zdolności poznawcze.
Zdrowie kobiety: objawy, których nie powinnaś lekceważyć
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Często zdarza się, że bagatelizujemy rozmaite objawy, które mogą być sygnałem, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Nie chodzi o to, żeby niepotrzebnie podnosić alarm.

Zależy nam na tym, abyś nauczyła się rozpoznawać objawy, które mogą okazać się istotne dla Twojego zdrowia oraz abyś uświadomiła sobie potrzebę zadbania o zdrowy styl życia.

Objawy, których kobiety nie powinny bagatelizować

Koniecznie zadbaj o zdrową dietę, naucz się panować nad swoimi emocjami, zwalczać stres, pielęgnuj zdrowe nawyki i przede wszystkim dbaj o swoje ciało – wszystkie te czynniki stanowią podstawę Twojego dobrego samopoczucia.

Chęć częstego oddawania moczu

Nieustannie odczuwasz parcie na pęcherz i co chwilę odczuwasz chęć pójścia do toalety? Jest to bardzo powszechna przypadłość u kobiet, bezpośredni objaw infekcji dróg moczowych.

Zwykle popełniamy błąd, decydując się na samodzielne leczenie zapalenia pęcherza moczowego. Pamiętaj, że zażywanie antybiotyków na własną rękę może okazać się rozwiązaniem niebezpiecznym dla zdrowia.

Zakażenie moczu może mieć wiele przyczyn i często tylko lekarz jest w stanie postawić poprawną diagnozę oraz zaproponować odpowiednie leczenie. W domu możesz stosować naturalne środki wspomagające kurację, ale nigdy nie powinnaś stosować leków wedle własnego uznania.

Ważne jest poznanie przyczyny infekcji, gdyż to właśnie mocz często bywa wyznacznikiem naszego zdrowia oraz wskaźnikiem diagnostycznym rozmaitych chorób .

Bóle brzucha

Ból brzucha

Ile razy w ciągu miesiąca dopadają Cię bóle brzucha?

Takie objawy mogą okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i w żadnym wypadku nie powinnaś ich lekceważyć. Oczywiście może być tu mowa o klasycznym bólu menstruacyjnym, o zaparciach lub o zapaleniu błony śluzowej żołądka.

Nie zapominaj jednak, że poznanie przyczyny bólu jest niezwykle istotne, aby skutecznie go zwalczyć.

Jeśli dokuczają Ci bóle brzucha i dodatkowo tracisz apetyt lub chudniesz bez przyczyny, powinnaś czym prędzej udać się do lekarza.

Uporczywy kaszel

Z reguły kaszel jest objawem przeziębienia, chrypki czy podrażnienia dróg oddechowych klimatyzowanym powietrzem. Zwykle jest to dolegliwość nieszkodliwa i szybko ustępuje. Jeśli jednak tak się nie dzieje i trwa on tygodniami, pójdź do lekarza.

Przyczyn uciążliwego, chronicznego kaszlu może być wiele: od problemów z gardłem, poprzez polipy i alergie, po znacznie poważniejsze choroby. Dlatego też wizyta u lekarza może się okazać w tym przypadku kluczowa.

Brakuje Ci tchu

Gardło

Wchodzisz po schodach w domu lub w pracy i czujesz, że z każdym dniem coraz bardziej brakuje Ci tchu. Skąd takie objawy?

Sama sobie wmawiasz, że to nic takiego, że kobiety często miewają dni, kiedy ich organizm jest bardziej osłabiony niż zwykle. W efekcie nie przejmujesz się zadyszką i dalej prowadzisz normalny tryb życia.

Powinnaś jednak być ostrożna, ponieważ bark tchu czy zadyszka z byle powodu mogą być oznaką poważnych problemów zdrowotnych. Pamiętaj, by nigdy ich nie lekceważyć.

Zwykle bywają one kojarzone z zaburzeniami pracy serca, szczególnie jeśli dodatkowo towarzyszy Ci tachykardia, ból w klatce piersiowej albo obrzęk stóp lub rąk. W takim przypadku niezwłocznie powinnaś zasięgnąć porady lekarza.

Statystyki wskazują, że kobiety, gdy odczuwają jakiekolwiek objawy związane z sercem, znacznie rzadziej niż mężczyźni wybierają się z tym problemem do lekarza. Dlatego też, w ostatnich latach zanotowano wzrost śmiertelności kobiet właśnie z powodów nieprawidłowej pracy układu sercowo-naczyniowego.

Zatem, nie wahaj się i jak najszybciej pójdź do lekarza!

Stany lękowe

Chroniczne, przedłużające się stany lękowe, stres, z którym nie jesteśmy sobie w stanie z nim poradzić… Często mijają miesiące, a nawet lata zanim zdecydujemy umówić się na wizytę u specjalisty. Pamiętaj, że życie w ciągłym lęku to prawdziwa bomba zegarowa dla naszego zdrowia.

Stresowe sytuacje oraz stany lękowe wpływają na pracę całego naszego organizmu oraz w pewnym sensie przejmują całkowitą kontrolę nad naszym życiem.

Zgaga, niestrawność, zaburzenia snu, przyspieszona praca serca, nadciśnienie tętnicze… To cisi wrogowie, którzy na dłuższą metę pozbawiają nas należytej jakości życia. Pamiętaj, że nieleczone mogą doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów.

Bezsenność

Marzenie senne

Często miewasz problemy z zasypianiem? Cierpisz na bezsenność?Objawy te pojawiają się u Ciebie tylko od czasu do czasu czy też może są chroniczne?

Powinnaś zdać sobie sprawę z tego, że wszelkiego rodzaju zaburzenia snu wpływają na pracę całego naszego organizmu: obniżają jego odporność, utrudniają prawidłowe spełnianie funkcji oczyszczających, prowadzą do zaburzeń funkcji poznawczych mózgu, osłabiają pamięć, wywołują problemy z koncentracją, itp.

Krótko mówiąc, bezsenność jest wrogiem naszego zdrowia, dlatego też tak istotne jest poznanie jej przyczyny. Mogą ją wywoływać problemy na tle emocjonalnym czy bóle mięśniowo-szkieletowe. Pozwól, by Twój lekarz pomógł Ci odnaleźć przyczynę problemu i w końcu dobrze się wyspać!

Nowe pieprzyki na Twojej skórze: niepokojące objawy

Znamiona pod lupą

Niektóre objawy, które wysyła nam organizm, nigdy nie powinny zostać zbagatelizowane. Mowa tu o każdym nowym pieprzyku, który pojawia się na Twojej skórze. Dokładnie przyglądaj się jego kształtowi, kolorowi, formie (czy ma regularny kontur, czy nie)…

Jak doskonale wiesz, rak skóry jest bardzo powszechnie występującą chorobą. Pamiętaj, że cieplutkie słońce, które wprawia nas w doskonały humor, jest również potencjalnym zabójcą!

Chroń się przed nim zawsze, gdy wychodzisz z domu! Stosuj podkład pod makijaż z odpowiedniemu filtrami, unikaj przebywania na słońcu w godzinach, gdy grzeje ono najsilniej, dokładnie obserwuj swoja skórę.

Gdy tylko zauważysz nowy pieprzyk lub znamię, nie wahaj się i pójdź do dermatologa.

Pokochaj siebie, dbaj o swój organizm, zmodyfikuj swoje nawyki, popraw jakość życia i zwracaj uwagę na opisane powyżej objawy. Wizyta u lekarza może okazać się zbawienna dla Twojego zdrowia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.