Zdrowa utrata wagi po 30 - 4 kluczowe wskazówki

Kiedy masz ponad 30 lat, zmienia się Twój metabolizm, więc schudnięcie i utrzymanie formy jest trochę bardziej skomplikowane, ale nie niemożliwe! Oto 4 wskazówki, jak zdrowo schudnąć w tym wieku.
Zdrowa utrata wagi po 30 - 4 kluczowe wskazówki
Leidy Mora Molina

Przejrzane i zatwierdzone przez: pielęgniarka Leidy Mora Molina.

Napisany przez Cristian Minich

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Po ukończeniu 30 lat osiągnięcie i utrzymanie idealnej wagi staje się coraz trudniejsze, ponieważ Twój metabolizm zaczyna się zmieniać, a osiągnięcie celu wymaga większego wysiłku. Jednak zmieniając niektóre nawyki i stosując dobrą dietę, z pewnością będziesz mogła spojrzeć na siebie w lustrze i znów się uśmiechnąć. Przeczytaj 4 wskazówki, na czym powinna się opierać zdrowa utrata wagi po 30.

Przed 30 rokiem życia metabolizm działa szybciej, więc schudnięcie jest zazwyczaj łatwiejsze. Jednak, gdy wchodzisz w czwartą dekadę życia, zwalnia, a ciało ma tendencję do gromadzenia większej ilości tłuszczu. Z tego powodu ważne jest, aby poprawić jakość jedzenia i ćwiczeń oraz planować długoterminowo, zamiast oczekiwać cudownych rezultatów.

 Zdrowa utrata wagi po 30 – 4 wskazówki

Bajar de peso es bueno para la salud.
Odchudzanie po 30 roku życia jest możliwe, jeśli zmienisz swoje nawyki żywieniowe i ogólne.

Zorganizowanie się i zmiana nawyków nie jest proste. A zwłaszcza na tym etapie życia, kiedy istnieją wszelkiego rodzaju priorytety, a czas wydaje się ograniczony. Jest to jednak kwestia zorganizowania się i ustalenia rutyny, w której każdego dnia możesz poświęcić trochę czasu na dbanie o swoje ciało i zdrowie. Zapoznaj się z tymi 4 wskazówkami dotyczącymi zdrowej utraty wagi po 30 roku życia.

1. Chudnij powoli

Najlepiej schudnąć stopniowo. Utrata wagi i jej utrzymanie wymaga wysiłku, a także zmiany pewnych nawyków i wytrwałości. Zmiana stylu życia, która obejmuje odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne i dobry sen, pozwoli Ci stopniowo osiągać swój cel. Aby to zrobić, ważne jest, aby kontrolować poziom lęku i nie zniechęcać się.

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie szukają tak zwanych diet cud, które gwarantują szybką utratę wagi. Czasami cel zostaje osiągnięty zgodnie z obietnicą, ale istnieje niebezpieczeństwo poważnych problemów zdrowotnych z powodu niedoborów żywieniowych. Może również wystąpić efekt jo-jo, tzn. że pod koniec diety przybierasz na wadze tak szybko lub jeszcze szybciej niż ją straciłaś.

2. Utrzymuj zbilansowaną dietę

Ważne jest, aby prowadzić specjalny plan żywieniowy. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem. Wskazane jest również, aby te nawyki zostały zaszczepione wszystkim członkom gospodarstwa domowego.

Oprócz korzyści płynących z dobrego odżywiania, w ten sposób trudniej będzie pokusić się o zjedzenie tego, co inni zostawią. Na przykład, jeśli dzieci jedzą niezdrowe jedzenie i zostawiają trochę na talerzu, zjedzenie tych resztek oznacza dodanie tłuszczu i kalorii, które są szkodliwe dla organizmu. Sprawdź kilka wskazówek, jak zdrowo schudnąć po 30.

 • Pij wodę : Zaleca się pić 2 litry dziennie, ponieważ wspomaga to prawidłowe funkcjonowanie przemiany materii i wspomaga spalanie tłuszczu.
 • Spożywaj błonnik i białka: Warzywa, owoce i orzechy są bogate w błonnik. Kurczak, łosoś i inne ryby a także soczewica zawierają sporą dawkę białka. Najlepiej skonsultować się z dietetykiem, aby osiągnąć zbilansowany plan żywieniowy.
 • Ogranicz cukier i słodziki: Cukier jest obecny w wielu produktach spożywczych, które spożywasz każdego dnia, więc nie musisz go już do niczego dodawać.
 • Wyeliminuj przetworzoną żywność: spożywanie zdrowej i naturalnej żywności to najlepsza opcja.

3. Ćwiczenia fizyczne są kluczem do utraty wagi

Ludzie biegają.
Regularne ćwiczenia fizyczne są bardzo korzystne dla organizmu, oprócz tego, że przyczyniają się do utraty wagi.

Ćwiczenia aerobowe pomagają spalić kalorie i schudnąć. Musisz jednak uporządkować swoją rutynę i uwzględnić je, aby osiągnąć niezbędną spójność treningu. Powinny być również uzupełnione zajęciami, które działają na mięśnie. Jeśli jest czas i motywacja, dobrym rozwiązaniem jest wyjście na siłownię lub trening pod okiem profesjonalisty.

Możesz także zmienić niektóre nawyki. Na przykład chodzenie na krótkich dystansach, jazda na rowerze zamiast wsiadania do samochodu lub wchodzenie i schodzenie po schodach zamiast korzystania z windy to czynności, które pomagają w ciągłym ruchu i ćwiczeniu ciała.

 • Chodzenie: przynosi to wiele korzyści. Wśród nich pomaga zredukować tkankę tłuszczową. Możesz to wprowadzić jako rutynę ćwiczeń lub przyzwyczaić się do chodzenia.
 • Jogging: Jogging, co najmniej trzy razy w tygodniu, jest idealny. Zaleca się bieganie przez około 20 minut kilka pierwszych razy, a w miarę jak poprawiasz swoją wytrzymałość, możesz zwiększyć czas i częstotliwość.
 • Taniec: Jeśli lubisz tańczyć, zobaczysz, że odchudzanie może być nawet zabawne! Zumba, flamenco i jazz lub inny styl tańca, który lubisz najbardziej to tylko niektóre z zalecanych opcji spalania kalorii. Taniec trzy razy w tygodniu to byłby dobry trening, aby osiągnąć idealną wagę.
 • Pływanie: Pływanie to jedna z najbardziej korzystnych form ćwiczeń, ponieważ działa na wszystkie mięśnie i pomaga spalać kalorie. Jak we wszystkich przypadkach, aby uzyskać wyniki, nie chodzi o pójście raz na basen, ale o bycie konsekwentnym i uzupełnienie ćwiczeń dobrą dietą.
 • Siłownia: Trening mięśni pozwala na zwiększenie masy mięśniowej i poprawę metabolizmu, jednocześnie spalając energię i spalając tłuszcz. Wskazówki i nadzór profesjonalisty są niezbędne do prawidłowego treningu na siłowni.

4. Dobry sen jest bardzo ważny

Ogólnie rzecz biorąc, sen jest niezbędny do życia. I tak samo jest z utratą wagi. Nie chodzi tylko o ilość snu, ale o jakość. Odpoczynek powinien być przyjemny i spokojny. Ogólnie zaleca się spać od 7 do 8 godzin, aby uzupełnić energię i jak najlepiej zmierzyć się z kolejnym dniem.

Chociaż wielu uważa, że mało snu jest lepsze dla utraty wagi, kilka badań wykazało coś przeciwnego. Ograniczenie snu wpływa negatywnie na metabolizm i zwiększa apetyt. Ponadto nadmierne korzystanie z technologii, tak zakorzenionej w dzisiejszych czasach, sprzyja siedzącemu trybowi życia, mniejszej ilości snu i konieczności spożywania większej ilości jedzenia.

Zmień swoje nawyki i osiągnij idealną wagę

Niewątpliwie schudnąć można również po 30-tce. Wszystko zależy od podjęcia takiej decyzji, a następnie zaplanowania i zorganizowania swojego życia tak, aby osiągnąć zamierzony cel. Generalnie na tym etapie priorytetem jest praca, rodzina lub studia, a brak czasu utrudnia wszystko.

Dlaczego nie poprosisz więc o pomoc w opiece nad dziećmi lub obowiązkach domowych i poświęcisz trochę czasu na codzienne ćwiczenia.

Wreszcie, nie ma idealnego wzorca wagi; wszystko zależy od cech i celów każdej osoby. Upewnij się, żeby się nie zniechęcać i nie poddawaj się. Idź do przodu i daj sobie czas. Wprowadzenie zdrowszego stylu życia przyniesie ci tylko korzyści!

To może Cię zainteresować ...

Dieta niskowęglowodanowa na odchudzanie: co musisz wiedzieć
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Dieta niskowęglowodanowa na odchudzanie: co musisz wiedzieć

Dieta ketogeniczna, znana również jako dieta niskowęglowodanowa, powoduje utratę wagi przy jednoczesnej poprawie metabolizmu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Stookey JD, Constant F, Popkin BM, Gardner CD. Drinking water is associated with weight loss in overweight dieting women independent of diet and activity. Obesity (Silver Spring). 2008 Nov;16(11):2481-8. doi: 10.1038/oby.2008.409. Epub 2008 Sep 11. PMID: 18787524. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18787524/
 • Bayon V, Leger D, Gomez-Merino D, Vecchierini MF, Chennaoui M. Sleep debt and obesity. Ann Med. 2014 Aug;46(5):264-72. doi: 10.3109/07853890.2014.931103. Epub 2014 Jul 11. PMID: 25012962. Disponible en: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25012962/

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.