Dobry sen? Jeśli tego pragniesz, wypróbuj 7 nawyków przydatnych w nocy

Dobry sen? Jeśli tego pragniesz, wypróbuj 7 nawyków przydatnych w nocy

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby zyskać dobry sen, powinniśmy zjeść odpowiednią kolację – nie za dużo i nie za mało – ponieważ głód lub ciężkie trawienie może wpływać na jakość snu.

Chociaż wiele osób uważa to za oczywiste, to jednak dobry nocny odpoczynek jest nawykiem, który znacząco wpływa na szeroki zakres aspektów zdrowotnych. Sen jest biologiczną potrzebą dla wszystkich ludzi.

Pozwala naszym ciałom wykonywać kluczowe funkcje w zakresie sprawności fizycznej i psychicznej, utrzymuje zdrowe serca i zapewnia dobry metabolizm.

Powinniśmy mieć od 7 do 8 godzin nieprzerwanego snu. Bez wystarczającej liczby godzin ciało nie będzie w stanie wykonać wszystkich procesów, które zwykle trzeba zrealizować w ciągu dnia.

W konsekwencji brak snu powoduje różne reakcje fizyczne, psychiczne i emocjonalne, które w znacznym stopniu wpływają na jakość życia. Mimo, że niezbyt spokojna noc może wydawać się czymś normalnym, powinieneś zwrócić uwagę na problemy ze snem, zanim staną się zbyt poważne.

Poniżej poznasz 7 nawyków nocnych, które zapewnią Ci dobry sen.

Wypróbuj je!

 1. Spróbuj jogi

Joga i ćwiczenia rozciągające to zdrowy sposób na relaksowanie ciała i umysłu oraz uzyskanie idealnej ilości odpoczynku. Podczas gdy niektóre pozy wymagają pewnego stopnia sprawności fizycznej, nie powodują zmęczenia mięśni. Obniżają także stres i lęk, które często wpływają na sen.

Warto wspomnieć, że zapewniają również inne korzyści, takie jak:

 • Lepsze krążenie krwi.
 • Większą elastyczność stawów.
 • Wzmocnienie mięśni.
 • Poprawę nastroju.
 • Utratę masy ciała.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Joga dla relaksu: poznaj 6 ważnych pozycji

 1. Zjedz lekki obiad

Jednym z czynników powodujących bezsenność jest dyskomfort związany z pomijaniem obiadu, a także spożywanie produktów drażniących przewód pokarmowy lub trudnych do strawienia. Nie należy traktować tego głównego posiłku jako pewnik. Nie powinien być zbyt obfity i powinien zawierać lekkie, ale wypełniające żołądek składniki.

Zamiast jeść nasycone i przetworzone tłuszcze, które prowadzą do niestrawności i refluksu żołądkowo-przełykowego, powinieneś wybrać delikatniejsze pokarmy, które zawierają:

 • Świeże warzywa.
 • Całe ziarna (małe porcje).
 • Chude mięso.
 1. Wyjdź na spacer

Chodzenie na spacer.

Nie jest dobrym pomysłem, aby zjeść kolację, a potem natychmiast zasnąć. Ten nawyk może powodować refluks żołądkowy i inne problemy, które spowodują, że zasypianie o normalnej porze będzie utrudnione.

Wybierz się na wieczorny spacer po zjedzeniu ostatniego posiłku w ciągu dnia, przed pójściem spać. Miły spacer poprawi trawienie, a także uwolni od poczucia stresu lub rozdrażnienia.

 1. Pij herbatę

Uspokajające właściwości niektórych roślin leczniczych sprzyjają poprawie jakości snu, a nie leczeniu bezsenności. Picie herbaty przed pójściem spać relaksuje ciało, pomagając w ten sposób uwolnić więcej hormonów spania.

Najlepsze herbaty do spróbowania to :

 • Rumianek.
 • Waleriana.
 • Kwiat lipy.
 • Pasiflora.
 • Lawenda.
 • Balsam cytrynowy.
 • Rozmaryn.
 • Mięta pieprzowa.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Cztery relaksujące napary do przygotowania w domu

 1. Dobry sen? Słuchaj relaksującej muzyki

Kobieta słuchająca muzyki.

W dzisiejszych czasach są dostępne setki relaksujących melodii, które pomagają, gdy zmagasz się z zaśnięciem. Istnieje mnóstwo terapeutycznych dźwięków, które zwalczają stres, lęk i inne zaburzenia związane z brakiem snu. Mogą być przydatne do medytacji lub po prostu być sposobem na relaks, dopóki nie zaśniesz.

 1. Weź gorący prysznic

Po długim męczącym dniu pracy, gorący prysznic może pomóc rozluźnić Twoje ciało przed pójściem do łóżka. Nie musi być długi. Gorące temperatury mają działanie terapeutyczne, które pomaga złagodzić ból mięśni, stres i uczucie zmęczenia, jakie paradoksalnie utrudnia zasypianie.

 1. Utwórz odpowiednie środowisko do spania

Dobry sen.

Twoje środowisko do spania jest bardzo ważnym czynnikiem. Upewnienie się, że masz odpowiednie warunki w pokoju, jest ważne, aby zapewnić sobie dobry sen. Powinieneś przerwać zwyczaj pracowania lub spędzania czasu w swoim pokoju na wykonywaniu jakiegoś hobby. Mózg musi kojarzyć przestrzeń ze snem.

 • Jeśli to możliwe, staraj się unikać rozpraszających urządzeń elektrycznych, takich jak telewizory, komputery itp.
 • Twoje łóżko powinno być czyste i wygodne.
 • Kiedy kładziesz się spać, przestrzeń powinna być tak cicha i ciemna, jak to tylko możliwe.

Czy ostatnio Twój sen jest nieco zaburzony? Jeśli skarżysz się na problemy ze snem, wypróbuj nasze zalecenia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.