Zatrzymanie płynów - jak wpływają niektóre produkty spożywcze

Zatrzymanie płynów to gromadzenie się płynów w przestrzeni pozakomórkowej lub śródmiąższowej, a niektóre pokarmy pogarszają lub poprawiają.
Zatrzymanie płynów - jak wpływają niektóre produkty spożywcze
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Obrzęk, lepiej znany jako zatrzymanie płynów, to gromadzenie się płynów w przestrzeni pozakomórkowej lub śródmiąższowej, oprócz jam ciała, a niektóre pokarmy albo go pogarszają, albo poprawiają.

Kiedy zauważamy obrzęk i ciężkość, zwłaszcza w kończynach dolnych, zwykle oznacza to, że mamy problem znany jako zatrzymanie płynów. Może się to zdarzyć częściej w przypadku upałów, menstruacji, zmian hormonalnych lub siedzącego trybu życia. Jednak są nawet osoby, które bardzo regularnie na nią cierpią, co pogarsza ich jakość życia.

W tym artykule przyjrzymy się bliżej najlepszym pokarmom, aby wyeliminować nadmiar płynów, a także różnym możliwościom ich spożywania w zależności od potrzeb każdej osoby i pory roku.

Zatrzymanie płynów, a niektóre produkty spożywcze

Produkty moczopędne na zatrzymanie płynów
Niektóre owoce są fantastyczne do zwalczania retencji płynów.

Istnieje kilka czynników, które wpływają na zatrzymanie płynów. Oto co według Harvard Medical School, należy wziąć pod uwagę:

 • Dieta o niskiej zawartości soli jest zwykle zalecana, jeśli cierpisz na retencję płynów.
 • Lekarz może zasugerować zażycie małej dawki leku moczopędnego (pigułki wodnej).
 • Nie zaleca się również picia zbyt wielu płynów.

Jeśli cierpisz na znaczne zatrzymanie płynów, które jest trudne do złagodzenia, zalecamy skonsultowanie się z lekarzem, ponieważ może to być również objawem innych chorób. Dlatego ważne jest, aby specjalista pomógł Ci je wykluczyć.

Powinieneś również wiedzieć, że niektóre leki powodują zatrzymanie płynów, więc warto zapoznać się z możliwymi skutkami ubocznymi, a także skonsultować się z lekarzem, aby dowiedzieć się więcej.

To powiedziawszy, przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych produktów spożywczych, które pomogą zwalczać retencję płynów.

Grejpfrut

Badania, takie jak to opublikowane w 2002 roku przez czasopismo Pharmacological Research, próbowały określić możliwe działanie przeciwzapalne grejpfruta wraz z diklofenakiem. Odkryli, że grejpfrut podawany razem z tym lekiem ma korzystny wpływ na retencję płynów.

Dlatego wydaje się, że grejpfrut może być korzystny jako środek wspomagający leczenie retencji płynów.

Sugerujemy spożywanie owoców bezpośrednio lub w postaci soku. Jeśli nie lubisz gorzkiego smaku, możesz posłodzić go odrobiną miodu lub stewii.

Możesz również spożywać olejek grejpfrutowy, zwłaszcza gdy nie jest w sezonie (upewnij się, że jest przeznaczony do stosowania doustnego). Po prostu weź kroplę każdego ranka zmieszaną z odrobiną miodu lub oleju.

Arbuz na zatrzymywanie płynów

Arbuz
Możesz zrobić pyszne soki z arbuza, który jest owocem, który może pomóc złagodzić zatrzymanie płynów.

Arbuz jest świetnym diuretykiem dzięki wysokiej zawartości wody. Ponad 90% jego wagi to woda, więc może dobrze działać podczas leczenia retencji płynów. Jest również bogaty w witaminę C, witaminy z grupy B, potas i likopen, pigment, który pomaga zapobiegać nowotworom.

Zalecamy jednak skonsultowanie się z lekarzem, aby sprawdzić, czy wskazane jest jego spożywanie w Twoim przypadku.

Jeśli tak, możesz go zjeść bezpośrednio lub zrobić z niego sok z wyciśniętą cytryną i odrobiną mięty, aby udekorować i nadać mu jeszcze bardziej orzeźwiający aromat.

Związek między niektórymi pokarmami a retencją płynów: Cebula

Cebula ma kilka wspaniałych właściwości, w tym zdolność moczopędną. Dlatego zaleca się włączenie ich do diety osób cierpiących na obrzęki.

Osoby, które dobrze tolerują surową cebulę, mogą dodawać ją do sałatek i wszelkiego rodzaju potraw. Z drugiej strony osoby mające problemy z jej prawidłowym trawieniem, mogą przygotowywać buliony cebulowe do picia przez cały dzień.

Zobacz też: Nerki – 2 diuretyczne soki, które je oczyszczą

Jak przygotować syrop cebulowy

Możesz własnoręcznie przygotować syrop cebulowy.

Potrzebujesz tylko:

 • 250 gram cebuli
 • Brązowy cukier lub miód
 • Pół litra wody

Jak to zrobić:

 1. Pokrój cebulę na bardzo drobne i małe kawałki.
 2. Następnie wrzuć je do garnka z wodą i brązowym cukrem.
 3. Gotuj przez 20 minut na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką.
 4. Następnie przefiltruj i ubij.
 5. Syrop przechowuj w hermetycznie zamkniętych szklanych słoikach, najlepiej w lodówce.
Czerwona cebula
Możliwe jest przygotowanie syropu cebulowego, który może pomóc w przypadku zatrzymania płynów.

Jak to spożywać

To proste: po prostu weź łyżkę stołową co najmniej trzy razy dziennie.

Pamiętaj, że ani syrop cebulowy, ani żadna inna żywność nie zastąpią instrukcji, które przekazał Ci Twój lekarz.

Kilka końcowych myśli

Zatrzymanie płynów to coś, co dotyka wielu ludzi i powoduje duży dyskomfort. Jak powiedzieliśmy wcześniej, jeśli nie wiesz, co może być przyczyną, powinieneś skonsultować się z lekarzem, aby zbadał cię i określił możliwą przyczynę i rozpoczął leczenie.

Nie wszystkie wymienione metody mogą być skuteczne w twoim przypadku. Dlatego dobrym pomysłem jest skonsultowanie się ze specjalistą, jeśli cierpisz na problem, jakim jest zatrzymanie płynów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • FOMINAYA, H. (2010). Sistema urinario. In Atlas de ecografía clínica abdomnal en pequeños animales.
 • Pino, M. del. (2013). El Pepino. Contaco Rural.
 • Alimentos. (2017). Cebolla.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.