Czy dobrze jest jeść grejpfruta na pusty żołądek — kilka ciekawostek

Jedzenie grejpfruta z samego rana przynosi wiele korzyści. Ten owoc jest bogaty w witaminy, a także działa moczopędnie i oczyszczająco.
Czy dobrze jest jeść grejpfruta na pusty żołądek — kilka ciekawostek

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Często mówimy o korzyściach płynących ze spożywania niektórych pokarmów i płynów na pusty żołądek, takich jak ząbek czosnku czy szklanka ciepłej wody z cytryną. W tym sensie istnieją recenzje naukowe, które identyfikują je jako naturalne środki, które pomagają oczyścić nasze ciało. Dziś chcemy porozmawiać o korzyściach płynących z przyjmowania grejpfruta na pusty żołądek tuż po przebudzeniu.

Jest wiele osób, które zwykle dodają ten owoc do śniadania i jedzą grejpfruta na pusty żołądek, mając nadzieję zrzucić kilka kilogramów. Ale czy to naprawdę działa? Czy grejpfrut naprawdę nadaje się do spalania tłuszczu?

Czy jeść grejpfruta na pusty żołądek?

Oczywiście grejpfrut to doskonały sposób na rozpoczęcie dnia. Jeśli zjemy go na pusty żołądek, może przynieść nam pewne korzyści właśnie w momencie gdy jesteśmy na czczo. W kontynuacji wyjaśnimy, dlaczego możemy tak stwierdzić.

Połówka grejpfruta

1. Oczyszcza krew

Grejpfrut na śniadanie to zdrowy sposób na rozpoczęcie dnia. Badania wskazują, że w jego miąższu znajdują się naturalne skarby, które w pierwszych godzinach dnia pomogą nam oczyścić i wzmocnić organizm. W rzeczywistości, jeśli zapoznamy się z informacjami o wartości odżywczej grejpfruta, zobaczymy, że jest on ważnym źródłem witamin, kwasu foliowego i minerałów, takich jak magnez, wapń i potas.

2. Chroni twoje serce

Codzienne spożywanie grejpfruta zapewnia organizmowi cały koktajl witamin i minerałów. Co więcej, badania takie jak to przeprowadzone przez Gorinsteina i współpracowników pokazują, że dzięki aktywnym składnikom spożycie grejpfruta może obniżyć całkowity cholesterol o 15,5%, a poziom trójglicerydów o 17,2%.

Im bardziej czerwony grejpfrut, tym więcej korzyści przyniesie. Jego kolor wskazuje na wyższe stężenie przeciwutleniaczy.

3. Może przyspieszyć metabolizm

Jak widać, grejpfrut ma wiele witamin i bardzo mało kalorii. Ponadto ma właściwości moczopędne i oczyszczające. Jest to zatem prosty i skuteczny sposób na eliminację toksyn. Dodatkowo, dzięki wysokiemu poziomowi przeciwutleniaczy i witaminy C, pomaga zwiększyć metabolizm. Co również bardzo interesujące, według niektórych badań może pomóc ustabilizować poziom cukru we krwi i insuliny.

Wszystko to oznacza, że Twojemu śniadaniu towarzyszy zdrowa i odpowiednia podaż witamin na dobry początek dnia!

Czy grejpfrut to skuteczny środek na odchudzanie?

Grejpfrut

Jednak ważne jest, aby wiedzieć, że sam grejpfrut nie pomaga schudnąć. Przy tym musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy:

  1. Pomaga pozbyć się płynów i oczyścić organizm, ale samo w sobie nie spowoduje utraty tkanki tłuszczowej. Oznacza to, że nie należy stosować restrykcyjnych diet opartych na tym owocu, aby schudnąć. Stanowi raczej uzupełnienie diety, aby była zdrowsza i bardziej zbilansowana.
  2. Nie ma jednoznacznych dowodów na to, że grejpfrut spala tłuszcz. Jednak to, co robi, to ingerencja w twój metabolizm. Tak więc, jeśli stosujesz odpowiednią dietę ubogą w tłuszcz i wykonujesz aktywność fizyczną, stracisz na wadze.

Innymi słowy, nie myśl, że sam grejpfrut sprawi, że stracisz te dodatkowe kilogramy. Jedz grejpfruta na śniadanie lub przed posiłkami, ale nie opieraj swojej diety wyłącznie na tym owocu.

Jak mogę spożywać grejpfruta rano?

Sok z grejpfruta.

Istnieją bardzo zdrowe opcje, które mogą dać ci kilka pomysłów na to, jak przygotować grejpfruta do spożycia rano i sprawić, by był dla ciebie przyjemniejszy. Oto kilka z nich:

  • Możesz przygotować naturalny sok. Pamiętaj jednak, że aby w pełni skorzystać z tego owocu, musisz spożywać jego miąższ, a nie tylko sok. Unikaj pakowanych soków, zazwyczaj zawierają one konserwanty i cukry, które nie mają wiele wspólnego ze zdrowym świeżym napojem.
  • Przekrój grejpfruta na pół i dodaj na wierzch dwie łyżki miodu (nigdy nie dodawaj białego cukru).
  • Pokrój pół grejpfruta na małe kawałki i włóż do miski z jogurtem białym lub greckim.
  • Przekrój grejpfruta na pół i posyp go pokruszonymi orzechami włoskimi i migdałami.
  • Podawaj grejpfruta z trzema pokrojonymi w kostkę truskawkami.

Spożywaj ten owoc, tak jak lubisz, ale zawsze pamiętaj, że najlepiej spożywać miąższ, aby skorzystać ze wszystkich jego składników. Zawsze wybieraj naturalne grejpfruty. Im bardziej czerwone, tym lepiej. Najlepszą opcją jest zjedzenie połowy dużego grejpfruta. Zawsze jedz rano. Twoje ciało Ci podziękuje!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hodges, R. E. & Minich, D. M. (2015). Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. Journal of Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1155/2015/760689
  • Gorinstein, S., Caspi, A., Libman, I., Lerner, H. T., Huang, D., Leontowicz, H. et al (2006). Red Grapefruit Positively Influences Serum Triglyceride Level in Patients Suffering from Coronary Atherosclerosis:  Studies in Vitro and in Humans. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf058171g
  • De la Garza, A. L., Etxeberria, U., Lostao, M. P., San Román, B., Barrenetxe, J., Martínez, J. A. Milagro, F.I., et al (2013). Helichrysum and Grapefruit Extracts Inhibit Carbohydrate Digestion and Absorption, Improving Postprandial Glucose Levels and Hyperinsulinemia in Rats. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf4021569

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.