Zastosowanie cebuli - triki przydatne podczas sprzątania domu

Cebula ma wiele popularnych zastosowań zupełnie nie związanych z gotowaniem. Poznaj zastosowanie cebuli i jej przydatność w sprzątaniu domu!
Zastosowanie cebuli - triki przydatne podczas sprzątania domu

Napisany przez Fernando Clementin

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

To oczywiste, że bez trudu znajdujemy zastosowanie cebuli w sztuce kulinarnej. Istnieją jednak produkty spożywcze i składniki do gotowania, które słyną ze swoich właściwości czyszczących. Pomyśl o produktach spożywczych, takich jak cytryna, sól i oliwa z oliwek, a także o środkach, takich jak soda oczyszczona. Jakie w tym kontekście jest zastosowanie cebuli?

Prawdopodobnie masz to jedzenie pod ręką w swoim domu i prawdopodobnie dodajesz je do wielu potraw. Jednak prawdopodobnie nie pomyślałeś o użyciu go do czyszczenia.

Dziś przedstawiamy sześć sposobów na posprzątanie domu cebulą.

Sposoby na sprzątanie domu – zastosowanie cebuli

Choć często narzekamy, że cebula wywołuje płacz, gdy ją kroimy, jest to bardzo cenne warzywo, ponieważ jego przydatność wykracza daleko poza kuchnię.

Połównki cebuli

Przede wszystkim cebula jest podstawowym składnikiem wielu przepisów. Udowodniono również, że jest to żywność o właściwościach leczniczych, więc cebula może być zawarta w różnych domowych środkach zaradczych. Z tego powodu są tacy, którzy uważają, że spożywanie cebuli zapewnia kilka interesujących korzyści zdrowotnych w kontekście zbilansowanej, zdrowej diety.

Jednak jednym z mniej znanych zastosowań tej żywności jest to, że cebula może być używana do sprzątania i innych prac domowych. Poniżej opiszemy najlepsze sposoby sprzątania domu cebulą zgodnie z powszechnym przekonaniem (pomyśl: domowe środki zaradcze twojej babci!).

1. Oczyść patelnie, garnki i grille cebulą

Pierwszy sposób czyszczenia cebulą, który chcielibyśmy wyjaśnić, dotyczy usuwania brudu z garnków i patelni. Jak więc możesz to zrobić?

To jest łatwe:

 • Najpierw wytrzyj pół cebuli po całym garnku lub patelni, do której przylgnął brud.
 • Następnie dodaj ciepłą wodę i pozwól jej namoczyć się przez kilka minut, aby cebula zadziałała.
 • Potem wystarczy go umyć jak zwykle, a w ciągu kilku minut będziesz mieć błyszczący garnek lub patelnię!

Tę samą zasadę można zastosować do grilla. Jeśli przed grillowaniem zauważysz brud na ruszcie, możesz użyć cebuli w ten sam sposób, aby z łatwością go wyczyścić.

Ale dlaczego niektórzy uważają, że cebula jest dobra do usuwania tłuszczu?

Podobnie jak w przypadku wielu tradycyjnych środków, pochodzenie tego przekonania nie jest jasne, ale można je powiązać z właściwościami przeciwdrobnoustrojowymi. Można ją wykorzystać w celu wyeliminowania bakterii obecnych na patelniach, garnkach i grillach.

2. Odstrasz owady cebulą

Chociaż tak naprawdę nie jest to metoda czyszczenia, jest to jedno z najpopularniejszych zastosowań cebuli poza kuchnią. Zgodnie z powszechnym przekonaniem, silny zapach cebuli jest przydatny do odstraszania komarów, mrówek i innych owadów.

W rzeczywistości niektóre jego składniki są nawet częścią niektórych środków odstraszających owady, jak pokazują niektóre badania.

Aby użyć cebuli jako środka odstraszającego owady, masz dwie możliwości:

 • Najpierw możesz ją posiekać i położyć bezpośrednio na ścieżce używanej przez owady, które chcesz odstraszyć.
 • Po drugie, cebulę można zetrzeć i namoczyć w gorącej wodzie. Następnego dnia zachowaj płyn i włóż go do spryskiwacza, aby nanieść go w miejsca, w których potrzebujesz odstraszyć owady.

3. Zastosowanie cebuli: usuń plamy z ubrań

Wiele osób zastanawia się, jak usunąć plamy potu z ubrań. Według niektórych cebula może pomóc w rozwiązaniu tego problemu.

Podobnie jak woda utleniona, uważa się, że cebula ma zdolność przenikania przez tkaniny odzieży, nie wpływając na nie. Może to wynikać z ich właściwości przeciwdrobnoustrojowych.

Oto jak:

 • Wystarczy zetrzeć kawałek cebuli i nałożyć go bezpośrednio na plamę.
 • Następnie, po około 10 minutach od rozpoczęcia działania, przystąp do prania w pralce tak jak zwykle. Ten krok jest bardzo ważny, aby wyeliminować zapach cebuli.

4. Wyeliminuj rdzę

Jeśli masz zardzewiałe narzędzia, nożyczki, krzesła, biżuterię lub noże, ta wskazówka dotycząca czyszczenia domu cebulą będzie bardzo pomocna. Czy wiesz, że uważa się, że ten pokarm może pomóc Ci wyeliminować cząsteczki rdzy z powierzchni tych elementów?

 • Wystarczy przekroić cebulę na pół i położyć ją na przedmiocie, który chcesz odnowić.
 • Następnie nałóż trochę smaru, a na koniec przetrzyj przedmiot szmatką, aby go całkowicie wyczyścić.

5. Pozbądź się zapachu nowej farby

Malowanie ściany

Jeśli ostatnio malowałeś pokój lub cały dom, prawdopodobnie dopada Cię zapach farby. Znowu cebula może przyjść na ratunek! Pomoże ci z łatwością pozbyć się tego zapachu.

Jak to zrobić?

 • Najpierw wlej ciepłą wodę do miski i zanurz w niej kilka plasterków cebuli.
 • Następnie pozostaw na noc w pokoju z zamkniętymi drzwiami i oknami.
 • Następnego ranka zauważysz, że nieprzyjemny zapach zniknął!

6. Usuń brud z wyciągu

Niewątpliwie wentylatory kuchenne to jeden z najtrudniejszych do czyszczenia elementów. W końcu wentylator wyciągowy w kuchni może być prawdziwym bólem głowy, chyba że znasz tę prostą popularną sztuczkę.

 • Najpierw weź pół cebuli i połącz z sodą oczyszczoną i wodą.
 • Następnie nałóż ją na wentylator. Pozostaw na kilka minut.
 • Na koniec wytrzyj wilgotną szmatką, aby usunąć pozostałości.

Możliwe, że antybakteryjne właściwości cebuli w połączeniu z antybakteryjnym działaniem sody oczyszczonej pomagają w usuwaniu tłuszczu i dezynfekcji ekstraktora.

Zalecenia dotyczące sprzątania domu cebulą

Dzięki tym zaleceniom znajdziesz nowego sojusznika, jeśli chodzi o dezynfekcję i czyszczenie domu. Jak widziałeś, sprzątanie domu cebulą jest możliwe nie tylko; można to zrobić na wiele sposobów. Co najważniejsze, wszystkie są zdrowe i przyjazne dla środowiska.

Pamiętaj jednak, że są to triki zaczerpnięte z kultury popularnej, więc możliwe, że nie są tak skuteczne, jak specjalistyczny produkt. W tym sensie może być konieczne mocniejsze i dłuższe szorowanie, aby uzyskać pożądane rezultaty.

Mogą jednak wyrwać się z kłopotów, gdy nie masz dostępnego konkretnego środka czyszczącego.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.