Ukąszenia komarów - jak ich uniknąć w nocy?

Ukąszenia komarów - jak ich uniknąć w nocy?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Z naszego dzisiejszego artykułu dowiesz się o najlepszych dostępnych metodach pozwalających Ci uniknąć ukąszenia komarów podczas snu.

Tak, w nocy to zjawisko jest szczególnie denerwujące. Ukąszenia komarów powodują swędzenie, obrzęk, a czasem nawet reakcje alergiczne.

To samica komara jest odpowiedzialna za ataki. Używa swojej ostrej, igło podobnej jamy ustnej (trąbki), aby wydobywać krew z ofiar, potrzebna jej do produkcji jaj. W poniższym artykule dowiesz się, jak unikać ukąszeń komarów w nocy.

Chociaż ukąszenia komarów zwykle nie powodują bólu, ślina uwalniana przez owada powoduje zaczerwienienie na skórze. Następnie pojawiają się objawy, takie jak świąd, pęcherze lub wysypka. Jednak największym ryzykiem jest rozprzestrzenianie się chorób, takich jak gorączka denga i malaria, między innymi.

Dlaczego komary gryzą?

Na całym świecie jest wiele rodzajów komarów. Mówi się, że istnieje około 3500 gatunków, a każda samica składa około 3000 jaj rocznie.

Tak więc uniknięcie ukąszenia komarów jest prawie niemożliwe. Są jednak ludzie, którzy (z powodu genetyki) są bardziej podatni na ukąszenia. Są też inne aspekty, które zwiększają Twoje szanse na ukąszenie.

Ugryzienie komara.

Twoja grupa krwi jest jedną z nich.

Badania sugerują, że ludzie z grupą krwi 0 przyciągają więcej komarów niż typ A. Ma to również związek z segregacją substancji takich jak cholesterol, pot, amoniak i kwas mlekowy. Ukąszenia występują również częściej w miejscach, gdzie znajduje się duża ilość bakterii skórnych i tam, gdzie panuje wysoka temperatura ciała.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Ugryzienia pcheł – 5 domowych sposobów leczniczych

Inne czynniki, które przyciągają komary

Owady czają się o każdej porze dnia, ale nocne ukąszenia komarów są bardzo częste. Nie robią tego z kaprysu, ani przypadkowo; najwyraźniej mają zegar biologiczny podobny do człowieka. To właśnie popycha je do działania w nocy, aby szukać pożywienia.

Na ogół komary ciągną do ludzi, którzy emitują większe ilości dwutlenku węgla, jak osoby starsze i kobiety w ciąży. Przyciągają ich również ci, którzy nie kąpią się, poruszają się zbyt dużo, używają słodkich perfum lub cierpią na nadmierną potliwość na stopach.

Komary nie mają dobrego wzroku, ale posiadają za to dobry węch. Zapach prowadzi je do ofiary, Intensywność reakcji na ukąszenie zależy od osoby, która została ugryziona.

Jak można zapobiegać ukąszeniom komarów w nocy?

Pierwszym sposobem na uniknięcie ukąszeń komarów w nocy jest stosowanie środków je odstraszających.

Mimo że są skuteczne, należy je stosować ostrożnie. Musisz unikać spryskiwania okolicy ust i oczu, a także ran lub obszarów uszkodzonych przez słońce. Te produkty nie zabijają ich, ale powstrzymują przed atakiem.

Kobieta w ciąży odstraszająca komary.

Efekty zwykle utrzymują się do 8 godzin, a środki występują w wielu odmianach: spray, ręczniki, kremy, maści i tak dalej. Bez względu na to, który wariant wybierzesz, musi mieć niski poziom toksyczności, zmniejszone interakcje i być skuteczny przeciwko kilku gatunkom.

Instalacja moskitier to kolejne rozwiązanie. Idealnie powinny one mierzyć 1,2 mm na 1,2 mm i być umieszczone na drzwiach, oknach i wokół łóżka. Istnieją lekkie środki owadobójcze, które można na nich rozpylić, aby zwiększyć bezpieczeństwo.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Moje dziecko boi się zwierząt: co mogę zrobić?

Ukąszenia komarów. Inne sposoby odstraszania owadów

Nigdy nie możesz zrobić zbyt wiele, aby kontrolować wysyp komarów w domu. Poza gryzieniem, owady te mogą swoim głośnym bzyczącym dźwiękiem przeszkadzać w zasypianiu. Jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, możesz bez wysiłku z nimi walczyć.

Dziewczynka pod moskitierą - to świetny sposób by uniknąć ukąszenia komarów
  • Noś bransoletki przeciw komarom. Ich skład to cytronella i inne repelenty, które zapewniają bezpieczeństwo.
  • Noś odpowiednią odzież. Długie, jasne ubrania służą jako ochrona.
  • Stosuj medycynę naturalną. W pobliżu okien możesz postawić rośliny lub użyć olejków, które odstraszają komary. Najbardziej odpowiednie będą: ocet, bazylia, eukaliptus i tymianek. Środki, które można włożyć do kontaktu są praktyczne i łatwe w użyciu.
  • Utrzymuj odpowiednią higienę. Chociaż wydaje się to oczywiste, należy prać prześcieradła w gorącej wodzie i odkurzać pościel, aby powstrzymać owady. Konieczne jest również wyczyszczenie szuflad przy lub w łóżku, zagłówka i ich regularne odkażanie.

Po ukąszeniu zaleca się umycie obszaru, unikanie drapania i założenie zimnych okładów. Jeśli reakcja na ukąszenie jest bardzo gwałtowna, możesz zażyć lek przeciwhistaminowy zalecany przez lekarza. Jeśli ranka zostanie zainfekowana, najlepiej udać się do najbliższego ośrodka zdrowia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Grandon GM, Gezan SA, Armour JAL, Pickett JA, Logan JG (2015) Heritability of Attractiveness to Mosquitoes. PLOS ONE 10(4): e0122716. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0122716
  • Shirai, Y., Funada, H., Seki, T., Morohashi, M., & Kamimura, K. (2004). Landing preference of Aedes albopictus (Diptera: Culicidae) on human skin among ABO blood groups, secretors or nonsecretors, and ABH antigens. Journal of medical entomology, 41 4, 796-9.
  • Smallegange, R. C., Verhulst, N. O., & Takken, W. (2011). Sweaty skin: An invitation to bite? Trends in Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.pt.2010.12.009
  • Zwiebel, L. J., & Takken, W. (2004). Olfactory regulation of mosquito-host interactions. In Insect Biochemistry and Molecular Biology. https://doi.org/10.1016/j.ibmb.2004.03.017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.