Czy warto znać grupę krwi członków rodziny?

Znajomość grupy krwi jest niezbędna w przypadku konieczności transfuzji, ale jest również ważna ze względu na skłonności do wystąpienia niektórych chorób.
Czy warto znać grupę krwi członków rodziny?
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

 

Powszechnie wiadomo, że znajomość grupy krwi jest niezbędna w nagłych przypadkach gdy potrzebna jest transfuzja krwi. Jednak istnieją inne ważne powody, dla których powinniśmy znać grupę krwi każdego członka rodziny. 

Jakie są grupy i rodzaje krwi?

Naukowcy nadal nie do końca są w stanie wyjaśnić, dlaczego ludzie mają różne grupy krwi, ale dysponują ogromną wiedzą na temat ich działania i składu poszczególnych grup.

grupy krwi

Istnieją cztery grupy krwi, które klasyfikowane są według obecności lub braku protein na powierzchni czerwonych krwinek:

 • A, grupa zawierająca proteiny A;
 • B, grupa zawierająca proteiny B;
 • AB, zawierająca obie proteiny;
 • O, grupa ta nie zawiera żadnych protein.

Poza tym, istnieje również czynnik Rh. Jeżeli jest on obecny we krwi, jest ona klasyfikowana jako Rh+. W razie jego braku, krew oznaczana jest jako Rh-.

W nazwie grupy krwi występuje więc symbol grupy oraz jego Rh. Na przykład, osoba z grupą krwi A i obecnym w niej czynnikiem Rh, ma grupę krwi A-Rh+ ( A+).

Dlaczego warto znać grupę krwi każdego członka rodziny?

Jak wspomnieliśmy powyżej, w przypadku konieczności transfuzji i oddawania krwi, znajomość własnej grupy krwi jest niezbędna. Każdy może być poddany transfuzji krwi o grupie O-Rh- (O-), ale pacjenci z grupą O-Rh- mogą otrzymać krew tylko i wyłącznie z takiej samej grupy.

Ponadto istnieją inne, równie ważne powody by znać grupę krwi członków rodziny:

1. Możliwość wystąpienia zakrzepicy żył głębokich

Osoby z grupą krwi A, B lub AB mają predyspozycje genetyczne do zachorowania na zakrzepicę żył głębokich (DVT), zakrzepów w okolicach nóg, których pierwszym objawem są żylaki.

Nieleczone zakrzepy mogą przedostać się do płuc i spowodować bezpośrednie zagrożenie życia.

Badanie naukowe prowadzone przez 30 lat na 66 000 osób wykazało, że osoby z grupą krwi A, B i AB mają 40 procent większe ryzyko zachorowania na zakrzepicę żył głębokich w porównaniu z osobami z krupą krwi O.

warto znać grupę krwi członków rodziny

2. By wiedzieć, czy ktoś w rodzinie ma skłonności do chorób serca

W badaniach naukowych udowodniono, że osoby z grupą krwi AB mają 23 procent większe ryzyko wystąpienia chorób serca w porównaniu z osobami z grupą krwi O.

 • U osób z grupą B ryzyko chorób serca jest o 11 procent wyższe, a u tych z grupą A jest ono większe o 5 procent.
 • Osoby z grupą A są obciążone ryzykiem zbyt wysokiego poziomu cholesterolu.
 • Najmniejsze ryzyko chorób serca mają osoby z grupą krwi O.

Na szczęście skłonności genetyczne mogą być kontrolowane poprzez zdrowy tryb życia przede wszystkim dietę, która zminimalizuje prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca u wszystkich członków rodziny.

3. Znając grupę krwi członków rodziny można określić, kto z Twoich bliskich jest obciążony ryzykiem zachorowania na niektóre rodzaje nowotworów

Wyniki badania naukowego przeprowadzonego w 2015 roku potwierdziły, że ryzyko wystąpienia raka żołądka jest wyższe u osób z grupą krwi A, w porównaniu z badanymi z grupą krwi O.

Osoby z grupą krwi O mają z kolei większe skłonności do rozwinięcia wrzodów żołądka. Osoby z grupą krwi B oraz AB są bardziej predysponowane do zachorowania na raka trzustki.

grupy krwi a ryzyko zachorowania na raka

4. Ewentualne problemy z prokreacją

Kobiety z grupą krwi O są dwukrotnie bardziej zagrożone niskim poziomem rezerwy jajnikowej.

Ze względu na wysoki poziom hormonu FSH, co może prowadzić do bezpłodności.

Podczas ciąży może wystąpić konflikt serologiczny, jeżeli krew matki ma czynnik Rh-, a krew ojca Rh +.

Może to doprowadzić do reakcji układu odpornościowego matki i wytwarzania przeciwciał do zwalczania czerwonych krwinek nienarodzonego dziecka.

Co w rezultacie do jego uszkodzenia. Rozwiązaniem tego problemu są zastrzyki z immunoglobuliną anty-D.

5. Warto znać grupę krwi członków rodziny, by zaplanować odpowiednią dietę

Dotychczas nie ma niezbitych dowodów na to, że dieta zgodna z grupą krwi może wpłynąć na poprawę zdrowia. Jednak bardzo wiele osób stosujących tę dietę twierdzi, że ich zdrowie i samopoczucie uległo znacznej poprawie.

dieta zgodna z grupą krwi

A oto podstawowe zalecenia tej diety:

 • Grupa O. Można jeść mięso, ryby, owoce i warzywa, należy ograniczyć spożywanie ziaren zbóż i roślin strączkowych.
 • Grupa A. Najlepsze produkty spożywcze dla tej grupy to warzywa, tofu, ryby, owoce morza, ziarna zbóż, fasola oraz owoce. Należy ograniczyć spożycie mięsa, produktów mlecznych oraz produktów na bazie pszenicy.
 • Grupa B. Zalecane są wszystkie rodzaje mięsa oprócz kurczaka. Dla osób z tą grupą korzystne są również produkty mleczne, nasiona oraz warzywa.
 • Grupa AB. Można jeść ryby, owoce morza, produkty mleczne, fasolę, owoce i warzywa. Osoby z tą grupą krwi powinny unikać czerwonego mięsa.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Amjadi, Omolbanin & Rafiei, Alireza & Ajami, Abolghasem & Valadan, Reza & Hosseini-Khah, Zahra & Hajilooi, Mehrdad & Janbabaei, Ghasem. (2015). Blood groups: In Health and Diseases. Res Mol Med. 3. 10.7508/rmm.2015.04.001.
 • Kodumuri, Dr. Praveen & Singh A, Purna & S Rathod, Shivanand & JM, Desai & Nagose, Vaishali. (2014). A Complete Review Article on ABC of Blood Groups. Asian Journal of Health Sciences. 2. 45-9. 10.15419/ajhs.v2i1.426.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.