Moje dziecko boi się zwierząt: co mogę zrobić?

Moje dziecko boi się zwierząt: co mogę zrobić?
Bernardo Peña

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Bernardo Peña.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 16 czerwca, 2023

Dla wielu dzieci posiadanie zwierzątka to wyjątkowe doświadczenie. Jednak istnieją takie, które widok zwierzęcia napawa obawą. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci, co możesz zrobić, gdy Twoje dziecko boi się zwierząt, aby mogło bez obaw poznawać cudowną różnorodność natury.

Nie wszystkie dzieci reagują w ten sam sposób widząc psa lub inne zwierzę. Niektóre chcą je pogłaskać i uwielbiają z nim przebywać. Z kolei inne wolą pozostać w oddali. Obserwując takie zachowanie możesz założyć, że Twoje dziecko boi się zwierząt.

Nie ma jakiegoś z góry określonego powodu, który sprawia, że do tego dochodzi. Czasami wiąże się to z wcześniejszymi złymi doświadczeniami lub wpojeniu mu, że nieznane zwierzęta mogą być niebezpieczne. Poza tym dziecko może po prostu czuć się przytłoczone dziwną i nieznaną sylwetką zwierzaka.

Dr Tracy Dennis z Wydziału Psychologii w Hunter College twierdzi: “Niektóre dzieci są bardziej aktywne i żądne przygód, zaś inne są spokojniejsze i mniej otwarte na nowe doświadczenia. To właśnie one najczęściej odczuwają stres, gdy muszą stawiać czoło rzeczom, których nie znają”.

Chociaż lęk to mechanizm obronny, który dba o bezpieczeństwo dziecka, najlepiej byłoby nauczyć malucha okazywania szacunku i zachowywania ostrożności wobec zwierząt zamiast odczuwania lęku, który nie pozwala im doświadczyć korzyści płynących z ich poznawania.

Gdy dziecko boi się zwierząt: jak możesz mu pomóc?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które mogą pomóc rodzicom wspomóc ich dzieci w przejściu od odczuwania lęku przed zwierzętami do żywienia szacunku wobec nich:

Postaraj się zrozumieć jego lęk

Lęk nie jest racjonalny. Z tego powodu zmuszanie dziecka do tego, by nie bało się zwierząt w niczym nie pomoże.

Rodzice rozmawiający z dziećmi
Porozmawiaj z dziećmi o ich lękach, aby zaplanować strategie, które pomogą Ci je zachęcać.

Najlepiej jest postarać się zrozumieć co wywołuje strach oraz dobrać strategię, która pomoże dziecku się z nim uporać. Jeżeli Twoje dziecko boi się psów z powodu ich rozmiaru, nie proponuj mu, aby podeszło do dużego osobnika.

Gdy będziecie wspólnie przy małym i przyjaznym psie, podejdź do niego pierwsza, a następnie zachęć dziecko, aby dołączyło do Ciebie. Z pewnością poczuje się lepiej, gdy będziesz w stanie je ochronić.

Naucz dziecko w jaki sposób należy podchodzić do zwierząt

Dziecko może podchodzić do zwierząt niezdarnie lub okazując nadmierne emocje, przez co może je przestraszyć. To z kolei często wywołuje gwałtowną reakcję, która jeszcze bardziej przestraszy malucha.

Najlepsze, co możesz zrobić, to prowadzić je krok po kroku i ostrożnie dobierać słowa, których używasz. Najlepiej byłoby unikać słów, które mogą je zaalarmować, jak choćby “uważaj, żeby Cię nie ugryzł” lub “nie podchodź za blisko, bo może być niebezpieczny”. Używaj wzmocnienia pozytywnego, na przykład: “podchodź do zwierząt z miłością” lub “bądź dla niego miły”.

Zacznij uczyć swoje dziecko, że przed podejściem do zwierzęcia zawsze należy prosić o pozwolenie jego właściciela. Następnie należy zbliżyć do zwierzaka dłoń, aby mógł poznać zapach nowej osoby, i dopiero potem można spróbować go pogłaskać. Zarówno psy, jak i koty, czują się lepiej po zaznajomieniu się z zapachem nieznanej osoby.

Postaraj się odciągnąć uwagę zwierzęcia gładząc jego pyszczek. Gdy będzie już rozluźnione, zachęć dziecko, aby dotknęło je z boku, ale nie w okolicach ogona, aby go nie wystraszyć. Pysk zwierzęcia może napawać dziecko lękiem.

Unikaj szczeniaków

Młode zwierzęta są o wiele mniej przewidywalne od starszych. W ich przypadku zabawa może wiązać się z podgryzaniem, drapaniem lub wskakiwaniem na ludzi.

Rodzina głaszcząca psa
Szczeniaki są bardziej temperamentne i mniej przewidywalne niż starsze zwierzęta.

To, co według zwierzęcia stanowi oznakę zaufania, radości i miłości, dziecku może wydawać się groźne.

Nauka języka zwierząt

Zwierzęta porozumiewają się z ludźmi w wyjątkowy sposób. Opanowanie tego języka i wytłumaczenie go dziecku może okazać się niezwykle pomocne podczas spotkania ze zwierzakiem.

Linda Case, autorka książki Zachowanie i trening psów i kotów: Kompletny przewodnik ułatwiający zrozumienie naszych najlepszych przyjaciół, twierdzi, że “otwarte usta z odsuniętymi wargami, wystawionym językiem i rozluźnionym pyszczkiem stanowią zachętę do nawiązania kontaktu”.

Naucz dziecko wchodzić w interakcje ze zwierzętami

Dzieci, podobnie jak młode zwierzęta, są nieprzewidywalne. Ich lęk może zmienić się w podekscytowanie, gdy spotkanie ze zwierzakiem przebiegnie pomyślnie.

Małe dziecko z psem - co zrobić, gdy dziecko boi się zwierząt?
Twoje dziecko może bać się zwierząt, ponieważ nie wie w jaki sposób może wejść z nimi w interakcję. Naucz je, jak to zrobić, a pomożesz mu pozbyć się lęku.

Działania wiążące się z takimi uczuciami mogą przestraszyć zwierzaka lub mu przeszkadzać. Wyjaśnij dziecku, że nie powinno popychać zwierzaka, chwytać jego futra ani trzymać go za ogon.

Nie przynoś zwierzątka do domu

Wielu rodziców uważa, że przyniesienie zwierzaka do domu to dobry pomysł. Być może z czasem dziecko i zwierzę przyzwyczają się do siebie, ale zajmie to wiele dni i przysporzy wiele niepotrzebnego stresu.

Poczekaj z kupnem zwierzęcia do momentu, w którym dziecko będzie na to gotowe. Niektórzy decydują się trzymać zwierzaka w jednym pokoju, póki dziecko nie zacznie mu ufać, ale nie jest to dobry sposób. Przetrzymywane w taki sposób zwierzę może stać się agresywne, bo stwierdzi, że nie powinno się socjalizować.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.