W jaki sposób dzieci mogą pokonać strach przed ciemnością?

Jeśli Twoje dziecko boi się ciemności, Ty jak rodzic powinieneś pomóc mu przezwyciężyć tę obawę. W żadnym wypadku rodzice nie mogą drażnić się z dzieckiem, ani naigrawać się z niego, ponieważ mogłoby to nie dość, że przedłużyć, to jeszcze wzmocnić odczuwany przez nie strach.
W jaki sposób dzieci mogą pokonać strach przed ciemnością?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jako dzieci zapewne często się baliśmy wielu różnych rzeczy. Najprawdopodobniej jednym z głównych powodów wywołujących u nas strach była ciemność.

Jest to normalny rodzaj lęku dla wszystkich ludzi i jest także nieodłączną częścią dorastania w przypadku dzieci.

W przypadku, gdy dzieci boją się ciemności, ich rodzice mają za zadanie pomóc im zrozumieniu przyczyny tych obaw i pokonaniu lęku. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy przedstawić Ci niektóre z naszych zaleceń tak, abyś mógł dowiedzieć się z niego, jak pomóc dzieciom, które boją się ciemności.

Wskazówki, jakie za chwilę poznasz, pomogą Twoim dzieciom przezwyciężyć ich obawy w miarę dorastania. Pamiętaj, że jeśli zaczniesz pomagać im w zwalczeniu tej fobii już od najmłodszych lat, Twoje dzieci będą w stanie ją przezwyciężyć zanim jeszcze dorosną.

Czasami jednak dzieci nie wiedzą, jak zmierzyć się ze swoim strachem i noszą go w sobie aż do osiągnięcia wieku dojrzewania lub nawet dorosłości. Dlatego też naprawdę warto zapoznać się z przygotowanym przez nas przewodnikiem, dzięki któremu będziesz w stanie skutecznie pomóc dzieciom, które boją się ciemności.

1. Niech dzieci zaczną przyzwyczajać się do ciemności poprzez zabawę

Świetny pomysł, który należy koniecznie wypróbować, to wszelkiego rodzaju działania edukacyjne, takie jak gry i zabawy, które mogą pomóc dzieciom pokonać strach przed ciemnością.

Zabawa w cienie

Prawdziwa zabawa, którą bez wątpienia pokochają Twoje dzieci, to rywalizacja na cienie rzucane na ścianie. Wygrywa ta osoba, która utworzy najlepszy kształt w postaci cienia używając do tego celu samych tylko rąk.

To naprawdę znakomity pomysł, który pomoże Twoim dzieciom pokonać ich strach przed ciemnością.

2. Lampka nocna

Używanie małej, słabej lampki lub zostawianie przyciemnionego światła w pokoju dzieci to świetny sposób na zapewnienie im spokojnego snu.

W ten sposób dzieci mogą stopniowo przezwyciężyć ogarniającą je panikę, która pojawia się podczas snu, zawsze gdy tylko światła zostaną całkowicie zgaszone.

3. Nie lekceważ ich strachu przed ciemnością

Jeśli dziecko woła o pomoc z powodu strachu przed ciemnością, włączanie światła nie powinno być jedynym sensownym i stosowanym rozwiązaniem. Co da włączenie światła na przezwyciężenie lęku w dłuższej perspektywie czasowej? Oczywiście, że nic.

Strach

Jeśli dzieci płaczą w nocy, spróbuj znaleźć jakiś sposób, aby je uspokoić. Bądź przy nich, leżąc lub śpiąc przy ich boku. Trzymaj je za rękę podczas zasypiania. Jeśli nie zmierzą się same z tym co je dręczy, nie pokonają fobii związanej ze spaniem w ciemnym pokoju.

Bez możliwości przezwyciężenia tego czynnika, nie będą w stanie spać samodzielnie w swoim pokoju aż do osiągnięcia wieku nastoletniego, a może i dorosłości.

4. Porozmawiaj z nimi

Komunikacja ma fundamentalne znaczenie. Powinieneś porozmawiać ze swoimi dziećmi, upewniając się, że rozumieją to, że żyją w całkowicie i w pełni bezpiecznym dla nich miejscu oraz otoczeniu.

Jeśli odpowiednio z nimi porozmawiasz z nimi, będą wiedzieć o tym, że nie muszą już dłużej bać się ciemności. Co najważniejsze, naprawdę musisz z nimi porozmawiać o miejscach, które wywołują strach u Twoich dzieci: tym, co kryje się pod łóżkiem, w szafie lub w ciemnym korytarzu.

Jeśli dzieci dobrze poznają te miejsca, ich lęk się znacząco zmniejszy.

5. Opowiadaj dzieciom historie, aby pomóc im pokonać lęk przed ciemnością

Oswajanie dzieci z sytuacjami, które mogą być dla nich lekko przerażające, jest niezwykle pomocnym sposobem na pokonanie przez nie strachu przed ciemnością.

Jeśli staną się one częścią tych sytuacji, których się boją, będą w stanie łatwiej przezwyciężyć lęk łatwiej dzięki opowieściom stymulującym jednocześnie ich wyobraźnię i znajomość otoczenia.

6. Drażnienie i wyśmiewanie jest najgorszą rzeczą, jaką możesz zrobić

Chociaż w większości wypadków zachowanie takie może wydawać się skrajnie nieodpowiedzialne, to jednak nie jest rzadkością to, że niektórzy rodzice drażnią i naśmiewają się ze swoich dzieci oraz ich lęków bez większego powodu.

W takich przypadkach dzieje się tak dlatego, że to, co mówią ich dzieci oraz sama sytuacja może się im wydawać zabawna i nie rozumieją oni powagi sytuacji.

Strach przed ciemnoscią

Uczucie bycia wyśmiewanym i lekceważonym przeszkadza dzieciom w pozbyciu się strachu przed ciemnością, dzięki czemu cały problem trwa w takim przypadku znacząco dłużej.

7. Nie strasz dodatkowo swoich dzieci

Chociaż ta wskazówka może wydawać się typową poradą podszytą zdrowym rozsądkiem, staraj się po prostu uniemożliwić dzieciom stawanie oko w oko z sytuacjami, które mogą je zaszokować, dopóki nie pokonają tego strachu.

Jeśli rodzina przechodzi przez nietypowe wydarzenia, takie jak napad, wypadek lub śmierć kogoś bliskiego, nie powinieneś o tym mówić swoim dzieciom lub przygotować dla nich łagodniejszą wersję wydarzeń.

Sytuacja taka mogłaby zaszokować nerwy dzieci i mogłyby one wskutek tego w nocy wpaść w panikę.

8. Muzyka

W miarę gdy dzieci dorastają, muzyka jest świetnym sposobem na przezwyciężenie strachu przed ciemnością. Jeśli masz małe radio lub jakiś grający gadżet, może się im przydać jako pomoc w nocy.

Słuchanie łatwej w odbiorze i przyjemnej muzyki relaksacyjnej może pomóc dzieciom odprężyć się i szybko zasnąć. Następnie rodzice mogą po prostu wyłączyć urządzenie lub ustawić je tak, by samo się wyłączało po określonym czasie.

Jeśli będziesz to robić konsekwentnie, dzieci zapomną o swoich obawach i pokonają swoje lęki już po kilku tygodniach.

Wszystkie powyższe punkty opisują kluczowe wskazówki, które pomogą Twoim dzieciom przełamać lęk przed ciemnością. Dla matki lub innego członka rodziny, przede wszystkim będą stanowić skuteczne narzędzie, które pozwoli im pomóc swoim dzieciom.

Dziecko po ciemku

Ten strach przed ciemnością nie jest zabawą, udawaniem, ani zwykłą bzdurą. To jest prawdziwa fobia i czasami nawet dorośli na nią cierpią. Dlatego tak ważne jest zrozumieć ten strach, aby go odpowiednio zwalczyć i pomóc dzieciom w konfrontacji z nim.

Nie ma fobii, której nie można pokonać poprzez stawienie jej czoła. Różne metody, o których mówiliśmy w naszym dzisiejszym artykule okażą się naprawdę przydatne do wspólnego odparcia tego typowego lęku jakim jest strach przed ciemnością.

Dzięki tym metodom Twoje maluchy będą się czuły bezpiecznie w domu przez cały czas, nie tylko w ciągu dnia. A to chyba najważniejsza rzecz na świecie, nieprawdaż?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.