Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Od wieków mity i błędne wyobrażenia na temat miesiączki wprowadzały kobiety w błąd i ograniczały je w pewnych kwestiach. Dzisiaj poznasz niektóre z najpopularniejszych mitów.
Mity i nieporozumienia na temat menstruacji
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Chociaż może to zabrzmieć niewiarygodnie, mity i nieporozumienia na temat menstruacji wciąż istnieją. W większości przypadków wynika to z dezinformacji spowodowanej tematami tabu.

Wstyd, strach i ignorancja dotyczące kobiecego ciała mogą powstrzymać niejedną kobietę od poznania, jak naprawdę działa jej ciało. Dlatego też postanowiliśmy zagłębić się w główne mity i nieporozumienia na temat menstruacji. Odkryj je poniżej!

Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

To badanie, przeprowadzone przez zespół z Uniwersytetu w Sewilli (Hiszpania), wykazało, że przekaz ustny był odpowiedzialny za kontynuowanie wielu mitów dotyczących miesiączki. Jednym z nich jest strach związany z kąpielą i braniem prysznica, ponieważ wiele kobiet uważa, że może to być szkodliwe dla zdrowia.

Inne badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Balearów (Hiszpania) pokazuje, że cykl menstruacyjny był uważany za wyniszczający i ograniczający czynnik kobiecej aktywności.

Musimy podkreślić, że wiele z tych przekonań powstało, gdy nie było dokładnej wiedzy na temat funkcjonowania cyklu miesiączkowego lub samego kobiecego ciała. W ten sposób wiele kobiet mogło jedynie odwoływać się do legend, aby spróbować zrozumieć, co się z nimi dzieje.

Poniżej znajdziesz najczęstsze mity i nieporozumienia na temat menstruacji. Wyjaśnimy również nieco więcej na temat każdego z nich, abyś mogła pożegnać się ze swoimi nieuzasadnionymi obawami.

1. Cykle miesiączkowe są identyczne

Fałsz! Miesiączka na ogół trwa od trzech do pięciu dni, a długość cyklu może wahać się od 28 do 30 dni. Niektóre kobiety mogą mieć dłuższe cykle. Wraz z wiekiem cykle mogą być krótsze, do 25 dni.

Mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Cykl menstruacyjny różni się w zależności od kobiety. Częstotliwość może się zmieniać.

2. Nie możesz zajść w ciążę podczas okresu

To fałszywa informacja, która może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do niechcianych ciąż. Podczas okresu także możesz zajść w ciąże, więc nie wahaj się stosować antykoncepcji, jeśli zamierzasz uprawiać seks.

To samo dotyczy chorób przenoszonych drogą płciową. Podczas okresu istnieje takie samo ryzyko transmisji, jak w pozostałe dni. Dlatego musisz podjąć środki ostrożności.

3. Kobiety nie powinny ćwiczyć podczas miesiączki

To całkowity fałsz. Wręcz przeciwnie, zdrowa aktywność fizyczna podczas okresu pomaga zachować formę i aktywnie radzić sobie z tymi uciążliwymi dniami.

Sport nie jest wskazany tylko w tych przypadkach, gdy kobieta nie czuje się zbyt dobrze lub jest zbyt słaba.

Ten artykuł może Cię zainteresować: Bolesne miesiączkowanie – jakie ma przyczyny?

4. Kobieta nie powinna kąpać się podczas miesiączki, ponieważ krew może krzepnąć

To kolejny fałsz. Jedyne, co się dzieje, gdy bierzesz kąpiel podczas okresu, to to, że na krótki czas możesz przestać krwawić. Dzieje się tak, ponieważ naczynia krwionośne zwężają się pod wpływem temperatury. Jeśli tylko wyjdziesz z wanny lub spod prysznica, Twój okres wróci.

5. Nie powinnaś uprawiać seksu podczas menstruacji

Uprawianie seksu podczas okresu nie jest niewskazane, więc śmiało! To osobista decyzja, którą powinnaś omówić ze swoim partnerem.

Para uprawiająca seks

Jesteś jedyną osobą, która może podjąć decyzję, czy chcesz uprawiać seks podczas okresu, czy nie. Wybór należy do Ciebie!

6. Jeśli spędzasz dużo czasu z przyjaciółkami, wasze okresy się zsynchronizują

Chociaż wiele osób w to wierzy, nie zostało to jeszcze udowodnione naukowo. Pomysł ten powstał po tym, jak zaproponowała go psycholożka Martha McClintock, około roku 1971. Jednak jej badania nie były rozstrzygające, więc uznała, że synchronizacja była spowodowana obecnością feromonów.

Później inni badacze, Zhengwei Yang, and Jeffrey C. Schank, kontynuowali badania, ale nie znaleźli dowodów na poparcie teorii McClintock. Doszli do wniosku, że kiedy tak się dzieje, jest to po prostu przypadek.

Inne mity i nieporozumienia na temat menstruacji

Kiedy kobieta ma okres, w żadnym wypadku nie jest „nieczysta” lub niezdolna do wykonywania pewnych codziennych czynności. To kolejny popularny mit.

Kobieta z bólem brzucha

Oprócz wspomnianych powyżej fałszywych informacji, inne sprawiają, że kobiety czują się nie tylko wystraszone, ale, co gorsza, „brudne”. Niektóre z nich to:

  • Kobieta podczas okresu jest nieczysta i brudna. Fałsz!
  • Miesiączka to proces oczyszczania. To kolejny mit, ponieważ miesiączka napędza regenerację tkanki endometrium w przypadku braku ciąży. Tkanka ta jest odnawiana, aby otrzymać zapłodnione jajo w następnym cyklu (w przypadku zapłodnienia).
  • Kobieta nie powinna myć włosów podczas okresu. Fałsz!
  • Domowy majonez ścina się, jeśli kobieta miesiączkuje. To kolejny mit. Kobieta podczas okresu może gotować, przygotowywać sosy i inne przepisy – jakie tylko zechce.
  • Miesiączka to „płacz rozczarowanego łona”, ponieważ kobieta nie jest w ciąży. Ten mit był rozpowszechniany przez wielu francuskich lekarzy kilkadziesiąt lat temu. Nie mogli być dalej od prawdy!
  • Kobieta podczas okresu nie może jeść jajek ani pić mleka czy soku z cytryny. Fałsz!
  • Jeśli kobieta ma okres, nie powinna dotykać podeszew stóp. Kompletny fałsz!

Bycie kobietą to dar, więc nigdy nie wstydź się ani jednego momentu

Istnieje wiele mitów i nieporozumień dotyczących okresu. Niestety, kobiety w nie uwierzyły, ponieważ bez końca musiały ich słuchać. To sprawiło, że czują się niepewnie. Dzięki postępowi medycyny wiemy teraz, że te nieprawdziwe informacje są po prostu legendami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Doceń siebie i nie daj się zwieść seksistowskim fałszywym informacjom. Pamiętaj, że bycie kobietą to dar, który powinnaś celebrować i szanować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bosch-Fiol, E., Ferrer-Pérez, V. A., & Manassero-Mas, M.-A. (1993). Creencias sobre la menstruacion: Analisis historico y situacion actual. Revista de Historia de La Psicologia.
  • Fernandéz, M. (2017). El ciclo femenino.
  • Giordano, M. G. (1992). Ciclo menstrual. Femina.
  • Gómez-Sánchez, P. I., Mora, Y. Y. P.-, Hernández-Aguirre, H. P., Jiménez-Robayo, S. P., & Pardo-Lugo, J. C. (2012). Menstruation in history. Investigación y Educación En Enfermería.
  • Pérez, R., Ferreres Traver, A., Hernández Baeza, A., Gadea Domenech, M., González Durán, E., & Navarro, N. (1995). Efectos de la información acerca del ciclo menstrual sobre las actitudes hacia la menstruación. Psicothema.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.