Bolesne miesiączkowanie - jakie ma przyczyny?

Skurcze menstruacyjne są problemem wielu kobiet, które cierpią na nie każdego miesiąca. Istnieją różne przyczyny, które je wyjaśniają, jest także kilka sposobów, aby sobie z nimi poradzić.
Bolesne miesiączkowanie - jakie ma przyczyny?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Tak jak są kobiety, które przechodzą cykl menstruacyjny bez bólu, są też inne, które regularnie cierpią na bolesne miesiączkowanie. W niektórych przypadkach skurcze menstruacyjne mogą znacząco wpłynąć na jakość życia.

Miesiączka to krwawienie z pochwy wywołane przez skurcze menstruacyjne, które pojawiają się co miesiąc u kobiet w wieku rozrodczym. Jest to normalna część cyklu miesiączkowego, który w normalnych warunkach występuje co 28 dni. Jednak niektóre kobiety cierpią na szczególnie bolesne miesiączkowanie. Dlaczego tak się dzieje?

Co to jest bolesne miesiączkowanie?

Podpaski
Krwawieniem miesiączkowym zwykle towarzyszy umiarkowany ból brzucha.

Podczas menstruacji następuje krwawienie jako skutek złuszczania się komórek nabłonka endometrium macicy. Ta warstwa tkanki cyklicznie tworzy się, a następnie ulega złuszczeniu w macicy kobiety. W regulacji tego miesięcznego procesu w aktywny sposób uczestniczą hormony żeńskie.

Kiedy pojawia się ból podczas miesiączki, termin kliniczny, który się do niego odnosi, to bóle menstruacyjne. Zwykle występują w postaci kolki, czyli przerywanego bólu, który pojawia się i znika w rytmiczny sposób. Kobiety odczuwają skurcze menstruacyjne w podbrzuszu.

Bolesne miesiączkowanie występuje dość powszechnie. Szacuje się, że około 10% kobiet odczuwa umiarkowany ból związany z cyklem menstruacyjnym. Należy zauważyć, że umiarkowany ból jest uważany za taki, który przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności.

Główną hipotezą dotyczącą skurczów menstruacyjnych jest to, że są one spowodowane nadmierną ilością prostaglandyn. Substancje te pojawiają się w dużej ilości, gdy ma się rozpocząć proces złuszczania nabłonka endometrium. Ich funkcją polega na zmniejszeniu stanu zapalnego okolicy miednicy i ułatwieniu skurczu macicy.

Bolesne miesiączkowanie i jego formy

Bolesne miesiączkowanie ma dwie formy: pierwotną i wtórną. Jedną formę od drugiej rozróżnia się według przyczyny bólu menstruacyjnego.

W pierwotnym bolesnym miesiączkowaniu nie ma innej choroby wyjaśniającej ból. Na ogół jest to ból, który zaczyna się na kilka dni przed miesiączką i trwa przez cały czas krwawienia. Poprawia się z wiekiem, a także po ciąży, chociaż nie zawsze tak jest.

Przyjmuje się, że wyjaśnienie pierwotnego bolesnego miesiączkowania wiąże się z prostaglandynami. Jak już wyjaśniliśmy, są to naturalne substancje, które wspomagają procesy menstruacyjne. Jeśli jednak są obecne w nadmiarze, mogą powodować ból.

Z drugiej strony mamy wtórne bolesne miesiączkowanie. Przypadki te są mają związek z innymi chorobami, które zaburzają normalne funkcjonowanie żeńskiego układu rozrodczego. Innymi słowy, jakaś inna choroba obecna w ciele kobiety objawia się poprzez skurcze menstruacyjne.

Dwie najczęstsze przyczyny wtórnego bolesnego miesiączkowania to endometrioza i mięśniaki macicy. Endometrioza to poważna choroba, dość trudna w leczeniu i diagnozowaniu. Natomiast mięśniaki macicy leczy się klinicznie lub chirurgicznie.

Przeczytaj również ten interesujący materiał: Krwotoki miesiączkowe – jak można je leczyć?

Objawy związane ze skurczami menstruacyjnymi

Klasyczne skurcze menstruacyjne to kolki występujące okresowo. Zazwyczaj rozpoczynają się dwa dni przed miesiączką. Zazwyczaj obejmują podbrzusze, ale mogą też promieniować na dolną część pleców.

Oprócz bólu niektóre kobiety cierpią również na inne dolegliwości, takie jak:

  • Ból głowy.
  • Zawroty głowy i uczucie osłabienia.
  • Nudności i wymioty.
  • Biegunka lub zmiany rytmu pracy jelit.

Sytuacje szczególne

Bolesne miesiączkowanie ma ponadto związek z konkretnymi sytuacjami, przez które mogą przechodzić kobiety. Nie jest to ból oderwany od rzeczywistości i codzienności. Występując cyklicznie co miesiąc, odpowiada na określone bodźce.

Badania wykazały, że stres jest jednym z wyzwalaczy skurczów menstruacyjnych. W sytuacjach stresowych lub momentach napięcia bóle stają się bardziej odczuwalne i jeszcze bardziej intensywne.

Bolesne miesiączkowanie wiąże się również z nałogiem palenia. Kobiety, które palą, odczuwają silniejsze i częstsze bóle menstruacyjne. Jeśli kobieta utrzymuje nawyk palenia przez dłuższy czas, bolesne miesiączkowanie może się nasilać.

Natomiast uprawianie sportu przynosi ulgę w skurczach menstruacyjnych. Podejrzewa się, że ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie w okolicy miednicy, łagodząc w ten sposób odczuwany ból..

Nie można też wykluczyć, że sport rozładowuje napięcie i redukuje stres, co eliminuje jeden z czynników ryzyka.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Menorrhagia: objawy i sposoby leczenia obfitego okresu

Jak można leczyć bolesne miesiączkowanie?

Doustne środki antykoncepcyjne
Doustne środki antykoncepcyjne są bardzo skuteczne, pomimo ich działań niepożądanych.

Dostępnych jest wiele leków na skurcze menstruacyjne, gdy wywołuje je pierwotne bolesne miesiączkowanie. W przypadku wtórnego bolesnego miesiączkowania należy leczyć przyczyny leżące u podstaw, takie jak endometrioza lub mięśniaki macicy.

Wśród wskazanych leków łagodzących objawy można wymienić następujące:

  • Środki antykoncepcyjne: pigułki antykoncepcyjne regulują cykl menstruacyjny i łagodzą ból, który może się pojawić. Zmniejszając produkcję prostaglandyn, redukują ich działanie. Wiele kobiet nie cierpi na bolesne miesiączkowanie, ponieważ stosują tabletki jako metodę antykoncepcji i ten efekt uboczny działa na ich korzyść.
  • Leki przeciwzapalne: NLPZ – niesteroidowe leki przeciwzapalne – to środki, które mogą złagodzić bóle związane z miesiączką w najbardziej krytycznych momentach.
  • Suplementy witaminowe: nauka nie wykazała jeszcze jednoznacznie korzystnego działania suplementów witaminowych w tym przypadku. Pojedyncze badania dowiodły jednak, że magnez i cynk mogą przynieść korzyści kobietom. Podobnie, witamina B była badana jako potencjalny środek wspomagający leczenie.

Jeśli jesteś kobietą, która cierpi na bolesne miesiączkowanie, koniecznie zwróć się do lekarza na konsultację. Specjalista ginekolog przeprowadzi niezbędne badania uzupełniające w celu znalezienia przyczyny, a następnie ustali najlepszą metodę leczenia.

Z drugiej strony zredukowanie stresu i włączenie uprawiania sportowych do codziennej rutyny to najważniejsze czynniki zmniejszenia tych dolegliwości. Chociaż jest to irytujący objaw, istnieją rozwiązania, aby go kontrolować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Davis, Sumari. “Menstrual pain–when to eliminate and when to investigate.” SA Pharmacist’s Assistant 18.1 (2018): 13-14.
  • Jiménez, MJ Rodríguez, and N. Curell Aguilá. “El ciclo menstrual y sus alteraciones.” Pediatria integral 21 (2017): 304-311.
  • Domínguez, A. Rivera, et al. “Dolor pélvico de origen ginecológico como patología urgente.” Radiología 59.2 (2017): 115-127.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.