Menorrhagia: objawy i sposoby leczenia obfitego okresu

Menorrhagia to zaburzenie, które często pozostaje niezauważone przez kobiety. Poznaj jego objawy i sposoby leczenia.
Menorrhagia: objawy i sposoby leczenia obfitego okresu

Ostatnia aktualizacja: 21 marca, 2021

Menorrhagia to zmiana w miesiączce, podczas której krwawienie jest bardzo obfite i trwa dłużej niż zwykle. Termin medyczny zwykle używany w tym przypadku to krwotok miesiączkowy.

Większość kobiet zwykle nie przejmuje się, jeśli od czasu do czasu pojawi się bardzo obfite krwawienie miesiączkowe. Jednak menorrhagia jest inna, ponieważ wiąże się z szeregiem objawów i powikłań.

Menorrhagia zwykle jest spowodowana zaburzeniami hormonalnymi, polipami endometrium, mięśniakami lub chorobami krwi. Jest to ważny problem zdrowotny, dlatego w tym artykule powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o menorrhagii i jak ją wykryć.

Co to jest menorrhagia?

Menorrhagia to zaburzenie, w którym miesiączka występuje z dużo obfitszym krwawieniem niż normalnie. Ponadto zwykle trwa dłużej niż normalnie (ponad 5 dni).

Menorrhagia występuje podczas normalnych dni miesiączki; to znaczy cykl miesiączkowy przebiega według tego samego harmonogramu i nie ulega zastanawiającej zmianie. To sprawia, że ​​jeszcze trudniej jest odróżnić i zidentyfikować ten problem.

Głównym objawem menorrhagii jest, jak już wspomnieliśmy, bardzo intensywne krwawienie. Kobieta, która na nią cierpi, podczas miesiączki musi nieustannie zmieniać podpaski lub tampony.

Co więcej, często trudno jest jej kontrolować krwawienie miesiączkowe, nawet jeśli nosi jednocześnie tampon i podpaskę. Może to wpływać na odpoczynek senny, ponieważ nadmierne krwawienie powoduje, że kobieta musi wstawać w nocy, aby się przebrać.

Według Kliniki Mayo należy pamiętać, że menorrhagii często towarzyszą inne objawy spowodowane dużą utratą krwi. Kobiety często cierpią z powodu wyczerpania, zmęczenia, a nawet trudności w oddychaniu.

Kobieta cierpi na silny ból brzucha

Powikłania spowodowane menorrhagią

Oprócz anemii menorrhagia może powodować bardzo bolesne skurcze menstruacyjne. Te skurcze są tak intensywne, że zaczynają martwić kobietę i skłaniają ją do odwiedzenia ginekologa.

Niemniej najlepiej zrobisz, jeśli skonsultujesz się z lekarzem, gdy dostrzegasz zmiany w krwawieniu lub uważasz, że jest ono bardziej intensywne niż normalnie. Nie ma się czego wstydzić; zwracanie uwagi na miesiączkę może pomóc we wczesnym wykryciu wielu chorób.

Jakie są przyczyny menorrhagii?

W wielu przypadkach trudno jest znaleźć dokładną przyczynę menorrhagii. Jednak niektóre z najczęstszych przyczyn to:

  • Zmiany hormonalne. U wielu kobiet zaburzenia równowagi hormonalnej powodują nadmierny rozwój endometrium, błony śluzowej wyściełającej macicę. Kiedy ta błona odpada, krwawienie miesiączkowe jest bardzo intensywne.
  • Zespół policystycznych jajników. To jest właśnie jeden z czynników powodujących nierównowagę hormonalną, o której wspomnieliśmy.
  • Polipy. Małe, łagodne guzy macicy, które powodują, że krwawienie jest bardziej intensywne lub długotrwałe.
  • Mięśniaki macicy.
  • Wkładka domaciczna. Jest to metoda antykoncepcji, którą zwykle nazywamy spiralą. Jednym z efektów ubocznych może być menorrhagia.
  • Rak macicy lub rak szyjki macicy. To jedna z najpoważniejszych przyczyn, ale na szczęście nie jest tak częsta. Jest powiązana z wirusem brodawczaka.

Z drugiej strony choroby krwi, takie jak krwawienia lub zaburzenia krzepnięcia, również mogą być przyczyną menorrhagii. Podobnie niektóre leki, takie jak antykoagulanty, mogą stanowić część problemu.

Kalendarzyk miesiączkowy

Jak rozpoznać menorrhagię?

Jak już wspomnieliśmy, w przypadku jakichkolwiek pytań dotyczących krwawienia należy najpierw zgłosić się do lekarza. Będziesz musiała powiedzieć swojemu lekarzowi, ile dni zwykle trwa Twój okres i ile zwykle trwa krwawienie.

Ginekolog prawdopodobnie zbada Cię fizycznie i skieruje Cię na dodatkowe testy. Po pierwsze, zwykle wykonuje się badanie krwi, aby ocenić, czy występuje niedokrwistość lub inne zaburzenia krwi.

Zwykle wykonuje się również test zwany rozmazem cytologicznym. Polega na pobieraniu komórek z szyjki macicy w celu wykrycia infekcji lub zmian związanych z rakiem. USG zwykle pomaga w rozpoznaniu.

Leczenie menorrhagii

Leczenie menorrhagii będzie zależeć od przyczyny i ciężkości sytuacji. Może opierać się na leczeniu farmakologicznym lekami takimi jak niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które pomagają kontrolować ból towarzyszący temu schorzeniu.

Można również stosować inne leki, takie jak doustne środki antykoncepcyjne lub doustny progesteron. Badanie przeprowadzone przez dr Dragomana wykazało, że doustne środki antykoncepcyjne mogą pomóc regulować cykle miesiączkowe i zmniejszać objawy takie jak te towarzyszące menorrhagii.

Jednakże leczenie farmakologiczne obarczone jest pewnymi przeciwwskazaniami, dlatego koniecznie skonsultuj się ze swoim ginekologiem, aby wybrać leczenie, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Istnieje również hormonalna wkładka domaciczna, która uwalnia substancję zmniejszającą grubość endometrium. W efekcie może też zmniejszyć krwawienie miesiączkowe i skurcze.

W niektórych przypadkach przeprowadza się też inne, nieco bardziej skomplikowane zabiegi chirurgiczne. Jeśli zajdzie taka potrzeba, nie wahaj się poprosić swojego lekarza o objaśnienie szczegółów.

Pamiętaj: wizyta u ginekologa jest kluczowa

Jeśli uważasz, że cierpisz na menorrhagię, nie wahaj się udać się do lekarza. Zwracanie uwagi na miesiączkę jest jednym z podstawowych środków mogących ułatwić postawienie diagnozy i znalezienie odpowiedniego leczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.