Skurcze menstruacyjne: poznaj naturalne środki na ich złagodzenie

Naturalne środki zaradcze są doskonałą, w pełni zdrową alternatywą na potrzeby leczenia wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak między innymi skurcze menstruacyjne. Jeśli jesteś jedną z wielu kobiet, którą ta dolegliwość regularnie nawiedza, zachęcamy Cię do wypróbowania niektórych z opisanych przez nas sposobów na radzenie sobie z bólem i dyskomfortem!
Skurcze menstruacyjne: poznaj naturalne środki na ich złagodzenie

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dzisiaj chcielibyśmy opowiedzieć o kilku naturalnych środkach o właściwościach leczniczych, które doskonale nadają się na skurcze menstruacyjne. A konkretniej rzecz biorąc do łagodzenia powodowanych przez nie dolegliwości.

Regularnie co miesiąc mnóstwo kobiet na całym świecie musi zacisnąć zęby i znosić bolesne skurcze menstruacyjne. Ten ból w dolnej części brzucha jest spowodowany skurczami, które występują w macicy, gdy kończy się etap dojrzewania nowej komórki jajowej. W rzeczywistości ból ten jest bardzo podobny do skurczów, których doświadczają kobiety w ciąży w momencie porodu.

Naturalne środki zaradcze są doskonałą, w pełni zdrową alternatywą na potrzeby leczenia wszelkiego rodzaju problemów zdrowotnych, takich jak między innymi skurcze menstruacyjne. Jeśli jesteś jedną z wielu kobiet, którą ta dolegliwość regularnie nawiedza, zachęcamy Cię do wypróbowania niektórych z opisanych przez nas sposobów na radzenie sobie z bólem i dyskomfortem.

Wszystkie opisane przez nas w dzisiejszym artykule środki mogą pomóc Ci złagodzić i zmniejszyć skurcze menstruacyjne i inne problemy. Należą do nich między innymi endometrioza, mięśniaki macicy i choroby zapalne całego obszaru miednicy.

Czy chciałbyś dowiedzieć, jakie naturalne produkty i środki na nich bazujące najlepiej nadają się do tego celu? Jeśli tak, to zapraszamy do poświęcenia zaledwie kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!

Naturalne środki na skurcze menstruacyjne

Chociaż kobiety mają skłonność do stosowania środków przeciwbólowych w celu łagodzenia dolegliwości powodowanych przez skurcze menstruacyjne, możliwe jest też złagodzenie bólu w pełni naturalnymi sposobami. Poniżej prezentujemy najlepsze z nich:

1. Napar z cynamonu

Napar z cynamonu jest bardzo skutecznym środkiem w łagodzeniu dolegliwości powodowanych przez skurcze menstruacyjne. Głównie ze względu na swoje właściwości przeciwzapalne.

Cynamon jest bezdyskusyjnym liderem na naszej liście naturalnych środków, które łagodzą skurcze menstruacyjne. Swoją pozycję zdobył właśnie ze względu na swoje niesamowite wręcz właściwości przeciwzapalne.

Napar z cynamonu

Oto jak możesz wykorzystać je w praktyce:

  • Weź dwie laski cynamonu i zagotuj je w dwóch litrach wody.
  • Zdejmij naczynie z ognia, gdy tylko woda zacznie wrzeć. Następnie pozwól jego zawartości zaparzać się przez około 5 minut.
  • Wypij co najmniej dwie szklanki tego napoju każdego dnia. Pij go, gdy będzie ciepły, nie wychładzaj naparu nadmiernie.

Pamiętaj także o tym, że cynamon jest przyprawą, która pasuje do wielu innych rodzajów napojów. Na przykład możesz pić mleko z cynamonem, a nawet dodać go do gorącej czekolady lub jabłecznika.

Cynamon jest świetny w wielu różnych zastosowaniach. Powinnaś więc go zawsze mieć w swojej kuchni, przechowuj go w suchym i ciemnym miejscu. I spożywaj go w dowolny sposób, jaki przypadnie Ci do gustu.

2. Trawa cytrynowa jest jednym z najlepszych naturalnych środków na skurcze menstruacyjne

Trawa cytrynowa ma wiele różnych nazw. Jest również znana jako cymbopogon, palczatka, trawa Cochin lub trawa Malabar. Ale występuje na rynku także pod różnymi innymi potocznymi określeniami, więc na pewno już miałaś z nią do czynienia wcześniej.

Powodem, dla którego jest ona jednym z najlepszych naturalnych lekarstw na skurcze menstruacyjne, jest to, że oprócz właściwości przeciwzapalnych to także doskonały środek uspokajający.

Najlepszym sposobem na zażycie tego produktu o właściwościach leczniczych jest klasyczny napar. Możesz pić go do trzech razy dziennie. Ponadto możesz go sobie przygotować tuż przed udaniem się na nocny wypoczynek. Taki krok pozwoli Ci także cieszyć się lepszym, zdrowszym i przede wszystkim głębszym snem.

Jej właściwości relaksujące pomogą Ci się także uspokoić, a jednocześnie złagodzą ból. Jest to bardzo ważna zaleta podczas bolesnej miesiączki obfitującej w skurcze menstruacyjne.

3. Lukrecja

Korzyści wynikające z przyjmowania tego naturalnego środka na skurcze menstruacyjne są naprawdę liczne. Ale musisz jednak uważać, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki jego spożycia z uwagi na pewne skutki uboczne jego stosowania.

Lukrecja jest naprawdę doskonałym, w pełni naturalnym lekarstwem na skurcze menstruacyjne. Jest ona najczęściej stosowana jako przyprawa w pikantnych potrawach. Smak lukrecji jest dość specyficzny i nadaje potrawom raczej oryginalny akcent.

Lukrecja na skurcze menstruacyjne

Jednak jakie właściwości sprawiają, że lukrecja potrafi wręcz idealnie łagodzić skurcze menstruacyjne? Przede wszystkim lukrecja działa przeciwzapalnie. Nie spożywaj go jednak zbyt często lub w dużych ilościach, ponieważ zawiera ona substancję zwaną glicyryzyną, która może powodować dyskomfort, gdy jest przyjmowana w dużych ilościach. Dlatego też ogranicz spożywanie lukrecji do najwyżej jednego razu dziennie.

Najlepiej przyjmować ją po prostu pod postacią naparu. Wypij go zawsze wtedy, gdy odczuwasz ból powodowany przez skurcze menstruacyjne. Lukrecję możesz go znaleźć bez problemów w większości sklepów i supermarketów. Najczęściej będzie w dziale z przyprawami lub z herbatami.

Przeczytaj również: Napary oczyszczające nasze ciało

4. Piołun

Piołun jest kolejną, ulubioną przez nas pozycją na naszej liście naturalnych środków na skurcze menstruacyjne. Zioło to jest wręcz wymarzonym środkiem dla niektórych osób ze względu na jego właściwości lecznicze.

Najważniejsze jest to, że działa on także jako środek przeciwbólowy. W rzeczywistości jest dzięki temu idealnym rozwiązaniem na potrzeby łagodzenia bólu brzucha powodowanego przez skurcze menstruacyjne. Ponadto piołun ma także właściwości antybiotyczne.

Prawdopodobnie nie znajdziesz go w postaci saszetek do zaparzania. Ale zawsze możesz spróbować rozejrzeć się za nim na lokalnym targu lub poszukać go pod postacią suszoną w sklepach zielarskich.

Jeśli już uda Ci się go zdobyć, to wykorzystaj piołun do zrobienia naparu. Następnie wypij jedną szklankę tego napoju 2 lub 3 razy dziennie. Zauważysz od razu, jak szybko Twoje dolegliwości bólowe zaczną ustępować!

Dodatkowe wskazówki pozwalające łagodzić skurcze menstruacyjne

Oprócz zażywania wszystkich powyższych naturalnych środków na skurcze menstruacyjne, chcielibyśmy również zaprezentować Ci w formie skróconej kilka innych alternatyw, które poprawią ich działanie.

Możesz także znacząco zmniejszyć odczuwany przez siebie ból mieszając po prostu wyżej wymienione naturalne środki. Warto także rozważyć połączenie ich z ciepłymi okładami w okolicy brzucha.
Na przykład umieść worek z gorącą wodą w dolnej części swojego brzucha podczas picia jednego z tych naparów. Odczujesz praktycznie rzecz biorąc natychmiastową ulgę w swoich dolegliwościach.

Ból brzucha

Jednocześnie dobrze jest pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości unikać tradycyjnych leków przeciwbólowych. Jeśli jednak masz inne problemy zdrowotne, takie jak na przykład endometrioza lub choroba zapalna obszaru miednicy mniejszej, musisz postępować zgodnie z zaleceniami swojego lekarza. Są bowiem takie przypadki, w których same napary po prostu Ci nie wystarczą. A Ty przecież nie chcesz bez powodu zwijać się z bólu, nieprawdaż?

Czy kiedykolwiek używałaś któregoś z tych naturalnych środków? Który z nich zadziałał najlepiej w Twoim konkretnym przypadku? Mamy nadzieję, że zachęciliśmy Cię do wypróbowania ich w praktyce. Jednocześnie podkreślamy przy tym znaczenie stosowania się do zaleceń lekarza i ścisłego ich przestrzegania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cáceres Sandi, Oscar, Fragoso Ríos, Rodolfo, Mena Cedillo, Carlos, Álvarez Reyes, Anail, Pavón Román, Nashelli, Vació Muro, Claudia, & Cuairán Ruidíaz, Vicente. (2015). Hiperplasia multiepitelial focal: tratamiento comparativo, ácido glicirricínico contra nitrógeno líquido. Revista odontológica mexicana19(2), 101-105. Recuperado en 04 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1870-199X2015000200006&lng=es&tlng=es.
  • Gallegos-Zurita, Maritza. (2016). Las plantas medicinales: principal alternativa para el cuidado de la salud, en la población rural de Babahoyo, Ecuador. Anales de la Facultad de Medicina77(4), 327-332. Recuperado en 04 de marzo de 2019, de http://www.scielo.org.pe/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1025-55832016000400002&lng=es&tlng=es.
  • Montero-Recalde, Mayra, Revelo I, Jessica, Avilés-Esquivel, Diana, Valle V, Edgar, & Guevara-Freire, Deysi. (2017). Efecto Antimicrobiano del Aceite Esencial de Canela (Cinnamomum zeylanicum) sobre Cepas de Salmonella. Revista de Investigaciones Veterinarias del Perú28(4), 987-993. https://dx.doi.org/10.15381/rivep.v28i4.13890
  • Pulido Acuña, Gloria Paulina, Vásquez Sepúlveda, Patricia de las Mercedes, & Villamizar Gómez, Licet. (2012). Uso de hierbas medicinales en mujeres gestantes y en lactancia en un hospital universitario de Bogotá (Colombia). Index de Enfermería21(4), 199-203. https://dx.doi.org/10.4321/S1132-12962012000300005
  • Tres, J.C.. (2006). Interacción entre fármacos y plantas medicinales. Anales del Sistema Sanitario de Navarra29(2), 233-252. Recuperado en 04 de marzo de 2019, de http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1137-66272006000300007&lng=es&tlng=es.
  • Urióstegui-Flores, A. (2015). Hierbas medicinales utilizadas en la atención de enfermedades del sistema digestivo en la ciudad de Taxco, Guerrero, México. Revista de Salud Pública17, 85-96.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.