Krwotoki miesiączkowe - jak można je leczyć?

Leczenie krwotoków miesiączkowych jest zadaniem, które należy podjąć w każdym przypadku. Nie wszystkie kobiety reagują w ten sam sposób na to samo podejście terapeutyczne. W tym artykule przedstawiamy kilka dostępnych opcji.
Krwotoki miesiączkowe - jak można je leczyć?
Leonardo Biolatto

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Leonardo Biolatto.

Ostatnia aktualizacja: 27 maja, 2022

Aby określić, jak leczyć krwotoki miesiączkowe, pierwszą rzeczą, której szukają przedstawiciele służby zdrowia, jest wyjaśnienie ich przyczyny. Zaburzenie to definiuje się jako nasilenie krwawień miesiączkowych lub ich nadmierne przedłużenie.

Zwykle postać kliniczna jest związana ze zmianą rytmu miesiączkowego, i wtedy występują krwotoki miesiączkowe maciczne. W tym przypadku bardziej poprawną nazwą jest menometrorrhagia. W każdym razie stosuje się zbliżone sposoby leczenia.

Czym są krwotoki miesiączkowe i jakie są ich przyczyny?

Ściśle mówiąc, krwotoki miesiączkowe występują wtedy, gdy kobieta traci w czasie miesiączki ponad 80 mililitrów krwi. Tyle wynosi techniczna granica pomiarów mających na celu zdiagnozowanie patologii.

Jeśli chodzi o ilość dni, którą się rozważa w celu stwierdzenia przedłużonego krwawienia, na ten temat toczy się dyskusja naukowa. Z reguły prawie wszystkie globalne protokoły diagnostyczne uważają, że krwawienie trwające ponad tydzień jest nieprawidłowe.

Przyczyny zaburzenia można podsumować w następujących punktach:

  • Brak równowagi hormonalnej. W cykl menstruacyjny zaangażowanych jest wiele hormonów, więc niewielki brak równowagi w którymkolwiek z nich wystarczy, aby spowodować większe lub mniejsze krwawienie. Może to być problem hormonów tarczycy, estrogenu, progesteronu lub prolaktyny.
  • Mięśniaki macicy. Obecność mięśniaków macicy często wywołuje krwotoki miesiączkowe. Mięśniaki są łagodnymi zmianami w postaci narośli mięśniowych w ścianie narządu. Deformują powierzchnię endometrium i powodują większe krwawienie.
  • Leki przeciwzakrzepowe. Kobiety z chorobami krzepnięcia krwi lub przyjmujące leki przeciwzakrzepowe z powodu innej patologii mogą mieć bardzo obfite krwawienie, nawet z ryzykiem znacznej niedokrwistości z niedoboru żelaza.
  • Perimenopauza. Kiedy kobieta wkracza w wiek zakończenia cyklu miesiączkowego, często dochodzi do zaburzeń rytmu. Prowadzi to do zmian w ilości miesięcznych krwawień, od okresów bez miesiączki do okresów w których występują krwotoki miesiączkowe z dużą ilością krwi, która nie krzepnie prawidłowo. Dla wielu kobiet jest to zapowiedź wystąpienia menopauzy.
Kalendarzyk menstruacyjny
Krwotoki miesiączkowe występują, gdy krwawienie miesiączkowe u kobiety jest bardziej obfite niż uważa się za normalne.

Przeczytaj również ten ciekawy artykuł: 5 naturalnych sposobów na regulację cyklu miesiączkowego

Jak naturalnie leczyć krwotoki miesiączkowe?

Zanim zajmiemy się farmakologicznymi sposobami na zmniejszenie krwotoków miesiączkowych, należy wspomnieć, że istnieją naturalne alternatywy dla łagodnych przypadków. Zawsze należy jednak skonsultować się z lekarzem, aby sprawdzić, czy można zastosować te metody. Zwykle są one uzupełnieniem innych terapii medycznych.

Nawodnienie

Krwotoki miesiączkowe prowadzą do odwodnienia z powodu utraty płynów uchodzących z krwią. Dlatego szczególnie w czasie miesiączki kobiety z tą chorobą powinny zwiększać spożycie wody.

Jeśli robią to za pomocą napojów izotonicznych, korzyść jest jeszcze większa. Napój izotoniczny ma takie samo stężenie elektrolitów jak to występujące we krwi. W ten sposób unika się ukrytego odwodnienia spowodowanego niedostatecznym uzupełnieniem mikroelementów.

Dieta na anemię

Powikłaniem związanym z krwotokami miesiączkowymi jest niedokrwistość. Utrata żelaza w czasie krwawienia prowadzi do niedoboru żelaza w postaci zmniejszonej ilości czerwonych krwinek. To z kolei może pociągnąć za sobą zespół skrajnego zmęczenia, wyczerpanie, wypadanie włosów, przyspieszenie tętna i bladość skóry.

W leczeniu krwotoków miesiączkowych zaleca się w związku z tym stosowanie diety bogatej w żelazo i witaminę C. Oba te składniki pomagają uzupełnić straty spowodowane krwawieniem. Idealne nadają się do tego owoce cytrusowe, brokuły, czerwone mięso i szpinak.

Ważne jest, aby regularnie dokonywać kontroli lekarskich, jeśli wykryto niedokrwistość. Należy ją wyregulować poprzez dietę lub stosując suplementy farmakologiczne, aby osiągnąć normalny poziom hemoglobiny.

Farmakologiczne metody leczenia krwotoków miesiączkowych

Po ustaleniu przez lekarza przyczyn krwotoku miesiączkowego rozważa się różne opcje postępowania. Można przepisać środki antykoncepcyjne, które w sposób wtórny regulują cykl. Można też zastosować niektóre leki przeciwbólowe i przeciwzapalne o szczególnym działaniu na żeński układ rozrodczy.

Przyjrzyjmy się bliżej tym sposobom leczenia krwotoków miesiączkowych:

  • Środki antykoncepcyjne. Hormony stosowane w środkach antykoncepcyjnych mają zdolność regulowania cyklu miesiączkowego. Pomaga to kobietom, które cierpią na krwotoki miesiączkowe, ponieważ zmniejsza ilość krwi, którą tracą w każdym okresie. Będzie to zależeć od wybranej opcji, ale korzystne wyniki zostały potwierdzone w przypadku pigułek, zastrzyków i plastrów.
  • Hormonalna wkładka domaciczna. Wkładka wewnątrzmaciczna uwalniająca hormony była przełomem w tej metodzie antykoncepcji. Jest to typowa wkładka domaciczna, ale nasączona specjalnym hormonem, który wpływa na cykl menstruacyjny. Został specjalnie zaprojektowany w taki sposób, aby pomóc kobietom z nieregularnym krwawieniem.
  • Kwas mefenamowy. Chodzi tu o niesteroidowy środek przeciwzapalny, który wykazuje słabe działanie przeciwbólowe w prawie wszystkich tkankach. Dzięki temu okazał się doskonałym środkiem łagodzącym skurcze menstruacyjne. Takie działanie wiąże się również z możliwością zmniejszenia ilości krwawień u kobiet z bolesnymi zespołami miesiączkowymi.
Tabletki antykoncepcyjne
Jedną z metod z wyboru regulujących obfite miesiączki są tabletki antykoncepcyjne.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Miesiączka – z jakiego powodu pojawia się dwa razy w miesiącu?

Kiedy iść do lekarza?

Krwotoki miesiączkowe dają objawy, które zawsze są rozpoznawalne, ponieważ jest to znaczny wzrost ilości krwi w czasie miesiączki. W takim wypadku należy udać się do lekarza możliwie jak najszybciej, ponieważ proces diagnostyczny może zająć trochę czasu.

W dłuższej perspektywie, jeśli kobieta nie zastosuje żadnych środków leczniczych, wystąpi anemia i zmiany w jakości życia spowodowane bólem lub brakiem energii, które przynosi to zaburzenie. Po zastosowaniu metod uzupełniających lekarz określi najlepszą opcję uregulowania cyklu i skorygowania związanych z nim powikłań, takich jak niedokrwistość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Kay, Sophie, and Charlotte Jean Sandhu. Lo esencial en ginecología y obstetricia. Elsevier Health Sciences, 2020.
  • Pérez, Carolina, et al. “Sangrado uterino anormal en mujeres tratadas con anticoagulantes orales en el Hospital de Clínicas.” Anales de la Facultad de Medicina, Universidad de la República, Uruguay 5 (2018): 121-127.
  • Cardero Reyes, Yusimy, Rodolfo Sarmiento González, and Ana Selva Capdesuñer. “Importancia del consumo de hierro y vitamina C para la prevención de anemia ferropénica.” Medisan 13.6 (2009): 0-0.
  • Solano, María Helena, and Irene del Carmen González. “Prevalencia de Ferropenia por Menorragia en una institución educativa del área de la salud en Colombia.” Revista Repertorio de Medicina y Cirugía 24.2 (2015): 137-142.
  • Cristóbal García, Ignacio. “Anticoncepción con métodos reversibles de larga duración.” (2015).
  • Tobón, John Jairo Zuleta. “Anticoncepción:¿ cuál método seleccionar?.” Iatreia 21.3 (2008): ág-280.
  • Toledo, María Josefa, and Elena Elizabet Gomez. “Sistemas intrauterinos liberadores de hormonas en el tratamiento de la menorragia.” Revista de Posgrado de la VIa Cátedra de Medicina 162 (2006): 19-22.
  • Hernandez, Ailyn Garcia, et al. “Calidad de vida relacionada con la salud en pacientes con menorragia.” Revista Cubana de HematologÃa, InmunologÃa y Hemoterapia 32.2 (2016).
  • González, ME Rosa, et al. “Hemorragia uterina.” Panorama actual del medicamento 41.407 (2017): 840-846.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.