Zalety wody kokosowej w codziennej diecie

Poprzez włączenie wody kokosowej do codziennego jadłospisu możesz przynieść swojemu organizmowi wiele pożytku. Poznaj właściwości tego naturalnego napoju oraz dowiedz się, jak wpływa on na twoje ciało.
Zalety wody kokosowej w codziennej diecie

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Zalety wody kokosowej są ogromne. Chociaż u nas orzechy kokosa wciąż nie cieszą się dużą popularnością, warto rozważyć włączenie tego egzotycznego owocu do codziennej diety. Zawarta w nim woda obfituje bowiem w drogocenne właściwości, które wspaniale wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu.

Jeśli niewiele wiesz na temat wody kokosowej, nie przejmuj się. Przedstawiamy ci dziś jej korzystny wpływ na ludzki organizm – a naprawdę jest on ogromny. Jesteśmy przekonani, że kiedy poznasz zalety wody kokosowej, przy następnej okazji kupisz ten orzeźwiający napój i już na zawsze zagości on w twoim codziennym menu.

Woda kokosowa – skąd się bierze?

Nie należy mylić wody kokosowej z mlekiem kokosowym czy też olejem kokosowym. Woda kokosowa to przezroczysty płyn znajdujący się we wnętrzu tego wielkiego orzecha, którą wydobywa się jeszcze, gdy ten jest niedojrzały, czyli zielony. Jej smak jest słodkawy, nieco migdałowy.

Otóż woda kokosowa wykazuje bardzo silne właściwości przeciwutleniające, bakteriobójcze, przeciwpasożytnicze, immunostymulujące oraz chroniące wątrobę. Ponadto stanowi autentyczną bombę witamin i składników mineralnych, takich jak:

 • Potas
 • Fosfor
 • Wapń
 • Żelazo
 • Kwas foliowy

Do tego wszystkiego jest niskokaloryczna i charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym. Bez obawy mogą po nią sięgać również osoby chorujące na cukrzycę.

4 podstawowe zalety wody kokosowej

Woda wewnątrz kokosa powstaje samoistnie i naturalnie. W rzeczywistości owoc ten aż w 94% składa się właśnie z wody i bardzo niewielkiej ilości tłuszczu.

Poniżej znajdziesz 4 wielkie zalety wody kokosowej, które powinny przekonać cię do włączenia tego napoju do swojej codziennej diety. Pamiętaj jednak, by nie przesadzać z jej spożyciem, gdyż – jak wszystko inne – woda kokosowa w nadmiarze również nie jest wskazana. Zaczynamy?

1. Woda kokosowa doskonale nawadnia organizm

Regularne picie wody kokosowej to świetny sposób na dostarczenie płynów do tkanek organizmu i uniknięcie odwodnienia. Napój ten okazuje się bezcenny zwłaszcza latem oraz w przypadku osób aktywnie trenujących. Pozwala bowiem na szybkie i skuteczne uzupełnienie elektrolitów, które tracimy wraz z potem.

Woda kokosowa zawiera elektrolity niezbędne do regeneracji organizmu po wysiłku. Staraj się więc po nią sięgać zarówno w trakcie treningu, jak i po jego zakończeniu. Świetnie sprawdzi się również podczas zawodów, kiedy chcesz dać z siebie to, co najlepsze.

Kokosy i butekeczka z wodą

Warto zaznaczyć, że szklanka wody kokosowej dostarcza 17% dziennego zapotrzebowania na potas. Jest to naprawdę imponujący wynik w porównaniu do innych napojów przeznaczonych dla sportowców.

Niedawno przeprowadzone badania dowiodły również, że woda kokosowa zawiera bardzo zbliżone składniki do kompozycji popularnych napojów izotonicznych, z tym zastrzeżeniem, że jest to napój w 100% naturalny i w żadnym stopniu nam nie szkodzi.

Jako ciekawostkę można podać fakt, że woda kokosowa ma niemal identyczny skład, jak osocze ludzkiej krwi. W wielu krajach była i nadal jest ona traktowana, jako płyn do transfuzji, gdy brakuje krwi.

2. Zalety wody kokosowej mają wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała

Jak już wspomnieliśmy, napój ten świetnie nawadnia organizm, a także ma działanie sycące. Pomaga więc uniknąć niepotrzebnego podjadania między posiłkami. Stąd też woda kokosowa jest uważana za wielkiego sprzymierzeńca wszystkich osób, które się odchudzają bądź pragną utrzymać prawidłową masę ciała.

Można więc pić wodę kokosową bez obawy o pochłonięcie zbyt dużej dawki kalorii. Wręcz przeciwnie – jest to niskokaloryczny, lecz niezwykle odżywczy napój pozbawiony sztucznych słodzików i innych chemicznych dodatków, jakie możemy znaleźć w napojach z supermarketów.

Już wiesz – zamiast sięgać wyłącznie po czystą wodę, wzbogać swoją dietę o równie zdrową wodę kokosową. Z pewnością przyniesie ona twojej sylwetce wiele cennych korzyści. Oczywiście musisz wybierać napój, którego skład to: 100% woda kokosowa.

3. Bomba antyoksydantów

Całkiem niedawno naukowcy donieśli, że woda kokosowa cechuje się tak silnymi właściwościami antyoksydacyjnymi, iż jest w stanie znacząco zahamować proces utleniania hepatocytów, czyli komórek wątroby.

Co więcej, napój z wnętrza kokosa chroni całe nasze ciało przed niszczycielskim działaniem wolnych rodników i innych, niekorzystnych dla nas czynników pochodzących ze środowiska.

Dowiedziono również, że woda kokosowa neutralizuje procesy utleniania generowane przez nadmiar glukozy w codziennej diecie. Dzięki temu w naturalny sposób obniża poziom cukru i trójglicerydów we krwi. Ponadto ma również bardzo pozytywny wpływ na osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym krwi.

4. Zalety wody kokosowej: poprawa zdrowia układu sercowo-naczyniowego

Zostało naukowo udowodnione, że włączenie wody kokosowej do codziennej diety może w znacznym stopniu obniżyć ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego. Jednocześnie pomaga naturalnie obniżyć poziom złego cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Wykazano również, że napój ten pomaga kontrolować problem stłuszczenia wątroby.

Kokos i zalety wody kokosowej

Kolejną zaletą wody kokosowej nie do przecenienia jest jej zdolność do regulowania ciśnienia tętniczego krwi. Dzieje się tak za sprawą wysokiej zawartości potasu, czyli minerału, który odgrywa niezwykle ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu serca i układu krążenia.

Według naukowców z American Heart Association składnik ten pomaga ograniczyć oddziaływanie sodu na ludzki organizm, stymulując jego wydalanie wraz z moczem. Napój ten pozwala również zmniejszyć napięcie ścian naczyń krwionośnych.

Pozostałe zalety wody kokosowej

Jak możemy zauważyć, woda kokosowa to prawdziwy skarb dla naszego organizmu. Ponadto ma bardzo przyjemy smak, co jeszcze bardziej powinno nas skłonić do częstszego sięgania po ten naturalny napój.

 • Ma on wspaniałe działanie moczopędne, a zatem znakomicie zwalcza retencję płynów w tkankach i towarzyszący jej obrzęk.
 • Jednocześnie ma dobroczynny wpływ na zdrowie nerek, zapobiegając między innymi formowaniu się kamieni nerkowych.
 • Obfituje również w mangan – inny, bardzo cenny dla zdrowia minerał, który pomaga zapobiegać rozwojowi takich chorób jak osteoporoza, epilepsja, cukrzyca, zapalenie stawów. Ponadto pomaga złagodzić objawy napięcia przedmiesiączkowego u kobiet.
 • Poprawia funkcje trawienne.
 • Pomaga opóźnić przedwczesne starzenie się organizmu.
 • Wzmacnia układ immunologiczny, pomaga zapobiegać wszelkiego rodzaju infekcjom.
 • Korzystnie wpływa na zdrowie kości, sprawiając, że stają się one silniejsze i mocniejsze.
 • Wzmacnia włosy oraz zapobiega ich wypadaniu.

Zanim jednak włączysz wodę kokosową w większych ilościach do swojej diety, zalecamy, abyś skontaktował się ze specjalistą w tej sprawie. Pamiętaj, że każdy produkt w nadmiarze może przynieść wiele szkód naszemu organizmowi. Twoje zdrowie jest najważniejsze!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.