Kefir z wodą kokosową – Przepis pełen zdrowia

27 lipca, 2019
Przygotowanie domowego kefiru kokosowego jest niezwykle proste, a jest to produkt, który naprawdę warto wypróbować i cieszyć się jego właściwościami.

Kefir to naturalny probiotyk, który powstaje w wyniku procesu fermentacji, co pozwala na rozwój zdrowych bakterii. Kefir przygotowany samodzielnie w domu, zwłaszcza z wykorzystaniem wody kokosowej, to potężna dawka zdrowia – witamin, substancji odżywczych i zdrowych kultur bakterii.

Konsystencją przypomina on nieco grudki twarożku, jednak jest o wiele bardziej miękki i elastyczny, a co najważniejsze – o wiele zdrowszy.

Kefir domowej roboty

Wśród mikroorganizmów obecnych w kefirze kokosowym wyróżnić należy bakterie Lactobacillus acidophilus oraz drożdże Kluyveromyces marxianus. Oczywiście skład kefiru może różnić się w zależności od warunków i składników, z jakich zostanie on przygotowany.

Tradycyjny przepis na zwykły kefir wykorzystywał bowiem krowie mleko, dzięki czemu otrzymuje on konsystencję zbliżoną do jogurtu. Z kolei my dzisiaj chcemy zaproponować Ci pewną alternatywę – kefir z wodą kokosową, czyli potężną dawkę witamin i minerałów, praktycznie bez kalorii. Poniżej znajdziesz kilka kluczowych informacji i – co najważniejsze – przepis.

Przeczytaj również: Probiotyki w diecie – do czego służą?

Woda kokosowa dla zdrowia i urody

Kefir kokosowy  to produkt poddany procesowi fermentacji, do którego przygotowania należy wykorzystać organiczną wodę kokosową, bez podgrzewania czy przetwarzania.

Kombinacja naturalnego probiotyku z naturalnym elektrolitem to potężna dawka substancji odżywczych, które wpłyną na Twoje dobre samopoczucie, zdrowie i wygląd.

Podczas procesu fermentacji, naturalne cukry ulegają przetworzeniu w bakterie mlekowe. Gdy zostają wchłonięte w jelitach, przynoszą im wiele wszechstronnych korzyści.

Co więcej, woda kokosowa dostarczy Ci wiele niezbędnych minerałów takich jak potas, sód i magnez. Są one niezbędne dla prawidłowego nawodnienia komórek oraz wydajnego funkcjonowania mięśni i komórek mózgu.

Kefir kokosowy

Wpływa to również korzystnie na funkcjonowanie nerek, pobudzając eliminację toksyn i metali, które w przeciwnym wypadku mogłyby wywoływać tworzenie się kamieni nerkowych i niedrożność moczowodu.

Nie możemy zapomnieć także o przeciwutleniaczach, które optymalizują procesy dotlenienia komórek i funkcjonowanie układu krążenia. Kefir na bazie wody kokosowej to również naturalny sposób zapanowania nad poziomem cholesterolu we krwi, a także nadciśnieniem.

To wszystko za sprawą zdrowych kwasów tłuszczowych oraz wysokiej zawartości witaminy E. Na koniec wspomnijmy również o tym, co jest oczywiste – zdrowe bakterie obecne w kefirze pomagają unormować florę bakteryjną w jelitach, a to przyczynia się pośrednio do wzmocnienia odporności organizmu i zwiększenia jego zdolności zwalczania chorobotwórczych mikroorganizmów.

Jak przygotować kefir z wodą kokosową?

Jeśli zaintrygował Cię powyższy opis i chcesz wypróbować właściwości kefiru kokosowego na własnej skórze, wystarczy, że zastosujesz się do naszych instrukcji. Przygotowanie tego produktu jest naprawdę proste i szybkie – upewnij się jednak, że korzystasz z organicznych i nieprzetworzonych produktów.

Woda kokosowa w słoikach

Jest to szczególnie ważne w przypadku wody kokosowej, gdyż komercyjne odpowiedniki znacznie różnią się składem i właściwościami od naturalnego napoju.

Co będzie Ci potrzebne?

Sposób przygotowania

 • Umieść ziarna kefirowe w naczyniu i zalej wodą kokosową.
 • Następnie przykryj słoik i pozostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na 48 godzin.
 • Po tym czasie zauważysz, że ziarna kefiru uniosły się na powierzchnię.
 • Odcedź mieszankę, a ziarna kefiru przechowuj w lodówce, aby móc z nich jeszcze skorzystać.
 • Fermentuj kefir przez dwa dni – po tym czasie możesz już go spożywać. Możesz także usunąć nakrętkę słoika, aby uniknąć akumulacji gazów – produktu ubocznego fermentacji.  W skrajnych wypadkach mogłyby one bowiem doprowadzić nawet do pęknięcia słoika!

Jak spożywać kefir kokosowy?

 • Kefir można podawać samodzielnie lub łączyć go z owocami czy orzechami, co wzbogaci jego smak.
 • Najlepiej jest jeść kefir na pusty żołądek; wówczas jego właściwości aktywują się w organizmie przez cały dzień.
 • Możesz sięgać po kefir jako po zdrową przekąskę lub gdy poczujesz, że brakuje Ci energii.

Przeczytaj również: Sok z kokosu, buraka i imbiru – leczniczy napój

O czym musisz pamiętać?

Ziarna kefiru można wykorzystywać wielokrotnie, ponieważ proces fermentacji utrzymuje je przez dłuższy czas w dobrym stanie. Po przygotowaniu kefiru kokosowego wykonaj następujące kroki:

Serek biały

 • Umieść ziarna kefiru w naczyniu i zalej pół litrem wody. Dodaj dwie łyżki stołowe cukru.
 • Pozostaw na 2-4 dni, od czasu do czasu zdejmuj nakrętkę i zlewaj nadmiar wody.
 • Odcedź ziarna kefiru – są gotowe do ponownego użycia!

Jak widzisz, przygotowanie kefiru na bazie wody kokosowej jest naprawdę proste. Koniecznie zdobądź odpowiednie składniki i wypróbuj powyższy przepis, a na pewno nie pożałujesz. W krótkim czasie poczujesz różnicę w swoim samopoczuciu!