Jak zmniejszyć ból dolnej części pleców w naturalny sposób?

Jak zmniejszyć ból dolnej części pleców w naturalny sposób?

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby zmniejszyć ból dolnej części pleców, musisz połączyć ze sobą różne metody. Dzięki temu będziesz czerpać z nich maksymalne korzyści i przyspieszysz proces powrotu do zdrowia.

Bóle pleców to bardzo często dolegliwość, która dotyka osoby dorosłe. Mogą obejmować cały obszar pleców, a ból może stać się niezwykle intensywny. Jednak to właśnie ból ulokowany w ich dolnej części wywołuje największy dyskomfort. Właśnie dlatego powinnaś wiedzieć jak zmniejszyć ból dolnej części pleców.

Szacunkowe dania sugerują, że około 80% dorosłych choć raz w życiu doświadczyło bólu ulokowanego w dolnej części pleców i szukało różnych sposobów, aby go zmniejszyć.

Amerykańskie Stowarzyszenie Chiropraktyków twierdzi, że ból dolnej części pleców to jedna z głównych przyczyn niepełnosprawności na całym świecie. Statystyki zebrane przez tą organizację wskazują, że ponad połowa pracującej populacji Stanów Zjednoczonych uskarża się rok do roku na bóle pleców.

Właśnie dlatego ludzie stale poszukują metod, w tym naturalnych remediów, które pozwolą im pozbyć się dyskomfortu.

Główne przyczyny bólu dolnej części pleców

Dolna część pleców często jest poddawana licznym napięciom, ponieważ dźwiga wagę całego górnego obszaru ciała. Waga górnej części ciała opiera się na kręgosłupie, złożonym z ułożonych na sobie kręgów i dysków.

Kobieta z bólem pleców - jak zmniejszyć ból dolnej części pleców?
Siedzący tryb życia odgrywa znaczącą rolę w rozwoju bólu dolnej części pleców.

Dyski działają jak amortyzatory, które chronią kości kręgów przed zetknięciem się ze sobą. Jednak wraz z wiekiem zaczynają się zużywać i pojawiają się w nich uszkodzenia. Właśnie dlatego częściej dochodzi do urazów.

Takie zużycie pojawia się z czasem, z powodu przepracowania lub braku ruchu. Wywołuje przejściowy ból lub sztywność, a w niektórych przypadkach zamienia się w chroniczny ból, który stale odbija się negatywnie na codziennym życiu i samopoczuciu dotkniętym nich osób.

Dolna część pleców to obszar, w którym z czasem zachodzą największe zmiany. Dzieje się tak z kilku przyczyn:

  • Dana osoba wykonuje aktywności, które wymagają włożenia w nie ogromnego wysiłku fizycznego, przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała i wykonywania niewygodnych ruchów.
  • Osoba, którą dotyka ból pleców, siedzi przez długi czas bez ruchu.

Jak zmniejszyć ból dolnej części pleców w naturalny sposób?

W każdym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który będzie w stanie zidentyfikować prawdziwą przyczynę bólu. Jednak mimo licznych technik i postępu technologicznego często trudno jest odnaleźć pierwotny problem, który wywołał ból pleców u danego pacjenta.

Mimo tego należy przejść przez ten proces, aby dobrać właściwą terapię. Na szczęście istnieje kilka naturalnych metod, które możesz wykorzystać, aby zmniejszyć ból dolnej części pleców. Dzięki temu nie będziesz musiała przerywać swoich codziennych aktywności.

Poza tym powinnaś pamiętać, że aby otrzymać właściwą diagnozę musisz udać się do lekarze. Poniższe naturalne sposoby walki z bólem pomagają jedynie zmniejszyć objawy, ale niczego nie leczą.

1. Zimno i ciepło

Bezpośrednie przykładanie zimnych i ciepłych okładów to dość skuteczna terapia naturalna, która sprawdza się w zmniejszaniu bólu pleców. Takie zmiany temperatur pomagają zmniejszyć stan zapalny zwiększając przepływ krwi w obszarze dotkniętym urazem lub przeciążeniem z powodu pracy fizycznej.

Przynoszą ulgę nawet gdy ból pojawia się z powodu napięcia wywoływanego przez pozostawanie w niewygodnej pozycji przez dłuższy czas.

  • Możesz położyć torebki wypełnione zimną wodą, wypełnione kawałkami lodu czy schłodzonym żelem owinięte ręcznikiem bezpośrednio na miejscu, które Cię boli. Dzięki temu zmniejszysz stan zapalny.
  • Następnie wykorzystaj kompres z gorącej wody lub wejdź do wanny z ciepłą wodą, aby pobudzić krążenie. Ta metoda rozluźnia mięśnie i zmniejsza uczucie dyskomfortu.

2. Czosnek może zmniejszyć ból dolnej części pleców

Kolejnym przydatnym naturalnym remedium na bóle pleców może okazać się czosnek. Wszystko dlatego, że zawiera allicynę, która posiada właściwości przeciwzapalne. Jedzenie go na surowo to najlepszy sposób na zmniejszenie bólu pleców.

Czosnek w misce
Właściwości zdrowotne czosnku są powszechnie znane. Sprawdza się zwłaszcza jako środek przeciwzapalny i może zmniejszać ból dolnej części pleców.

Poza tym możesz nakładać ten środek przeciwbólowy miejscowo. W tym celu musisz zrobić olejek na bazie czosnku.

Składniki

  • 10 ząbków czosnku
  • 4 łyżki stołowe oleju kokosowego

Przygotowanie

  • Podgrzej olej na patelni, a następnie dorzuć na nią ząbki czosnku. Podsmaż je na niedużym ogniu póki nie osiągną złotego koloru.
  • Następnie odcedź je i przechowuj olej w szklanym słoiczku.
  • Możesz również wykonać maść na zimno. W tym celu dodaj czosnek do oleju i odstaw na 5-10 dni.

3. Aktywność fizyczna

Ćwiczenia to doskonała terapia naturalna, która zmniejsza ból mięśni i dolnej części pleców. Możesz zacząć stosować plan treningowy, w którym znajdują się codzienne ćwiczenia o niedużym natężeniu, takie jak lekkie rozciąganie, pływanie czy chodzenie. To świetny sposób na radzenie sobie ze sztywnością w tym obszarze ciała.

Siedzący tryb życia odbija się negatywnie na stanie mięśni w dolnej części pleców. Dlatego też powinnaś ćwiczyć, aby je wzmocnić i uchronić się przed wystąpieniem dalszych urazów. Im mocniejsze będą Twoje mięśnie, tym mniej dolegliwości będzie Cię dotykało.

4. Wysypianie się

W trakcie snu Twój organizm wydziela endorfiny, które mogą działać tak skutecznie jak lek przeciwbólowy. Kiedy organizm produkuje endorfiny, sygnały bólowe odnotowywane w mózgu zaczynają się odrobinę zmniejszać.

Śpiąca kobieta
Odpowiednia doza odpoczynku pomaga właściwie ułożyć obszar kręgosłupa lędźwiowego. Spokojny sen może okazać się najlepszym rozwiązaniem wielu problemów zdrowotnych.

Spokojny sen zmniejsza lęk, stres i depresję związane z chronicznym bólem dolnej części pleców. Okazuje się, że osoby cierpiące na bóle dolnej części pleców często zmagają się również z zaburzeniami snu.

Złej jakości sen może pogorszyć ból pleców. Właśnie dlatego należy znaleźć rozwiązanie obu tych problemów, aby nie wpaść w błędne koło, które może okazać się szkodliwe dla zdrowia. Zawsze warto zwrócić się o poradę do lekarza.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł okazał się pomocny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.