Woda z ogórka: naturalny diuretyk

Woda z ogórka: naturalny diuretyk

Napisany przez Edith Sánchez

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Woda z ogórka to świetny naturalny diuretyk. Nie tylko jest przepyszna i odświeżająca, ale również dostarcza Twojemu organizmowi mnóstwo wartości odżywczych. Czytaj dalej, aby poznać jej właściwości zdrowotne.

W dzisiejszych czasach retencja płynów zdaje się dotykać szeroką rzeszę ludzi, dlatego też warto włączyć do swojej diety naturalne diuretyki, takie jak woda z ogórka.

Takie zaburzenie związane z rozwijającym się stanem zapalnym pojawia się, gdy organizm nie jest w stanie skutecznie usuwać płynów. Z tego powodu płyny gromadzą się w tkankach i wywołują obrzęk.

Obrzęk związany z retencją płynów pojawia się najczęściej w okolicach stóp i nóg, ale może również rozwijać się w innych częściach ciała. Może na jakiś czas zwiększyć Twoją wagę nawet o kilka kilogramów.

Na szczęście ogórek może w znaczącym stopniu przyczyniać się do łagodzenia tego typu dolegliwości. Jednak sam w sobie nie da rady całkowicie zwalczyć retencji płynów. Właśnie dlatego, jeśli zależy Ci na osiągnięciu długoterminowych rezultatów, musisz wprowadzić zmiany w swojej diecie i w stylu życia.

W każdym przypadku warto skonsultować się z lekarzem.

Zatrzymywanie wody w organizmie i diuretyki

Obrzęk nóg
Retencja płynów objawia się zazwyczaj opuchlizną kończyn dolnych. Poza tym czasami objawia się również zmianami w oddawaniu moczu.

Ciało dorosłej osoby składa się w 50 do 60% z płynów znajdujących się wewnątrz i na zewnątrz komórek. Organizm posiada kilka mechanizmów, które regulują tą ilość.

Właśnie dlatego, kiedy takie mechanizmy zaczynają szwankować, w tkankach dochodzi do niestandardowego gromadzenia się płynów. Może ono pojawiać się w określonej części lub na całym obszarze ciała, jednak najczęściej puchną nogi i kostki. Może również dochodzić do wzrostu konturu brzucha i spadku oddawania moczu.

Retencja płynów może być patologiczna i niepatologiczna:

 • Pierwsza z nich może być wywołana przez problemy z krążeniem, choroby nerek i wątroby lub niewydolność serca.
 • Druga wiąże się z rozszerzeniem się żył z powodu upału panującego w otoczeniu.

Woda z ogórka i jej właściwości

Ogórek to naturalny diuretyk i dobre źródło wody oraz potasu. Jest to również środek przeczyszczający o właściwościach oczyszczających. Właśnie dlatego pomaga zmniejszyć obrzęk wywołany przez retencję płynów.

To wspaniałe warzywo jest również bogate w sole mineralne. Poza wysokim stężeniem potasu zawiera również żelazo, fosfor i magnez. Poza tym znajdują się w nim spore ilości witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy, pomaga pozbyć się wolnych rodników i chroni przed starzeniem się.

Jakby tego było mało, ogórek zawiera również erepsynę, enzym, który maksymalizuje wpływ białek. Oprócz tego jest niskokaloryczny, a tym samym sprawdzi się w każdej diecie.

Woda z ogórkiem
Ogórki to jeden z największych sprzymierzeńców w walce z retencją płynów ze względu na właściwości diuretyczne i zawartość składników odżywczych.

Woda z ogórka to wspaniały naturalny diuretyk. Dzięki swojemu łagodnemu smakowi i zawartości minerałów nadaje się zwłaszcza dla tych osób, które nie lubią wody mineralnej. Ten napój jest w stanie doskonale zastąpić komercyjne napoje, które nie mają żadnych wartości odżywczych.

Sposób wykonania:

 • Przekrój na pół dwa ogórki średnich rozmiarów i obierz je za skórki.
 • Umieść je w słoiku z 950 ml wody.
 • Pozostaw na około trzy godziny, po czym możesz ją pić, gdy tylko będziesz odczuwać pragnienie. Najlepiej pij około dwa litry dziennie, aby zmniejszyć retencję płynów.
 • Dodaj sok ze średniej wielkości cytryny i łyżkę startego imbiru, aby uzyskać bardziej wyrazisty smak i wzmocnić działanie wody z ogórka.
 • Wstaw mieszankę na trzy godziny do lodówki, a następnie przecedź ją i pij przez cały dzień.

Inne interesujące informacje na temat naturalnych diuretyków

Ogórek to sam z siebie naturalny diuretyk, chociaż picie go w formie napoju to najprzyjemniejszy i najłatwiejszy sposób na jego spożycie. Możesz również czerpać korzyści z jego właściwości, jeśli dodasz go do swojej sałatki. Dodanie do nich jogurtu i czosnku dodatkowo zwiększy ich  działanie antyoksydacyjne.

Co więcej, jeśli jesteś osobą, która lubi coś podjadać przez cały dzień, możesz spożywać ogórka w formie przekąski. Wymieszaj go z pomidorami i startym serem, a następnie zapiecz przez minutę. Dzięki temu otrzymasz dość smaczną przekąskę. Oczywiście zawsze możesz spożywać również jego plasterki na surowo.

Najlepszy sposób na poradzenie sobie z retencją płynów stanowi wprowadzenie znaczących zmian w diecie i stylu życia. Zasięgnij porady swojego lekarza jeśli Twój problem nie jest związany z gorącą pogodą, ponieważ może stanowić objaw poważniejszego schorzenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Moon JR, Tobkin SE, Roberts MD, et al. Total body water estimations in healthy men and women using bioimpedance spectroscopy: a deuterium oxide comparison. Nutr Metab (Lond). 2008;5:7. Published 2008 Mar 19. doi:10.1186/1743-7075-5-7
 • Vallo, S., & Bartsch, G. (2014). Edema. In Urology at a Glance (pp. 31–33). Springer Berlin Heidelberg. https://doi.org/10.1007/978-3-642-54859-8_7
 • Babajide, J. M., Olaluwoye, A. A., Taofik Shittu, T. A., & Adebisi, M. A. (2015). Physicochemical Properties and Phytochemical Components of Spiced Cucumber-Pineapple Fruit Drink. Nigerian Food Journal31(1), 40–52. https://doi.org/10.1016/s0189-7241(15)30055-2
 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., & Sarkar, B. K. (2013, January). Phytochemical and therapeutic potential of cucumber. Fitoterapia. https://doi.org/10.1016/j.fitote.2012.10.003

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.