Zatrzymanie płynów w organizmie - 5 objawów

Opuchlizna w pewnych częściach ciała może świadczyć o tym, że dolega Ci zatrzymanie płynów w organizmie. Jakie są inne objawy tego problemu?
Zatrzymanie płynów w organizmie - 5 objawów

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy myślisz, że może Ci doskwierać zatrzymanie płynów w organizmie, ale nie znasz jego dokładnych objawów? Edema, czyli inaczej zatrzymanie płynów w organizmie to stan patologiczny bądź niepatologiczny spowodowany nadmiernym gromadzeniem się płynów w Twoich tkankach. 

 • Kiedy zatrzymanie płynów w organizmie jest patologiczne, zwykle spowodowane jest przez problemy z krążeniem, nerkami, wątrobą lub zastoinową niewydolnością serca.
 • Kiedy nie jest patologiczne, przypisywane jest po prostu rozszerzeniem się żył podczas wysokich temperatur.

Zatrzymanie płynów w organizmie może objawiać się:

 • Niewyjaśnionym przybraniem na wadze
 • Opuchlizną kostek i nóg
 • Zwiększeniem się rozmiarów brzucha oraz zaniżoną potrzebą oddawania moczu.

Edema zwykle pojawia się u osób starszych. Jednak została zdiagnozowana również u nastolatków. Przypadłość ta jest bardziej powszechna u kobiet, niż u mężczyzn, szczególnie z powodów hormonalnych i dietetycznych.

Zatrzymanie płynów w organizmie często pojawia się podczas menopauzy, ciąży oraz u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Jednak może też być ono oznaką tego, że dana osoba posiada jakieś zaburzenia, czy to związane z sercem, nerkami, wątrobą lub układem trawiennym.

Jak rozpoznać zatrzymanie płynów w organizmie

1. Twoje dolne kończyny są spuchnięte

Twoje dolne kończyny są pierwszą częścią ciała, której dotknie zatrzymanie płynów w organizmie, zatem zwracaj szczególną uwagę na nogi i stopy.

Na początku będziesz czuć zmęczenie i ciężkość w nogach ze względu na nieodpowiednie rozprowadzanie płynów.

zatrzymanie płynów w organizmie

 

2. Grubsze kostki

Edema sprawia, że Twoje kostki wyglądają na większe, niż zwykle. Od momentu kiedy się budzisz, aż do momentu, kiedy idziesz spać ta część ciała zwiększa się wraz z upływem dnia.

3. Skurcze w nogach

Wracając do obrzęku nóg, czasami ludzie go nie zauważają. Jednak jeszcze jednym objawem edemy mogą być częste skurcze w tym rejonie. Towarzyszy im ogólne zmęczenie nóg.

ból w nogach a zatrzymywanie wody w organizmie

4. Nabrzmiały brzuch

Następnym rejonem, który może wskazywać na zatrzymanie płynów w organizmie jest Twój brzuch. Niektóre osoby myślą, że przybierają na wadze, podczas gdy tak naprawdę mają nabrzmiał brzuch. 

Zaczynają stosować długie, surowe diety, które mają zmniejszyć ich talię, kiedy w rzeczywistości problem tkwi w ich układzie wydalniczym.

5. Opuchlizna twarzy

Opuchlizna, która pojawia się przy edemie może również dotknąć Twojej twarzy. Zwykle widoczna jest na powiekach i policzkach, które nieco przybierają na rozmiarach.

Nadmiar płynów sprawia, że Twoja twarz wydaje się okrąglejsza.

masaż twarzy na zatrzymywanie wody w organizmie

Kilka rozwiązań

Jeżeli myślisz, że dolega Ci zatrzymanie płynów w organizmie, oto co możesz zrobić:

Pij więcej wody

Wydaje się to absurdalne, ale kiedy Twój organizm zatrzymuje płyny, dzieje się tak z powodu odwodnienia. Zatem ofiaruj mu wodę, jakiej potrzebuje. W ten sposób nie będzie niepotrzebnie jej przetrzymywał.

nawadnianie na zatrzymywanie wody w organizmie

Zastosuj niskokaloryczną dietę ubogą w sód.

Kiedy cierpisz na zatrzymanie płynów w organizmie najlepiej jest zmniejszyć konsumpcję przetworzonej mąki oraz cukru, tłuszczu i soli.

 • Ćwicz: zdaje się, że jest to lekarstwo na wszystko. Ćwiczenia fizyczne pomogą Ci pozbyć się płynów poprzez pot i mocz, a dodatkowo usprawnią krążenie. Powinieneś spędzać przynajmniej 20 minut dziennie na ćwiczeniach.
 • Pij herbatki moczopędne: niektóre rośliny takie jak mlecz, koper włoski, pietruszka i zielona herbata pomagają Ci w regularnym korzystaniu z toalety. Możesz również dodać do swojej diety marchew i ogórek oraz owoce takie jak arbuz i melon.
 • Jadaj produkty bogate w potas: kukurydzę, kalafior, banany i szparagi.
 • Unikaj napojów, które odwadniają organizm: to głównie alkohol, a w szczególności piwo i wódka. Ponadto kawa. Jak już wyjaśniliśmy powyżej, kiedy organizm myśli, że brakuje mu płynów, zatrzymuje je w ciele.
 • Jedz więcej białka: kurczak, czerwone mięso, ryba, owoce morza i warzywa strączkowe są jego dobrym źródłem. Niedobór białka przyczynia się zatrzymania płynów.
 • Nie noś obcisłych ubrań: nie jest to zwykle wygodne, a dodatkowo sprawia, że Twoje ciało nieco puchnie.
 • Nie spędzaj zbyt dużo czasu w pozycji siedzącej: jeśli spędzasz przy biurku cały dzień, odejdź od niego co godzinę na przynajmniej 5 minut. W ten sposób Twoje ciało nie przywyknie do siedzącego stylu życia.
 • Unikaj gorąca: staraj się unikać gorącego klimatu, jako że przyczynia się on do odwodnienia organizmu.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.