5 wskazówek, jak przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha

Nie zawsze jest łatwo przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha. Dlatego chcemy dać Ci kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć to w zdrowy sposób.
5 wskazówek, jak przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 13 kwietnia, 2023

Jedną z najbardziej nieprzyjemnych sytuacji, które mogą się zdarzyć, gdy jesteś w kimś zakochany, jest to, że twoje uczucia nie są odwzajemnione. To często generuje wiele różnych uczuć, w tym dezorientację, frustrację i złość. Aby wydostać się z tej pętli bólu, ważne jest, aby wiedzieć, jak przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha.

Jak bardzo dobrze wyjaśnia psycholog Silvia Congost w jednym z wywiadów, kiedy ktoś cię nie kocha, w chorej sytuacji utrzymuje cię idealizacja związku. Ale podczas gdy marzysz, żywisz nadzieję i wyobrażasz sobie, jak wszystko może się zmienić, czas upływa.

Tego rodzaju okoliczność może się zdarzyć, gdy spotykasz kogoś lub jesteś przez długi czas z osobą, której uczucia do ciebie się zmieniają. Przestać kochać jest w tym przypadku często najtrudniejsze. Ale ważne jest, aby wiedzieć, jakie znaki wskazują, że twoja miłość nie jest odwzajemniona.

Oznaki, że ktoś cię nie kocha

Kiedy miłość nie jest odwzajemniona, bez względu na to, jak bardzo się starasz, najlepiej jest wyjść ze związku, aby uniknąć cierpienia. Dlatego podamy kilka jasnych przykładów, które możesz błędnie interpretować, ponieważ jesteś zakochany, ale które są wyraźnym „nie kocham cię”.

„Lubię cię jako przyjaciela”

Wiemy, że to zdanie boli, ale prawda jest taka, że jest bardzo jasne. Dlatego powinno pomóc ci zrobić krok w tył, aby przestać kochać kogoś, kto nie czuje do ciebie tego samego. Kiedy ktoś ci to mówi, to dlatego, że odkrył, że twoje uczucia wykraczają poza zwykłą przyjaźń. Więc nie myśl, że on lub ona może zmienić zdanie.

Jeśli nie rozumiesz, że w związku nie istnieje obustronne zaangażowanie, może się okazać, że podejmujesz nadmierny wysiłek, aby utrzymać relację.

Musisz przestać kochać kogoś, kto nie docenia tego, że dajesz z siebie 100 procent w związku

Każda osoba w relacji musi dawać z siebie 50%. Jeśli tylko Ty ciągniesz związek, na pewno doświadczysz niektórych z następujących sytuacji: czujesz się sfrustrowany, nie jesteś szczęśliwy, nie wiesz, jak zakomunikować swojemu partnerowi, że chcesz więcej komunikatów o miłości. Kiedy druga osoba w ogóle nie stara się o związek, jasne jest, że twoja miłość nie jest odwzajemniona.

Nie ma żadnego zaangażowania z drugiej strony

Być może jest to jedno ze zdań, które słyszymy w dzisiejszych czasach: „nie chcę zobowiązań”. Są ludzie, którzy są z kimś, traktują go jak partnera, ale nie są tak naprawdę zaangażowani. Może powinieneś się zastanowić, czy twoja miłość jest odwzajemniona, czy po prostu partner chce się dobrze bawić.

5 wskazówek, jak przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha

Czy właśnie dowiedziałeś się, że obiekt twoich uczuć nie odwzajemnia miłości? To bolesne. Myślisz, że nigdy nie znajdziesz kogoś takiego i może wciąż żywisz nadzieję.

Ale najlepsze, co możesz zrobić, to zrozumieć, że zaprzestanie kochania kogoś, kto nie czuje do ciebie tego samego, jest największym darem, jaki możesz sobie dać w tej sytuacji. Dopiero wtedy pozwolisz sobie na spotkanie osoby, która zechce odwzajemnić Twoje uczucia.

1. Przestań kochać kogoś, kto cię nie kocha

Nabranie dystansu to jedna z najlepszych wskazówek, jakie ci damy, abyś mógł przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha. Mówią, że dystans chłodzi uczucia i to prawda. Ale nie chodzi tylko o to. Będziesz mógł też zobaczyć z lepszej perspektywy, co się dzieje z tobą.

2. Doceń siebie

Możesz na przykład pomyśleć, że on/ona cię nie lubi, ponieważ jesteś brzydki/a. I będzie to tylko jedna wśród innych myśli, które próbują cię zbojkotować. Odrzuć je jak najszybciej, ponieważ nie są prawdziwe.

Alta autoestima en una mujer.
Utrzymuj wysoką samoocenę. Nie pozwól, aby negatywne i błędne myśli cię bojkotowały.

3. Dbaj o siebie

Będziesz odczuwać ból, tak, ale nadszedł czas, aby wreszcie zacząć cieszyć się tymi spacerami na łonie natury, które tak lubisz, spróbować nowej aktywności na siłowni, zafundować sobie sesję spa. Dbaj o siebie, bo na to zasługujesz a także dlatego, że tego potrzebujesz.

4. Skoncentruj się na swoich celach, by przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha

Bardzo często uważamy, że świat kończy się wraz z końcem związku. Jeśli jednak spojrzysz na swoją sytuację z dystansem, zdasz sobie sprawę, że tak nie jest.

Dlatego kluczową wskazówką, aby przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha, jest skupienie się na swoich celach. Skoncentruj się więc na swojej pracy, hobby, swojej przyszłości. Pomoże ci to pokonać trudny okres.

5. Poszukaj profesjonalnej pomocy

Po takim doświadczeniu normalne jest, że twoje poczucie własnej wartości cierpi. Może nawet nie wiesz, jak dalej żyć. Wyjdź ze smutku, zacznij robić różne rzeczy i koniecznie spójrz poza ból, który teraz czujesz.

Nie zawsze możesz to zrobić samodzielnie. Dlatego poszukaj profesjonalnej pomocy i odkryj, jak doświadczyć rozwoju osobistego.

Przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha, to dbać o swoje zdrowie

Teraz wiesz, jak przestać kochać kogoś, kto cię nie kocha. Mamy nadzieję, że te rady okażą się przydatne. Ale jeśli nie możesz tego zrobić samodzielnie, zawsze szukaj pomocy.

Specjaliści ds. zdrowia psychicznego są po to, aby pomóc Ci jak najszybciej wyzdrowieć. Zdrowo i mądrze jest podjąć krok, który przywraca poczucie własnej wartości i stawia cię na właściwej drodze w twoich osobistych projektach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.