Jak pozwolić odejść tym, którzy nas nie kochają?

Jeśli nie czujesz się kochana przez bliską ci osobę, zastanów się, czy nie lepiej zakończyć wasz związek. Sztuczne podtrzymywanie wzajemnych relacji nie wyjdzie na dobre żadnej ze stron.
Jak pozwolić odejść tym, którzy nas nie kochają?
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Bardzo często zdarza się w życiu, że dla osoby, której dozgonnie zaufałyśmy, wcale nie jesteśmy tak ważne, jak myślałyśmy. Chociaż to bardzo bolesne, pozwolić odejść jest najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji.

Nie mamy tu na myśli wyłącznie związków pomiędzy partnerami, ale także przyjaźnie i inne relacje z bliskim otoczeniem. Jakikolwiek związek, który opiera się wyłącznie na uczuciu i zaangażowaniu tylko z jednej strony, jest przez specjalistów uznawany za toksyczny.

Chcielibyśmy podpowiedzieć Ci, jak pozwolić odejść tym, którzy nas nie kochają. Nie zatrzymuj przy sobie nikogo na silę, nie skazuj się na życie w związku, który nie dostarcza ci pozytywnych emocji ani codziennej radości.

Jak pozwolić odejść tym, którzy nas nie kochają? – 8 cennych porad

Pamiętajmy, że każdy zdrowy związek pomiędzy ludźmi – zarówno partnerski, jak i przyjaźń – powinien opierać się na pozytywnych emocjach, empatii i wzajemnym zaufaniu. Oczywiście zawsze pojawiają się trudne momenty i chwile niezrozumienia, ale powinny być one tylko krótkimi epizodami.

Jeśli trudne chwile zdarzają się często i to właśnie na nich polega wasze codzienne życie, czas zatrzymać się na chwilę i przemyśleć czy rzeczywiście związek ten powinien iść naprzód. Jeśli jesteś bardzo zaangażowana w łączącą was więź, lecz widzisz, że twojemu partnerowi albo przyjacielowi już na tobie nie zależy, nie upieraj się i pozwól mu odejść.

Łatwo powiedzieć trudniej zrobić! Macie za sobą wiele wspaniałych chwil, zarówno tych dobrych, jak i złych. Wydaje ci się, że los trwale was złączył. Pamiętaj jednak, że nic w życiu nie jest nam dane na zawsze. Czasem po prostu uczucia się wypalają. Należy wówczas zamknąć jeden etap życia i wejść w kolejny. Rozstanie to nie koniec świata, lecz szansa na lepsze, szczęśliwsze życie.

Nie wiesz jak pozwolić odejść bliskiej ci osobie? Sytuacja ta cię przerasta i wydaje ci się, że może jeszcze kiedyś będziecie szczęśliwi. Nie katuj się i spójrz realistycznie na całą sytuację. Jeśli partner cię nie kocha, niech odejdzie. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które ułatwią ci stawienie czoła tej trudnej sytuacji.

1. Rozstanie będzie miało pozytywny wpływ na obie strony

Jedną z cech ludzkich jest oczekiwanie, że osoby, które pojawiają się w naszym życiu, powinny pozostać w nim na zawsze. To jednak jest pełnie nie tylko nowych znajomości, ale także i pożegnań.

Należy zaakceptować fakt, że wraz z wiekiem miewamy inne potrzeby, zmieniają się nasze uczucia, nie potrafimy od nowa zaangażować się w wieloletni związek z dawnym uczuciem. W takich sytuacjach lepiej jest zdobyć się na szczerość i zakończyć związek, który już nie przynosi nam radości.

Obejmująca się para

Kiedy czujesz, że Twój partner przestał cię kochać, nie trzymaj się kurczowo iluzji, że to się zmieni. Porozmawiajcie ze sobą i jeśli wasza miłość rzeczywiście się wypaliła, rozstańcie się. Pozwolić odejść bliskiej osobie to bardzo mądra decyzja, która pozytywnie odmieni życie obojga. Jeśli będziecie mieli szczęście, być może zostaniecie nawet przyjaciółmi.

2. Skup się na zdrowych i pozytywnych relacjach z otoczeniem

Decydując się na zakończenie toksycznej przyjaźni lub związku uczuciowego, powinnaś nauczyć się odganiać smutek i koncentrować się na innych osobach, które są dla ciebie w życiu bardzo ważne.

Otaczaj się ludźmi szczęśliwymi i pozytywnie nastawionymi do życia. Prawdziwy przyjaciel nie powinien stale cię krytykować, ale motywować do pracy nad sobą, osiągania nowych celów, a także być źródłem zwyczajnej, codziennej radości. Spędzaj z takimi ludźmi jak najwięcej czasu.

3. Nie chowaj urazy

Generalnie fakt, że przyjaciel lub partner zawiedli cię jest trudny do zaakceptowania. Przecież myślałaś, że zawsze będzie cię kochać i wspierać. Rzeczywiście taka sytuacja może zakiełkować w twojej duszy goryczą.

Postaraj się jednak nie chować urazy i wyrzuć z siebie wszystkie negatywne emocje związane z osobą, dla której przestałaś być ważna. Wybacz jej to, że nie potrafiła dotrzymać danego ci słowa i uwolnij się od jakiegokolwiek poczucia winy. Takie nastawienie pomoże ci z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

4. Nie oczekuj przeprosin

Pozwól odejść osobie, która cię nie kocha i nie oczekuj żadnych przeprosin. Jeśli przyjaciel lub partner zadają ci na tyle bolesne rany, abyś zdecydowała się o wykluczeniu ich ze swojego życia, nie czekaj, aż stanie się cud i przyjdą do ciebie z przeprosinami za wyrządzone krzywdy.

Para na kanapie - czy pozwolić odejść?

Jeśli nie będziesz niczego oczekiwała, twój ból będzie mniejszy. Być może osoba, która cię zraniła pojawi się z bukietem kwiatów i poprosi o wybaczenie – lepiej jednak być przyjemnie zaskoczoną niż rozczarowaną czymś, co nigdy nie się nie ziściło.

Kochać kogoś, kto nie kocha ciebie, to jak próbować latać ze złamanym skrzydłem.

5. Niech życie płynie dalej

Nie torturuj się ani nie zamęczaj myślami, o tym co się między wami wydarzyło. Po prostu zakończcie wasz związek czy znajomość i niech każdy pójdzie w swoją stronę. Przekonaj siebie samą, że takie rozwiązanie problemu jest najlepsze i dzięki niemu dajesz sobie szansę na lepsze i szczęśliwsze życie.

Chociaż trudno jest wdrożyć tę teorię w życie, nie ma lepszej terapii niż pozostawienie życia jego naturalnemu biegowi i rozpoczęcie nowego rozdziału.

6. Pozwól sobie na smutek

Odczuwanie smutku to zdrowa i zupełnie normalna reakcja organizmu na utratę bliskiej osoby. Dziwne byłoby, gdybyś go nie odczuwała. Z rozstaniem jest trochę jak z żałobą po zmarłym. Po prostu potrzeba czasu, żeby się z nią uporać i znów poczuć radość życia.

W tych trudnych momentach poddaj się refleksji nad zakończonym związkiem. Przeanalizuj, czego się w tym czasie nauczyłaś, co wartościowego przeżyłaś i wyciągnij wnioski z tego, co się między wami wydarzyło. Nazwij po imieniu to, co sprawiło, że czułaś się nieszczęśliwa i postanowiłaś pozwolić odejść od siebie obojgu.

Płacząca kobieta

Pozwól sobie na smutek i odczuwanie emocji, które gnieżdżą się w Twojej duszy. Wyrzuć je na zewnątrz, nie blokuj ich ani nie tłum, ponieważ mogą stać się przyczyną poważnych zaburzeń psychologicznych.

Zaakceptuj swój smutek jako cześć życiowego doświadczenie i pozwól czasowi na to, aby spokojnie zaleczył nawet bardzo głęboką ranę.

7. Dbaj o siebie

W momencie bolesnego rozstania troska o własne zdrowie i dobre samopoczucie odgrywają kluczową rolę. Pamiętaj, że przechodzisz przez bardzo delikatny moment, w którym jesteś podatna na negatywne emocje i utratę wiary w siebie.

Skup się zatem na podnoszeniu poczucia własnej wartości, pokochaj siebie na nowo i przede wszystkim zachowaj szacunek do samej siebie. Bez względu na to, jak zakończył się twój związek, zasługujesz na drugą szansę od życia i zdrowe relacje z innymi ludźmi.

Pozwolić odejść ukochanej osobie nie jest łatwą decyzję, ale bardzo mądrą. W tym właśnie momencie jesteśmy bardzo podatne na infekcje, choroby czy stany depresyjne. Powinnaś więc szczególnie o siebie zadbać.

Otaczaj swoje ciało troską każdego dnia. Stosuj zdrową dietę, uprawiaj sport, zadbaj o swoje zdrowie emocjonalne, dobrze się wysypiaj, pielęgnuj urodę, od czasu do czasu kup sobie coś ładnego i pozwól sobie na jakiś kaprys. Jesteś równie ważna jak inni!

8. Zaakceptuj rozstanie

Zakończenie związku stało się faktem i należy umieć go zaakceptować, jeśli chcesz spokojnie rozpocząć kolejny etap w życiu. Wiele osób tkwi w nieszczęśliwych związkach i nie potrafi pozwolić odejść partnerowi, ponieważ łudzi się, że sytuacja w jakiś sposób sama się naprawi.

Pamiętaj, że nie mamy mocy, która mogłaby zmieć inne osoby wedle naszych oczekiwań, zwłaszcza jeśli one same nie mają ochoty na zmiany. Jeśli związek nie funkcjonuje pozytywnie, powinnaś zrezygnować z niego i poszukać szczęścia gdzie indziej. Ludzi nie możemy zmieniać, ale sytuacje, w których się znajdujemy – tak.

Nie ma znaczenia, czy zawiódł cię partner czy przyjaciel – pozwól mu odejść jeśli rzeczywiście przestał cię kochać i już mu nie zależy na twoim szczęściu. Pomyśl o sobie – jesteś wiele warta i masz przed sobą kolejną szansę na szczęście.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Marangoni F, Corsello G, Cricelli C, et al. Role of poultry meat in a balanced diet aimed at maintaining health and wellbeing: an Italian consensus document. Food Nutr Res. 2015;59:27606. Published 2015 Jun 9. doi:10.3402/fnr.v59.27606
  • Pollo a la naranja. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 5 de junio de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Pollo_a_la_naranja

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.