Poczucie własnej wartości i egocentryzm - 10 różnic

Poczucie własnej wartości i egocentryzm to dwie różne rzeczy. Ważne jest, aby wiedzieć, jak zarządzać naszym ego, aby nie wpływało negatywnie na nasze życie.
Poczucie własnej wartości i egocentryzm - 10 różnic
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Wiele osób myli poczucie własnej wartości i egocentryzm. Są to jednak zupełnie inne koncepcje.

Poczucie własnej wartości odnosi się do pozytywnej samooceny, którą rozwijamy w ciągu naszego życia. Tymczasem, choć może się to wydawać sprzeczne, ludzie egocentryczni mają zwykle niską samoocenę. Dzieje się tak, ponieważ ich ego bardzo zależy od opinii innych ludzi. Zasadniczo oznacza to, że ludzie egocentryczni są silnie uzależnieni od zewnętrznej akceptacji.

Pomylenie tych terminów pojawia się, ponieważ ludzie egocentryczni często wydają się mieć dużą pewność siebie. Jednak w tym przypadku jest to jedynie fasada. Natomiast ludzie o wysokiej samoocenie mają prawdziwą pewność siebie.

Czy jest więcej różnic? Zdecydowanie tak! Spójrzmy.

10 aspektów, które różnią poczucie własnej wartości i egocentryzm

Jak już wspomnieliśmy, poczucie własnej wartości wiąże się z prawdziwą satysfakcją osobistą. Z drugiej strony egocentryzm lub egotyzm jest uwarunkowany zewnętrznymi opiniami. W następnym artykule przyjrzymy się bliżej innym różnicom, które dzielą poczucie własnej wartości i egocentryzm.

1. Egocentryzm powoduje potrzebę nieustannej uwagi

Podczas gdy ludzie z dobrą samooceną nie potrzebują ciągłej uwagi, uwaga jest kompulsywną potrzebą dla ludzi, którzy są egocentryczni. Ponadto osoba pewna siebie nie stara się przypodobać innym w sposób wymuszony.

Ludzie z rozdętym ego często próbują zwrócić na siebie uwagę pochwałą samego siebie, co w efekcie przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. W ten sposób ludzie egocentryczni ostatecznie alienują się ze swojego kręgu społecznego.

Egocentryzm
Egocentrycy zawsze i wszędzie starają się być w centrum uwagi.

2. Egocentryzm powoduje potrzebę nieproporcjonalnego podziwu

Innym wskaźnikiem osób z zaostrzonym ego jest nadmierny podziw dla siebie. Natomiast wysoka samoocena charakteryzuje się samoświadomością i samoakceptacją.

Oznacza to, że posiadanie pozytywnej koncepcji siebie nie oznacza potrzeby wielkiego podziwu.

3. Uwzględnianie potrzeb innych ludzi

Osoby o ugruntowanej samoocenie biorą pod uwagę potrzeby innych. Z drugiej strony egocentrycy skupiają się na zaspokajaniu tylko własnych potrzeb i pragnień.

Troska o siebie jest niezbędna do zdrowego życia, o ile nie tracimy empatii dla otaczających nas osób.

4. Osoby z dobrą samooceną mają zdolność akceptowania swoich błędów

Kiedy dana osoba ma wysoką samoocenę, istnieje możliwość zaakceptowania własnych błędów. Jednak ludzie egocentryczni lub egotyczni zwykle nie posiadają tej umiejętności.

Ci, którzy uważają, że zawsze mają rację, mają nadmierne ego. Kiedy zrozumiemy, że możemy uczyć się na własnych błędach, jesteśmy na dobrej drodze do poprawy naszej samooceny.

5. Osoby o dobrej samoocenie są w stanie zaakceptować krytykę

Ta cecha jest ściśle związana z poprzednią i wiąże się z naszą zdolnością do przyjmowania krytyki. Osoba pewna siebie rozumie, że krytyka nie jest osobistym atakiem .

Z drugiej strony są to ludzie zarozumiali, którzy krytykę uważają za wykroczenie przeciw ich osobie.

6. Osoby o zdrowej samoocenie pomagają bezinteresownie

Chodzi o to, że egocentryczna osoba nie pomaga, chyba że oczekuje czegoś w zamian. Kiedy ludziom zależy tylko na sobie, nie ma miejsca na prawdziwe wsparcie .

Tymczasem ci, którzy biorą pod uwagę potrzeby innych, naprawdę lubią pomagać innym.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać ten artykuł: Samoocena, klucz do szczęścia

7. Brak zdrowych granic może wskazywać na egocentryzm

Brak zdrowych granic utrwalonych w dzieciństwie powoduje, że dzieci dorastają w przekonaniu, że wszystko jest dozwolone. Jednym z celów pozytywnego rodzicielstwa jest dorastanie młodych ludzi z dobrą samooceną i zdrowym ego.

Poczucie własnej wartości pomaga nam lepiej przystosować się do społeczeństwa i ułatwia tolerancję w pewnych sytuacjach. Na przykład, aby dobrze zaakceptować porażkę, konieczne jest wzmocnienie poczucia własnej wartości . Trzeba też zdać sobie sprawę, że nie wszystko jest dozwolone i nie zawsze możemy być zwycięzcami.

8. Osoby skupione na sobie dokonują ciągłych porównań

W przeciwieństwie do tych, którzy mają odpowiednią samoocenę, egocentrycy mają tendencję do ciągłego porównywania się z innymi . Porównania są często zorientowane na osoby w ich bliskim otoczeniu, którym zazdroszczą. Mogą to być na przykład współpracownicy, członkowie rodziny lub przyjaciele.

9. Zdolność do delegowania jest oznaką zdrowej samooceny

Możliwość delegowania funkcji polega na zaakceptowaniu, że nie zawsze możemy zająć się wszystkim. Osoba o dobrej samoocenie wie, jak otaczać się pozytywnymi ludźmi, którzy pomagają jej osiągnąć cele.

Na drugim biegunie są ci, którzy upierają się, że robią wszystko, by znaleźć się w centrum uwagi, nawet jeśli nie mają odpowiednich umiejętności.

10. Poczucie własnej wartości może pomóc w promowaniu stabilności emocjonalnej

Poczucie własnej wartości jest czynnikiem ochronnym przed niepokojem emocjonalnym. Dla egocentryków potrzeba uwagi jest wyczerpująca. Frustrujące jest też to, że nie zawsze znajdują się w centrum uwagi.

W tym sensie należy pamiętać, że dobra samoocena pomaga nam lepiej regulować emocje i presję społeczną.

Kobieta z dobrą samooceną
Posiadanie silnej samooceny pomaga promować nasze dobre samopoczucie emocjonalne.

Jak być mniej egocentrycznym i poprawić swoją samoocenę?

Ważne jest, aby wyjaśnić, że poczucie własnej wartości i egocentryzm to dwa naturalne stany. Jednak ważne jest, aby wiedzieć, jak zarządzać naszym egocentryzmem, aby nie wpływał na nasze relacje międzyludzkie. KLuczem jest równowaga.

Chęć całkowitego stłumienia ego jest nierealna. W tym sensie to, czego naprawdę potrzebujemy, to aby nasza samoocena służyła jako tama, która pozwala nam regulować nasze egocentryczne impulsy. Aby utrzymać nasze ego pod kontrolą, możemy ćwiczyć introspekcję i identyfikować aspekty, które musimy poprawić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chainé, S. M., Ruíz, M. J. M., Nieto, J., & Mandujano, J. L. (2017). Crianza positiva y negativa asociada a los problemas severos de conducta infantil. Salud y drogas17(2), 137-149.
  • Roca, E. L. I. A. (2013). Autoestima sana. Una visión actual, basada en la investigación.
  • Montt, M. E., & Chávez, F. U. (1996). Autoestima y salud mental en los adolescentes. Salud mental19(3), 30-35.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.