Co to jest chroniczne niezadowolenie i jak sobie z nim radzić?

Chroniczne niezadowolenie może stać się przeszkodą dla dobrego samopoczucia emocjonalnego. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są zagrożenia? Dowiedz się wszystkiego o tym w tym artykule.
Co to jest chroniczne niezadowolenie i jak sobie z nim radzić?
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Aby zrozumieć chroniczne niezadowolenie, należy najpierw uświadomić sobie cechy osobowości, które mogą je powodować. Niewłaściwe zarządzanie oczekiwaniami i sztywne myślenie powoduje, że ludzie są niezadowoleni ze swoich osiągnięć.

Kiedy nie możemy czuć satysfakcji z naszych działań, wpływa to na naszą samoocenę. Wymagająca postawa nie jest pozytywna w żadnych okolicznościach. Należy pamiętać, że zbyt dużo czegokolwiek działa szkodliwie.

Ogólnie rzecz biorąc, środowisko i style wychowania są związane z tym zachowaniem . Istnieje jednak kilka zasobów, które pomogą nam to przezwyciężyć. Poniżej przyjrzymy się bliżej, co to jest chroniczne niezadowolenie i jak przezwyciężyć brak uznania dla swoich osiągnięć.

Co to jest chroniczne niezadowolenie?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czym jest chroniczne niezadowolenie, warto posłużyć się pewnym obrazem.

Wyobraźmy sobie osobę, która ma spokojne życie, ma przyjaciół i stabilną pracę, gdzie jest ceniona i cieszy się dobrym zdrowiem. Jednak nadal nie jest w stanie skupić się na tych rzeczach. Wręcz przeciwnie, jest ciągle niezadowolona.

Mając to na uwadze, niezadowolenie staje się chroniczne, gdy nie możemy docenić żadnej z pozytywnych rzeczy, które mamy, ponieważ jesteśmy zbyt zajęci rozpaczaniem nad złem. Są to zniekształcenia poznawcze i katastroficzne.

Oczywiście nie jest niczym złym chcieć poprawić rzeczy, z których jesteśmy niezadowoleni. Musimy jednak uważać, aby takie aspiracje nie szkodziły zdrowiu psychicznemu. Dążenie do perfekcji oznacza dożywotni wyrok w postaci frustracji.

¿Qué es la insatisfacción crónica?
Chroniczne niezadowolenie uniemożliwia nam zobaczenie dobrych rzeczy dziejących się wokół nas. Sprawia, że skupiamy się tylko na negatywnych rzeczach, które się dzieją.

Myślimy, że chciałbyś przeczytać: Siedem wskazówek, jak odkryć swoją prawdziwą pasję

Jak pojawia się chroniczne niezadowolenie?

Nonkonformizm to coś, czego wszyscy uczymy się od najwcześniejszych etapów rozwoju. Style rodzicielskie wpływają na kształtowanie osobowości. Osoby, które dorastały w dysfunkcyjnych środowiskach, częściej prowadzą dorosłe życie niezgodne z zasadami.

Kiedy rodzice są zbyt wymagający, dzieci dorastają w atmosferze niepewności. Poczucie własnej wartości nie jest właściwie ugruntowane, gdy istnieje stała presja. W rezultacie młodzi ludzie dorastają myśląc, że nie są wystarczająco dobrzy, co często prowadzi do nerwicy w wieku dorosłym.

Ciągłe zaabsorbowanie byciem doskonałym oznacza bycie wyczerpanym emocjonalnie i fizycznie . Udawanie, że wszystko, co robimy, jest doskonałe i wyjątkowe, jest męczące. W rzeczywistości dla nonkonformistów żadna czynność nie jest łatwa; mogą spędzać godziny na sprzątaniu swoich szaf.

Korzyści z niezadowolenia

Niezadowolenie z czegoś, co możemy zrobić lepiej, nie stanowi problemu. To nawet  pozytywne gdy rozpoznajemy, że możemy coś poprawić w jakimś aspekcie . W tym sensie niezadowolenie może nas wzmocnić. Jednak dzieje się tak tylko wtedy, gdy nie stawiamy nierealistycznych oczekiwań. W ten sposób możemy osiągnąć lepszą wersję siebie.

Niektóre konkretne korzyści z poczucia niezadowolenia to poszukiwanie nowej wiedzy i kontrolowane wyzwania . Aby cokolwiek poprawić, konieczne jest wyjście ze swojej strefy komfortu. Niewątpliwie jest to krok w kierunku rozwoju osobistego i pielęgnowania poczucia własnej wartości.

Ryzyko chronicznego niezadowolenia

Częste niezadowolenie prowadzi do intensywnego dyskomfortu w życiu. W skrajnych przypadkach ludzie popadają w depresję, ponieważ nigdy nie czują się wystarczająco dobrze. Inne zagrożenia związane z dążeniem do perfekcji obejmują :

  • Niska tolerancja frustracji. Nie tolerowanie nawet najmniejszych błędów jest w takich przypadkach jednym z najbardziej charakterystycznych zagrożeń. Występuje, gdy drobne błędy powodują nieproporcjonalny dyskomfort.
  • Problematyczne relacje międzyludzkie. Ludzie wokół nas mogą czuć się nieswojo z naszym niezgodnym zachowaniem. Nawet niektórzy przyjaciele mogą się zdystansować, aby uniknąć nieprzyjemności.

Jak przestać odczuwać chroniczne niezadowolenie

Możliwe jest nauczenie się odczuwania zgodności z tym, co osiągamy. W miarę jak poprawia się twoja samoocena, dopasowuje się poziom oceny rzeczywistości wokół nas. Oto lista wskazówek, jak przezwyciężyć chroniczne niezadowolenie.

1. Wyznacz realistyczne cele

Realistycznie wystawione cele pomagają w ich osiągnięciu. To znaczy, kiedy chcesz coś osiągnąć, najlepiej jest upewnić się, że możesz to zrobić. Musisz dokonać obiektywnej oceny swoich możliwości i wziąć pod uwagę posiadane zasoby.

Na pewno spodoba ci się ten artykuł: 8 przydatnych wskazówek, jak być niezależną osobą

2. Zaakceptuj siebie takim, jaki jesteś

Wszyscy ludzie różnią się od siebie. Oczywiście niektórzy będą w pewnych sprawach lepsi od innych. Tutaj celem jest umiejętność zaakceptowania swoich zalet i słabości . Akceptacja nie oznacza dostosowania się, ale zrozumienie, że niektóre rzeczy kosztują nas więcej niż inne i musisz być wobec siebie sprawiedliwy.

3. Szukaj wewnętrznego umiejscowienia kontroli

Nasze umiejscowienie kontroli determinuje stopień kontroli nad naszymi działaniami. Kiedy znajduje się na zewnątrz, oznacza zaprzeczanie naszej odpowiedzialności za to, co się z nami dzieje. Na przykład, gdy ktoś jest niepunktualny, usprawiedliwia się, bo nie bierze odpowiedzialności za spóźnienie.

Z drugiej strony, wewnętrzne umiejscowienie kontroli polega na wzięciu odpowiedzialności za konsekwencje naszych działań . Wiedząc, że możemy wpływać na wydarzenia, większą satysfakcję przynosi robienie rzeczy dobrze. Oznacza to, że satysfakcję osiąga się, gdy wiemy, że nasz wysiłek przynosi rezultaty.

¿Cómo dejar de sentir insatisfacción?
Aby przestać odczuwać niezadowolenie, konieczne jest pielęgnowanie poczucia własnej wartości. W ten sposób możemy rozpoznać nasze zalety i zajmować bardziej aktywną rolę w każdej sytuacji.

Zapobieganie chronicznemu niezadowoleniu

Jak zauważyłeś, niezadowolenie jest naturalną częścią życia i nie można go uniknąć. Możemy jednak zapobiec przewlekłemu niezadowoleniu. Zapobieganie opiera się na zapobieganiu postrzegania w kategoriach skrajności; nie wszystko jest całkowicie negatywne. Stąd wiemy, że możemy uczyć się na własnych błędach.

Irracjonalna myśl, że nigdy nie jesteśmy wystarczająco dobrzy, może zostać przezwyciężona. Jednak konieczne jest, aby zmienić z góry przyjęte przekonanie, że nie możemy popełniać błędów. Celem jest odczuwanie satysfakcji z podróży, w której się znajdujemy i tego, czego się po drodze nauczymy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Londoño, N. A., Vargas, C. Á., Bustamante, P. L., & Gómez, S. P. (2005). Distorsiones cognitivas asociadas al trastorno de ansiedad generalizada. Informes psicológicos7, 123-136.
  • Veenhoven, R. (1994). El estudio de la satisfacción con la vida. Intervención psicosocial3, 87-116.
  • Heinström, J. (2010). Locus of control. In From Fear to Flow (pp. 133–138). Elsevier. https://doi.org/10.1016/b978-1-84334-513-8.50011-x

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.