Rodzicielstwo bliskości — czym jest i jakie przynosi korzyści?

Rodzicielstwo bliskości buduje szczęśliwsze dzieciństwo i kształtuje bardziej harmonijne rodziny. Dowiedz się więcej tutaj.
Rodzicielstwo bliskości — czym jest i jakie przynosi korzyści?
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Niektórzy uważają, że wychowywanie dziecka jest intuicyjne i nie wymaga analizy. Jednak wychowywanie dziecka to znacznie więcej niż tylko karmienie i pielęgnacja. Chodzi o pozytywny wkład w ogólny rozwój dziecka jako jednostki. Nie wszystkie style rodzicielskie osiągają ten cel. Dlatego w tym kontekście warto się dowiedzieć, czym jest rodzicielstwo bliskości.

Możliwe jest rozróżnienie różnych stylów rodzicielskich w zależności od poziomu uczuć i wymagań, jakie każdy z nich zapewnia. W związku z tym pobłażliwe rodzicielstwo charakteryzuje się oferowaniem dużej ilości uczucia bez wymagania. Tymczasem rodzicielstwo autorytarne charakteryzuje się wyrażaniem przeciwstawnych cech. Po której stronie znajduje się zatem rodzicielstwo bliskości?

W punkcie pośrednim. Znamy je również jako demokratyczny styl rodzicielstwa bliskości, który opowiada się za znalezieniem zdrowej równowagi we wszystkich aspektach. Jeśli nigdy nie słyszałeś tego terminu, chcielibyśmy pokazać Ci wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Przekonasz się, że jest to skuteczna i korzystna alternatywa zarówno dla dzieci, jak i rodziców.

Czym jest rodzicielstwo bliskości?

Bliskość. Mama z synkiem
Przywiązanie tworzy więź od dzieciństwa i wpływa na przyszłe relacje dziecka.

Rodzicielstwo bliskości to styl wychowania skoncentrowany na dziecku i jego potrzebach. Opiera się na teorii przywiązania Johna Bowlby’ego, zgodnie z którą zdolność rodziców do reagowania na potrzeby niemowlęcia jest kluczowym wyznacznikiem późniejszego rozwoju psychicznego dziecka.

Dorośli, którzy słuchają dziecka, potrafią się do niego dostroić, rozumieją, czego ono potrzebuje i konsekwentnie mu to dają, mogą ustanowić w swoich dzieciach bezpieczne przywiązanie. Z kolei rodzice, którzy reagują niekonsekwentnie lub niewystarczająco, generują u dziecka niepewne przywiązanie, które wpłynie na jego osobowość.

Tak więc rodzicielstwo bliskości opiera się na miłości, szacunku i oddaniu. Zakłada, że rodzice zapewniają dzieciom uczucie, bezpieczeństwo i stymulację w celu osiągnięcia optymalnego rozwoju.

Jakie są korzyści?

Korzyści z rodzicielstwa bliskości są liczne i mają reperkusje nawet w dorosłym życiu dziecka. Z drugiej strony rodzice również zyskują kilka korzyści, wdrażając ten styl edukacyjny. Oto najistotniejsze aspekty.

Poczucie własnej wartości

Dzieci czują się kochane, szanowane i uprawomocnione. Z tego samego powodu rozwijają silną i zdrową samoocenę i czują się bardziej pewne siebie.

Bezpieczeństwo

Niemowlęta wiedzą, że mają źródło bezwarunkowego bezpieczeństwa u swoich głównych opiekunów, co pozwala im zachęcać je do odkrywania środowiska. W ten sposób mogą odnosić się do różnych ludzi i nowych środowisk bez uczucia strachu i niepokoju.

Szczęście i spokój

Niemowlęta karmione przywiązaniem są zwykle szczęśliwsze i spokojniejsze, ponieważ rodzice oferują im wsparcie. Dają im też czas, aby mogły regulować swoje emocje. Dynamika między rodzicami a dziećmi jest znacznie bardziej pozytywna i satysfakcjonująca dla obu stron. Dzięki temu opieka nad dziećmi jest łatwiejsza.

Autonomia

To podejście edukacyjne łączy miłość i ograniczenia, więc nie ma miejsca na nadopiekuńczość. Te dzieci dorastają, by być samodzielnymi, odpowiedzialnymi i zdecydowanymi członkami społeczeństwa. Rodzicielstwo bliskości pozwala uniknąć wielu konfliktów w domu i ułatwia integrację dziecka ze światem poza rodziną.

Pozytywne relacje osobiste

Dzieci takie są bardziej zdolne do nawiązywania zdrowych i satysfakcjonujących relacji społecznych. Otrzymawszy miłość, szacunek i empatię we wczesnym okresie życia, są również w stanie ofiarować takie wartości innym. Co więcej, pozytywne rodzicielstwo pomaga dzieciom rozpoznać znaczenie tych cech w ich relacjach. Ostatecznie przełoży się to na lepszy wybór partnera.

Jak wdrożyć rodzicielstwo bliskości

Mama z synkiem.
Więź i przywiązanie matka-dziecko nie są takie same we wszystkich relacjach, ponieważ każda osoba zarządza nią inaczej.

Jak widać, rodzicielstwo bliskości ma wiele zalet. Ułatwia pracę rodzicom, sprzyja rozwojowi emocjonalnemu dzieci i pozwala na lepsze relacje rodzinne. Ale jak możesz zastosować ją w praktyce?

Istnieje kilka zasad i wskazówek, które możesz wdrożyć:

  • Zacznij budować więź z dzieckiem na wczesnym etapie ciąży.
  • Konsekwentnie zaspokajaj potrzeby dziecka. Nie pozwól, by płakało pozostawione samo sobie. Pokaż mu, że może bezwarunkowo na Ciebie liczyć.
  • Poświęć trochę czasu, aby dowiedzieć się, co czuje, dlaczego płacze i czego potrzebuje. Zachęcaj je, by się przed Tobą otworzyło.
  • Pomóż dziecku regulować emocje, oferując spokój, uczucie i cierpliwość.
  • Karm dziecko piersią przez pierwsze miesiące lub lata życia. Karmienie piersią zapewnia najlepsze odżywianie i stanowi świetny sposób na wzmocnienie więzi oraz zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa.
  • Utrzymuj częsty kontakt fizyczny z dzieckiem. Praktykuj noszenie dzieci w kangurze i wspólne spanie. Twoja obecność i bliskość są niezwykle korzystne dla dziecka.
  • Gdy Twoje dziecko dorasta, zachęcaj je do autonomii, przydzielając mu zadania i obowiązki dostosowane do jego wieku.
  • Ustal jasne zasady i granice odpowiednie do poziomu dojrzałości dziecka.
  • Aby stworzyć bliską relację rodzic-dziecko, twórzcie z partnerem zgrany zespół.
  • Szanuj upodobania, zainteresowania i opinie dziecka. Zapewniaj je o swoich uczuciach i zawsze traktuj je z miłością, szacunkiem i zrozumieniem.

Dostosuj rodzicielstwo bliskości do potrzeb swojej rodziny

Jak widać, wiele badań wspiera rodzicielstwo bliskości, ale nie wszystkie elementy tego stylu są odpowiednie dla każdej rodziny. Okoliczności mogą się znacznie różnić. Jednak istnieją pewne podstawowe filary, takie jak szacunek, przywiązanie i uwaga, które są fundamentalne. 

Pewne szczegóły, takie jak wspólne spanie lub karmienie piersią, mogą nie być dla Ciebie najlepszą opcją. Nie bój się więc kierować instynktem i dostosowywać omówione wskazówki do swoich potrzeb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J., & Ainsworth, M. (2013). The origins of attachment theory. Attachment theory: Social, developmental, and clinical perspectives, 45, 759-775.
  • Miller, P. M., & Commons, M. L. (2010). The benefits of attachment parenting for infants and children: A behavioral developmental view. Behavioral Development Bulletin16(1), 1.
  • Sears, W. (1995). Attachment Parenting: A Style That Works. NAMTA Journal20(2), 41-49.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.