Czy jestem inteligentny emocjonalnie? Jak się dowiedzieć?

Czy jesteś inteligentny emocjonalnie? Jest kilka sposobów, aby to stwierdzić. Poznaj charakterystyczne oznaki inteligencji emocjonalnej.
Czy jestem inteligentny emocjonalnie? Jak się dowiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 06 lutego, 2022

Nie trzeba mieć tytułu magistra ani przebywać w Tybecie, aby być inteligentnym emocjonalnie. Wystarczy pielęgnować szacunek, samoświadomość i nauczyć się, jak prawidłowo zarządzać swoimi emocjami dzień po dniu. Każdy z nas może być inteligentny emocjonalnie.

Człowiek inteligentny emocjonalnie to koncepcja, która jest modna, zarówno w biznesie, jak i w dziedzinie rozwoju osobistego. Dlatego dobrze jest dowiedzieć się o niej nieco więcej i zagłębić się w jej znaczenie. W ten sposób możemy spróbować zintegrować ją z naszym życiem i, jeśli to możliwe, przekazać ją naszym bliskim lub dzieciom.

Świat zakorzeniony w empatii, uznaniu drugiego za część siebie i asertywności, która pozwala nam definiować i chronić własne granice emocjonalne, to filary tworzenia lepszej przyszłości.

Czy jesteś więc inteligentny emocjonalnie? Spójrzmy.

Czy jesteś inteligentny emocjonalnie? Jak wiedzieć

Jednym z aspektów, który powinniśmy wziąć pod uwagę, jest to, że ludzie działają w oparciu o swoje emocje, prawie nie zdając sobie z tego sprawy. W rzeczywistości mózg jest wyrafinowanym wynikiem ewolucji, która przeszła przez wiele faz.

Istnieje system, który jest odpowiedzialny dokładniej za przetwarzanie emocji: układ limbiczny. W pewnym sensie jest to nerwowy składnik emocji.

emocjonalnie inteligentny

Mając to na uwadze, przyjrzyjmy się oznakom dobrze rozwiniętego układu limbicznego – czyli oznakom inteligencji emocjonalnej.

Umiejętność rozpoznawania i wykorzystywania odczuwanych emocji

Wiele osób myli kontrolę emocji z ograniczaniem lub ich ukrywaniem.

Jednak kontrolowanie nie oznacza zaprzeczania. Jeśli na przykład w danej chwili odczuwamy złość lub wściekłość, nie pomoże nam zaprzeczanie temu, co czujemy lub ukrywanie tego. W rzeczywistości może to mieć bardzo negatywne konsekwencje.

  • Osoba inteligentna emocjonalnie rozumie, co czuje. Daleki od ukrywania tego, zajmuje się tym i szuka sposobów na poprawę i konfrontację z tym stanem.
  • Jeśli na przykład czują złość, szukają przyczyn, które ją wywołały i próbują znaleźć rozwiązanie. To rozwiązanie ma na celu ukierunkowanie negatywnych emocji. Znajomość przyczyny jest pierwszym krokiem do rozwiązania.

Osoba inteligentna emocjonalnie nie obwinia ani nie rzutuje swoich emocji na innych. Wręcz przeciwnie, wiedzą, że są odpowiedzialni za swoje emocje i wiedzą, jak się chronić, aby uwolnić napięcie i wyznaczyć granice.

Używają asertywnej komunikacji

Asertywność można zdefiniować jako umiejętność ufnego komunikowania emocji. Jest to umiejętność mówienia NIE bez agresji, a wraz z tym również oferowania uznania i wartości drugiej osobie.

Osoba inteligentna emocjonalnie może ci powiedzieć, że nie podoba jej się to, jak ją traktujesz. Mogą przekazać ci to z szacunkiem i całkowitą szczerością, jednocześnie wskazując, że nasz związek byłby zdrowszy i bardziej wzbogacający, gdybyś postępował inaczej.

Umiejętność przekazywania informacji z szacunkiem, bez gniewu i z inteligencją jest kluczem do współżycia z szacunkiem. Oprócz tego, dzięki asertywności, będziemy mogli zadbać o naszą samoocenę, zawsze jasno mówiąc, czego chcemy, a czego nie jesteśmy skłonni zaakceptować.

Mężczyzna inteligentny emocjonalnie rozmawia z kobietą

Wiedzą, że empatia to nie to samo co współczucie

To kolejny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę: ludzie z empatią nie zawsze okazują współczucie.

W rzeczywistości jest to o wiele głębszy proces, który łączy nas jako gatunek poprzez możliwość postawienia się na miejscu drugiej osoby.

  • Osoba inteligentna emocjonalnie rozumie, czym jest rozczarowanie, ponieważ sama go doświadczyła. Wiedzą, jak odczytać to w twarzach innych, dlatego działają z szacunkiem, aby nie skrzywdzić innych.
  • Empatia łączy nas ze sobą. To nasz sposób na zrozumienie, że nasze słowa mogą zranić tak samo, jak każdy cios i że wszystko, co robimy i mówimy, ma konsekwencje.
  • Dlatego dzięki neuronom lustrzanym, które wszyscy posiadamy, możemy lepiej łączyć się ze sobą, aby budować bardziej pełne szacunku doświadczenia społeczne i osobiste.

Ludzie inteligentni emocjonalnie rozpoznają związek między myślami a emocjami

Na koniec warto pamiętać, że jesteśmy tym, o czym myślimy. Jeśli negatywnie ocenimy nasze możliwości, to odzwierciedlą to nasze emocje, a w konsekwencji działania, które podejmiemy, będą ograniczone i kiepskiej jakości.

  • Osoba z inteligencją emocjonalną rozpoznaje, że jest tym, o czym myśli. Wie, że pozytywna myśl może wywołać silną emocję. Ta emocja może generować działanie, które z kolei pozwala nawet zmienić jej rzeczywistość.

Inteligencja emocjonalna jest kluczem do otwarcia wielu z tych drzwi, które zamykaliśmy przez całe nasze życie. Umiejętność wzięcia pod uwagę tego, w jaki sposób umysł jest powiązany z emocjami, może pozwolić nam być bardziej zręcznymi i szczęśliwymi w naszym codziennym życiu. Zachęcamy, aby o tym pamiętać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ravikumar, R., Rajoura, O. P., Sharma, R., & Bhatia, M. S. (2017). A Study of Emotional Intelligence Among Postgraduate Medical Students in Delhi. Cureus, 9(1), e989. doi:10.7759/cureus.989
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5323023/
  • Velasco Bernal, J. J. (2014). LA INTELIGENCIA EMOCIONAL. Industrial Data, 4(1), 80.
    https://doi.org/10.15381/idata.v4i1.6677

  • Bisquerra, R. (2003). Educación emocional y competencias básicas para la vida. Revista de Investigación Educativa, 21(1), 7–43.
    https://doi.org/10.1080/02109395.2014.922263

  • Goleman, D. (1999). La práctica de la inteligencia emocional. Psicolibro, 1(1), 1–183.
    https://doi.org/1.843/199

  • Garde, M. J. M., Mestre, J. M., & Vázquez, I. N. (2007). Inteligencia emocional y cerebro. In Manual de inteligencia emocional (pp. 123-152). Pirámide.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.