Toksyczne emocje — w jaki sposób skutecznie się od nich uwolnić?

Nie wszystkie nasze negatywne emocje są szkodliwe, ale musimy je kontrolować. Wzloty i upadki oraz brak kontroli nad naszymi reakcjami mogą być szkodliwe dla naszego samopoczucia emocjonalnego. Dowiedz się więcej w tym artykule.
Toksyczne emocje — w jaki sposób skutecznie się od nich uwolnić?
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Toksyczne emocje towarzyszą nam każdego dnia. Mimo to oczyszczanie naszych emocji to mało znana koncepcja. Toksyczne emocje powinny być jednak przepracowywane. Jest to niezbędne do utrzymania wewnętrznego dobrego samopoczucia. Często jest to ignorowane ze szkodą dla zdrowia fizycznego.

W końcu, jeśli nie czujemy się dobrze emocjonalnie, nie możemy mieć pełnej, szczęśliwej i kompletnej egzystencji. Dlatego ważne jest, abyśmy od czasu do czasu pomagali naszym umysłom oczyścić nasze emocje. Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Toksyczne emocje, które często akumulujemy

Nie wszystkie negatywne emocje są niezdrowe. Na przykład smutek i gniew mają określoną funkcję, pomimo złej reputacji. Jednak brak kontroli nad którąkolwiek z naszych reakcji – nawet radością – może zaszkodzić dobremu samopoczuciu emocjonalnemu.

Trzy piłki jako emocje

Z tego powodu ważne jest nauczenie się zdrowego kontrolowania naszych emocji, tak aby nie kontrolowały nas. Tak więc napad złości powinien pozostać i nie ustępować gniewowi. Tymczasem smutek należy kontrolować, aby nie przerodził się w depresję.

W ten sam sposób nie możemy pozwolić, aby uraza, poczucie winy czy niezadowolenie stały się trwałymi stanami emocjonalnymi. Efekt kumulacji jest wysoce toksyczny dla naszego zdrowia.

Przyjrzyjmy się bliżej:

  • Gniew: Może nas chronić, ale prawda jest taka, że jest to skrajna emocja, z którą zbyt często powinniśmy się zaznajomić. Może prowadzić do ciężkich sytuacji agresji werbalnej lub fizycznej.
  • Uraza: Niemożność odwrócenia strony i przebaczenia sprawia, że tkwimy w przeszłości. Decyduje o naszym obecnym i przyszłym życiu i warunkuje je na ciągły ból emocjonalny.
  • Niezadowolenie. Uczucie niezadowolenia może pomóc nam się poprawić. Jednak gdy ten stan emocjonalny jest stały, tracimy ekscytację życiową i zostajemy zablokowani. Powoduje to stagnację i utrwala dyskomfort.
  • Poczucie winy: poczucie winy wypełnia nasze umysły wyrzutami, skargami, żalem i ciągłymi zmartwieniami.
  • Strach jest przydatny w ostrzeganiu nas, że nasza integralność jest zagrożona. Może jednak utrudnić nasz postęp i stać się ograniczeniem, gdy stanie się bez znaczenia.

Jak oczyścić swoje emocje

Przede wszystkim musimy jasno powiedzieć, że potrzebujemy czasu na oczyszczenie naszych emocji. Podobnie jak wtedy, gdy wypiliśmy za dużo alkoholu, będziemy mieli okres kaca. Ten emocjonalny kac może składać się z poczucia winy, ciągłej złości, problemów ze snem, smutku itp.

Wiedząc o tym, możemy przestać „pić negatywne emocje” i rozpocząć proces emocjonalnego oczyszczenia, którego tak bardzo potrzebujemy. Objawy znikną, a nasze zmysły powrócą do rzeczywistości.

Zobaczmy, jak.

1. Zostań świadomym obserwatorem swoich emocji

Musimy zrozumieć, że kiedy jesteśmy pod wpływem naszych emocji i niepewności, ogromnie się pogarszamy. Nie interpretujemy rzeczy dokładnie i jesteśmy bardzo skłonni powiedzieć lub zrobić coś, czego później możemy żałować.

W obliczu tych problemów ważne jest, aby mieć świadomość, że jesteśmy zaabsorbowani sobą. Rozdzielanie naszych emocji, akceptowanie ich i poznawanie siebie prowadzi do refleksji.

Czy często czujemy się niezadowoleni, źli lub winni? Czy reagujemy nieproporcjonalnie, gdy nie dzieje się to, czego chcemy?

Aby pomóc w tej fazie, możemy zacząć pisać emocjonalny pamiętnik i zapisywać emocje, których doświadczaliśmy każdego dnia oraz ich intensywność. Poszukaj tych reakcji i nazwij je. Będziesz zaskoczony, gdy odkryjesz, czego się nauczysz.

Załóżmy, że nauczymy się szybko identyfikować pięć emocji. W takim przypadku uświadomimy sobie stan upojenia, co pozwoli nam na czas wycofać się. Jest to niezwykle korzystne dla naszej ogólnej równowagi życiowej.

Kobieta na łące

2. Pozwól sobie doświadczyć swoich emocji

Często jest nam trudno zaakceptować i doświadczać naszych uczuć, ponieważ przez całe życie staraliśmy się je ukrywać i zaprzeczać. Musimy jednak nauczyć się ich nie bać i być ze sobą szczerzy.

To jedyny sposób, aby nimi zarządzać i nie pozwolić im przejąć nad nami kontroli.

3. Przejdź na dietę emocjonalną, aby oczyścić emocje

Przestańmy konsumować emocje, które nas zraniły. Zapomnij o narzekaniu i byciu ofiarą, złości, urazie, poczuciu winy, strachu lub jakichkolwiek emocjach, które mogą cię niepokoić.

Przechodzenie przez życie może być trudne dla osoby odurzonej emocjami. Jednak bardziej skomplikowane jest rozważenie posuwania się naprzód i nie blokowanie ich postępów lub osiąganie celów.

Jedynym sposobem na przezwyciężenie chęci poddania się szkodliwym emocjom jest uświadomienie sobie, że istnieje w nas możliwość czegoś, co karmi nasz strach. Oczyszczenie naszych emocji pomoże nam dowiedzieć się, że zasługujemy na osiągnięcie naszych celów.

Obawa przed możliwymi osiągnięciami wiąże się w dużej mierze z naszą niezdolnością do tolerowania niepewności. Często wolimy trzymać się niepewności związanej z negatywnymi emocjami, ponieważ nie ufamy naszej zdolności radzenia sobie z tym, co stanie nam na drodze.

Z tego powodu wskazane jest przeprowadzanie tego procesu emocjonalnego oczyszczenia za każdym razem, aby dyskomfort starzenia się nie wpłynął na nasze samopoczucie.

Bądź bardziej elastyczny, aby być szczęśliwszym

Często czujemy potrzebę uporządkowania wszystkiego, przeczytania i sprawdzenia ponad tysiąc razy. Generuje to nagromadzenie emocjonalnych toksyn, które zaburzają równowagę naszego wewnętrznego ja i uniemożliwiają nam pogodzenie się z samym sobą.

Jeśli upajamy się emocjami, pamiętajmy, że tylko jedna osoba na tym świecie uniemożliwi nam dotarcie na szczyt, a tą osobą jesteśmy my. Spróbujmy oczyścić nasze emocje, aby pozbyć się naszych demonów i iść naprzód.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Molerio Pérez Osana, García Romagosa Georgina. Influencia del estrés y las emociones en la hipertensión arterial esencial. Rev cubana med  [Internet]. 2004  Jun [citado  2018  Dic  18] ;  43( 2-3 ). Disponible en: http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-75232004000200007&lng=es.
  • Piqueras Rodríguez, José Antonio, Ramos Linares, Victoriano, Martínez González, Agustín Ernesto, Oblitas Guadalupe, Luis Armando, EMOCIONES NEGATIVAS Y SU IMPACTO EN LA SALUD MENTAL Y FÍSICA. Suma Psicológica [en linea] 2009, 16 (Diciembre-Sin mes) : [Fecha de consulta: 18 de diciembre de 2018] Disponible en:<http://www.redalyc.org/articulo.oa?id=134213131007ISSN 0121-4381
  • Sánchez Ureña Braulio, Ureña Bonilla Pedro. Complejo ira – hostilidad y mecanismos de afrontamiento en pacientes que han sufrido un evento cardiovascular. Rev. costarric. cardiol  [Internet]. 2011  June [cited  2018  Dec  18] ;  13( 1 ): 13-18. Available from: http://www.scielo.sa.cr/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1409-41422011000100003&lng=en.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.