Komunikacja perswazyjna, czyli o tym jak mówić z przekonaniem

Komunikacja perswazyjna nie jest tym samym, co manipulacja. Jest to jednak umiejętność, która może być przydatna na co dzień każdemu z nas.
Komunikacja perswazyjna, czyli o tym jak mówić z przekonaniem
Elena Sanz

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Możesz pomyśleć, że komunikacja perswazyjna jest tylko taktyką, którą sprzedawcy stosują, aby skłonić Cię do zakupu. Jest to jednak umiejętność przydatna na co dzień. Możesz ją zastosować na przykład podczas negocjowania miejsca wypoczynku ze swoim partnerem lub podczas zachęcania dzieci do odrobienia pracy domowej, a nawet podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Problem polega na tym, że jeśli nie używasz tych strategii świadomie, nie zawsze osiągasz najlepsze wyniki. Komunikacja perswazyjna jest niezbędna dla liderów zespołów oraz tych, którzy mają do czynienia z klientami i dostawcami. Może jednak pomóc również Tobie. Na przykład osiągnąć cele w sferze prywatnej i poprawić komunikację interpersonalną.

Komunikacja perswazyjna

Dwie kobiety rozmawiają.
Ten rodzaj komunikacji pozwala modyfikować postawy rozmówcy.

Komunikacja perswazyjna to umiejętność przekonywania, angażowania i prowadzenia innych w trakcie rozmowy. W ten sposób przedstawiasz argumenty lub pokazujesz postawy, które skłaniają ich do zmiany opinii.

Pamiętaj, że przekonywanie to nie to samo, co manipulowanie. Pierwsza z nich jest z korzyścią dla obu stron i wymaga uczciwości, podczas gdy druga dotyczy oszukiwania i niewłaściwego wykorzystywania informacji w celu uzyskania przewagi. Skupia się na pominięciu potrzeb drugiej strony.

Komunikacja perswazyjna – 5 trików

Każda osoba w różnym stopniu ćwiczy komunikację perswazyjną. Niektórzy ludzie są z natury przekonujący i potrafią zmienić sposób myślenia lub działania innych. Jednak każdy może poprawić i rozwinąć tę umiejętność poprzez praktykę i wytrwałość. W tym celu możesz postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami, które określają skuteczność perswazji.

Wiarygodność

To podstawowy element komunikacji perswazyjnej. Ludzie są znacznie bardziej otwarci na słuchanie, branie pod uwagę i podążanie za wskazówkami kogoś, kogo uznają za kompetentnego w danej sprawie.

Posiadanie szkolenia lub doświadczenia w dziedzinie, o której mówisz, zapewni Ci punkty u Twojego rozmówcy. Pamiętaj, że sposób, w jaki dostarczasz wiadomość, również ma znaczenie. Będziesz bardziej wiarygodny, jeśli wypowiadasz się płynnie i elokwentnie, bez wahania i powtarzania.

Szczerość

Nie ma sensu wydawać się kompetentnym, jeśli druga osoba ci nie ufa. To właśnie odróżnia perswazję od manipulacji. Jak możesz sobie wyobrazić, inni nie będą ci ufać, jeśli będą podejrzewać, że próbujesz ich wykorzystać.

Oczywiście szczerość i uczciwość to dobre wartości. Bądź więc prawdomówny, używaj weryfikowalnych argumentów i pokaż, że nie dbasz tylko o własne interesy.

Entuzjazm i przekonanie

Chociaż lubimy myśleć o sobie jako o racjonalnych istotach, emocje nas poruszają. To dlatego ktoś, kto inspiruje odpowiedni stan umysłu, jest znacznie bardziej skłonny wpływać na zachowanie innych. Postaraj się więc przedstawiać swoje argumenty z energią i przekonaniem. Entuzjazm jest zaraźliwy i stanowi wielką motywację.

Rozmawiający mężczyźni
Aktywne słuchanie jest podstawowym filarem, jeśli chodzi o przekonywanie drugich.

To prawda. Słuchanie ma fundamentalne znaczenie, jeśli chodzi o przekonywanie. Nie tylko buduje zaufanie do mówcy, ale także daje możliwość wysłuchania jego pytań i argumentów. Wszystko po to, by móc je dokładniej rozwiązać lub wymyślić kontrargument.

Komunikacja niewerbalna

Ważne jest, aby mieć w głowie jasny pomysł na to, co zamierzasz zaproponować i używać właściwych słów. Jednak skuteczność komunikacji w większym stopniu zależy od elementów niewerbalnych. Dlatego postawa, gesty, ton głosu, a nawet fizyczny dystans to elementy, które musisz wziąć pod uwagę, aby przekazać silny przekaz.

Kto powinien wdrożyć komunikację perswazyjną?

Komunikacja perswazyjna jest obecna w życiu codziennym. Liderzy zespołów różnego rodzaju organizacji używają jej do angażowania, motywowania i kierowania pracą innych. Co więcej, ta strategia ta jest znacznie skuteczniejsza niż przymus czy autorytaryzm. 

Reklama to dziedzina, która nieustannie posługuje się perswazją, aby osiągnąć swoje cele. Każda kampania czy reklama ma na celu wpłynięcie na opinię i działania konsumentów. Podobnie polityka ma na celu przekonanie wyborców poprzez przekonujące komunikaty. Jednak poza miejscem pracy prawdopodobnie korzystasz z komunikacji perswazyjnej w swoim codziennym życiu.

Krótko mówiąc, stale komunikujesz się, zarówno werbalnie, jak i za pomocą mimiki. Koniecznie musisz więc spróbować poprawić skuteczność swoich komunikatów. Wdrażanie perswazji nie tylko pomoże Ci osiągnąć Twoje cele, ale także poprawi jakość Twoich interakcji z innymi.

Wreszcie, w komunikacji perswazyjnej nie chodzi o przymus czy konflikt, ale o przekonywanie słowami. Zapraszamy do stosowania powyższych wytycznych w praktyce i stałego ich stosowania. Stopniowo nauczysz się czerpać z tego korzyści.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Hovland, C. I., & Weiss, W. (1951). The influence of source credibility on communication effectiveness. Public Opinion Quarterly, 15, 635–650. https://doi.org/10.1086/266350
  • Priester, J. R., & Petty, R. E. (1995). Source attributions and persuasion: Perceived honesty as a determinant of message scrutiny. Personality and social psychology bulletin21(6), 637-654.
  • Moya, M. (1999). Persuasión y cambio de actitudes. Psicología social, 153-170.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.