Czy wiesz, że słuchanie jak inni narzekają pochłania energię?

Czy wiesz, że słuchanie jak inni narzekają pochłania energię?

Ostatnia aktualizacja: 28 września, 2020

Nasz nowoczesny styl życia stał się tak wymagający, że każdy w pewnym momencie nieuchronnie zaczyna narzeka na to, co się dzieje wokół niego. Ale czy wiesz o tym, że słuchanie, jak inni narzekają przez cały czas, może faktycznie pochłonąć Twoją energię?

Prawda jest taka, że narzekanie jest naturalną reakcją, która pomaga rozładować napięcie w złożonych lub bolesnych sytuacjach. Ale przez większość czasu – nawet nie zdając sobie z tego sprawy – kradnie Twoją energię.

Nie ma nic złego w odczuwaniu empatii, gdy Twoi przyjaciele przechodzą przez trudny okres. Ale słuchanie jak inni narzekają na wszystko, może pochłonąć znacznie więcej energii i być znacznie bardziej szkodliwe, niż mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka.

Najbardziej niepokojące jest to, że ktoś taki może stać się tak toksyczny i skłonny do manipulacji, że zaczynasz myśleć, że jesteś nieczuły lub samolubny tylko dlatego, że nie chcesz już tego kogoś słuchać.

Dlatego ważne jest, aby nauczyć się rozpoznawać osobę cierpiącą na przewlekłą skłonność do narzekania i zrozumieć wpływ tej negatywnej postawy na Twoje życie. Problem, jaki stanowi słuchanie jak inni narzekają, polega na tym, że może to wpłynąć na Twój nastrój i sprowadzić na Ciebie problemy, które tak naprawdę nawet nie są Twoje.

Słuchanie jak inni narzekają – profil osoby narzekającej

Taka osoba żyje w zaprzeczeniu życia, które prowadzi. Zawsze stara się być ofiarą, narzekając na to, co robi lub czego nie ma. Co najważniejsze, nigdy nie robi nic, by zmienić to, co ją najbardziej dręczy.

Na początku może się to wydawać normalne. Ale z czasem zdajesz sobie sprawę, że zamiast być wynikiem trudnej sytuacji, narzekanie jest tylko częścią stylu życia takiej osoby.

Rozmowa kobiet

To forma manipulacji, świadomej lub nie. Słuchając jej narzekań, taka osoba chce, abyś czuł litość, współczucie lub solidarność z nią. To prawie tak, jakby potrzebowała Twojej energii, aby przezwyciężyć swoje własne problemy.

Nagle zaczynasz czuć, że Twoim obowiązkiem jest pomóc takiej osobie rozwiązać jej problemy. Albo być zawsze gotowym do ocierania jej łez.

Utrata energii i inne konsekwencje, z jakimi wiąże się ciągłe słuchanie jak inni narzekają

Ludzie, którzy cały czas narzekają, są tak negatywni, że możesz zacząć odczuwać, że nosisz na swoich barkach o wiele większe brzemię, niż powinieneś. Nawet jeśli jesteś w stanie doradzić lub pomóc tego typu osobie zwykły akt wysłuchania jej narzekania wystarczy, aby „wyssać” z Ciebie znaczną część Twojej energii.

Chociaż może to być trudne dla Ciebie do zauważenia, to jednak fakty są takie, że powoduje to istotne zmiany w Twoim mózgu w wyniku emocji generowanych przez sytuację innej osoby.Uczucia takie jak frustracja, poczucie winy i smutek mogą zmienić procesy mózgowe uwalniające hormony.

Zwiększa to ryzyko wystąpienia takich zjawisk, jak między innymi:

  • Brak równowagi emocjonalnej
  • Trudności w rozwiązywaniu własnych problemów
  • Zmniejszona zdolność do koncentracji
  • Negatywne myśli

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Na czym polega odporność i jak być odpornym?

Co możesz zrobić, aby stawić czoła osobie nieustająco narzekającej?

Nie wszystko w życiu może potoczyć się tak, jak zaplanowałeś. W końcu często musisz stawić czoła wyzwaniom, których nie chciałeś lub których nawet nie przewidywałeś. Ale nie ma sensu trzymać się blisko jakiejkolwiek frustracji i zgorzknienia. W końcu są to postawy, które powstrzymują Cię przed radzeniem sobie i pójściem dalej.

Energia, którą poświęcasz na narzekanie, jest w rzeczywistości tym czynnikiem, czego potrzebujesz, aby przezwyciężyć sytuacje będące dla Ciebie przeszkodami.

Pocieszanie to nie słuchanie jak inni narzekają

Tak więc, oprócz starania się, aby samemu nie stać się chronicznie narzekającym, musisz także zrozumieć, że nie musisz po prostu siedzieć i słuchać ludzi, którzy mają zwyczaj negatywnie oceniać każdy aspekt swojej rzeczywistości.

Nie możesz też udawać, że jesteś w stanie rozwiązać problemy innych ludzi. Zwłaszcza kiedy ty sam potrzebujesz tej energii, aby poradzić sobie z własnym życiem. Słuchanie jak inni narzekają może pozbawić Cię energii potrzebnej do radzenia sobie z własnymi emocjami i problemami.

Co zatem możesz zrobić, jeśli masz koło siebie jedną z tych osób w swoim życiu?

1. Nabierz do niej tak wiele dystansu, jak to tylko możliwe

O ile to możliwe, staraj się unikać tych ludzi, ponieważ w końcu tylko Tobą manipulują. Im mniej zwracasz na nich uwagi, tym szybciej zrozumiesz, że nie musisz inwestować swojej energii w słuchanie jak inni narzekają.

2. Spraw, aby tacy ludzie zrozumieli, że ich problemy są ich własnymi sprawami

Nawet jeśli poświęcisz czas na wysłuchanie ich skarg, powiedz im, że nawet jeśli problemy są prawdziwe, ich sposób myślenia może jedynie pogorszyć sytuację. Co najważniejsze, upewnij się, że sytuacja nie zaczyna na Ciebie wpływać w żaden sposób. Poradź im, aby podjęli jakieś kroki w celu rozwiązania ich problemów na własną rękę.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Rozmowa z nastolatkiem – cztery porady

3. Czeka Cię słuchanie jak inni narzekają? Nie okazuj słabości!

Tacy ludzie wykazali się już wcześniej umiejętnościami do manipulowania innymi swoimi negatywnymi postawami. Dlatego ważne jest, aby mieć przed sobą tarczę mentalną, aby pokazać wszystkim, że nie zamierzasz im pomagać w przypadku każdego problemu, który się pojawia na ich drodze.

Stop narzekaniom

Chociaż czasami empatia jest nieunikniona, staraj się kontrolować sytuację, aby nie odczuwać absolutnej potrzeby pomocy, gdy dany problem nawet Cię nie dotyczy w żaden sposób.

4. Wyznacz granice

I na koniec pamiętaj, że masz prawo żądać, aby dana osoba nie dzieliła się z Tobą wszystkimi problemami i skargami. Jeśli masz dość codziennego słuchania ich negatywnych myśli, powiedz im, że czujesz się nieswojo i wolisz nie być tylko ramieniem do wypłakiwania się.

Czy masz przyjaciela lub krewnego, który cały czas narzeka? Czas zatem zacząć działać! Nie pozwól im już dłużej zatruwać sobie życia. W przeciwnym razie w pewnym momencie zaczniesz odczuwać, że cała ich negatywność zakłóca także Twoją rzeczywistość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Moya-Albiol, L., Herrero, N., and Bernal, M.C. (2010). Bases neuronales de la empatía. Revista de Neurologia 50, 89–100.
  • Kamenetzky, G.V., Cuenya, L., Elgier, A.M., López Seal, F., Fosacheca, S., Martin, L., and Mustaca, A.E. (2009). Respuestas de frustración en humanos. Terapia Psicologica 27, 191–201.
  • Reguera Nieto, E.A. (2015). Apego, Cortisol y estrés en adultos, una revisión narrativa. Revista de La Asociación Española de Neuropsiquiatría 35, 53–77.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.