Wegańskie sery i ich zalety - poznaj je!

Wegańskie sery przygotowuje się na bazie produktów roślinnych. Z zasady są organiczne i zawierają białka ze źródeł takich jak soja, stałe oleje roślinne, drożdże czy zboża.
Wegańskie sery i ich zalety - poznaj je!
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiesz już, jak smakują wegańskie sery? Wiesz, że może nieść więcej korzyści dla zdrowia niż ten na bazie mleka? Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Dieta wegańska może być uznawana za restrykcyjną formę wegetarianizmuWeganie nie jedzą mięsa ani produktów zwierzęcych. Do tej kategorii należy też mleko i jego przetwory, jajka i wszystkie produkty zwierzęce.

Czym są wegańskie sery?

Talerz sera
Wegańskie sery przygotowuje się na bazie mleka roślinnego, by nie korzystać z mleka zwierzęcego.

Jednym z ulubionych produktów jest ser. Różnorodność jest ogromna, a opcji przygotowania nie brakuje. Jednak wiele osób straciło zdolność do trawienia go ze względu na dolegliwości lub nietolerancję laktozy czy alergię na białka mleka.

Z drugiej strony, niektórzy, ze względu na prywatną inicjatywę, wykluczają z diety produkty mleczne. Mowa o weganach, który przybywa na całym świecie.

Tradycyjne sery zawierają kazeinę, typ białka mleka krowiego, owczego i koziego. Podczas produkcji, grupa enzymów generowanych przez żołądki zwierząt, znana jako podpuszczka, dodawana jest do mleka.

Wegańskie i roślinne sery powstają na bazie roślin, są z zasady organiczne i zawierają białka z różnych źródeł takich jak soja, stałe oleje roślinne, drożdże i zboża.

Ponieważ sery wegańskie nie są poddawane procesowi naturalnego dojrzewania, nie smakują tak jak sery z mleka zwierzęcego.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Nastolatek na diecie wegańskiej: światowy trend

Korzyści ze spożywania wegańskiego sera

Jak widać wegańskie sery różnią się od serów pochodzenia zwierzęcego. Mają też pewne szczególne zalety, które sprawiają, że warto uwzględnić je w każdej diecie.

 • Dużą zaletą takich serów jest niska zawartość cholesterolu i tłuszczu, czego nie można powiedzieć o serach tradycyjnych. Spożywając je, zmniejszamy ryzyko chorób takich jak otyłość, cukrzyca, problemy z układem krążenia i pewne typy nowotworów.
 • Sery wegańskie zawierają 1-2 gramy białka w porcji. Dlatego uważa się je za bogate źródło białka.
 • Inna zaletą wegańskich serów jest wysoka zawartość minerałów takich jak fosfor i potas, które odgrywają ważną rolą dla poprawnego funkcjonowania układu nerwowego i utrzymania zdrowych mięśni.

Są 3 duże grupy wegańskich serów

Ile jest rodzajów wegańskich serów?

Różnorodność jest duża, ponad 200 pozycji. Wegańskie sery są z nami zaledwie od kilku dekad, ale powoli zyskują na popularności. Oto lista wegańskich serów, które warto poznać:

 • Tarty parmezan
 • Wegańska mozzarella
 • Vegalloumi, ser do jedzenia na ciepło
 • Wegański cheddar
 • Wegański ser wędzony

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Klopsy owsiano-serowe w pikantnym sosie

Gdzie ich szukać?

Wegańskie sery dostępne są w sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością oraz w sklepach dla wegan, jak również na wegańskich targach i w restauracjach.

Możesz też przygotować własny wegański ser. Znajdziesz u nas wskazówki jak to zrobić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Rojas Allende Daniela, Figueras Díaz Francisca, Durán Agüero Samuel. Ventajas y desventajas nutricionales de ser vegano o vegetariano. Rev. chil. nutr.  [Internet]. 2017  [citado  2019  Feb  14] ;  44( 3 ): 218-225. Disponible en: https://scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75182017000300218&lng=es.  http://dx.doi.org/10.4067/s0717-75182017000300218.
 • Brignardello J, Heredia L, Ocharán MP, Durán S. Conocimientos alimentarios de vegetarianos y veganos chilenos. Rev Chil Nutr 2013; 40(2): 129-134.
 • Guyomarc’h F, Nono M, Nicolai T, Durand D. Heat-induced aggregation of whey proteins in the presence of K-casein or sodium caseinate. Food Hydrocolloids. 2009;23(4):1103-1110.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.