Utrzymanie zdrowej wagi i troska o rodzinę - 7 sposobów

Utrzymanie zdrowej wagi i troska o rodzinę - 7 sposobów
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Utrzymanie zdrowej wagi siebie i członków swojej rodziny oznacza, że musisz całkowicie zmienić nawyki swojego stylu życia. Zachęcaj do dobrych praktyk w gospodarstwie domowym i upewnij się, że wszyscy stosują zdrową dietę.

Potrzeba kontrolowania swojej wagi i członków Twojej rodziny jest podstawowym problemem zdrowotnym. Nadwaga lub otyłość jest problemem zdrowia publicznego, który dotyka milionów ludzi na całym świecie, nawet dzieci.

Zaburzenia te są głównymi czynnikami ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy i innych problemów metabolicznych, które mogą obniżyć jakość życia, jeśli nie zostaną poddane kontroli w odpowiednim czasie.

Dlatego musisz zrozumieć, jak ważne jest prowadzenie zdrowego trybu życia, utrzymanie zdrowej wagi – nie tylko poprzez znaczną poprawę tego, co jesz, ale także poprzez wprowadzanie dobrych nawyków, takich jak ćwiczenia i dużo odpoczynku.

Utrzymanie zdrowej wagi – szukasz sposobów na poprawę swojej sylwetki?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić. Dzisiaj chcemy podzielić się z Wami podstawowymi wskazówkami, które można od zaraz wprowadzić w życie członków rodziny. Najlepsze sposoby, aby zadbać o swoją wagę i swoją rodzinę.

Utrata wagi może być powolnym procesem, szczególnie gdy Twój metabolizm zaczyna zwalniać. Może się różnić w zależności od osoby, ponieważ nie każdy organizm działa w ten sam sposób lub przetwarza żywność tak samo.

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie wystarczy jeść dobrze. Chociaż dieta odgrywa ważną rolę, istnieją inne czynniki, które mają takie samo znaczenie, a może nawet większe. Ważne jest, aby twoje nawyki były stałe i nie trwały tylko kilka dni.

Podczas gdy istnieją dziesiątki diet, które obiecują, że stracisz wagę w krótkim czasie, najbardziej zdrowym i skutecznym sposobem na osiągnięcie stabilnej wagi jest zrównoważona dieta.

Czy jesteś gotowy by spróbować?

Oto rzeczy, na jakie musisz koniecznie zwrócić uwagę!

Męczyzna i warzywa.

1. Zmień koncepcję diety

Jeśli chcesz pilnować swojej wagi i wagi członków rodziny, musisz zmienić sposób myślenia o diecie. Po pierwsze należy zrozumieć, że zdrowa dieta nie powinna być równoznaczna z głodem lub surowymi ograniczeniami.

Twoja dieta nie powinna być taką, która trwa tylko kilka tygodni. Aby zadbać o swoje zdrowie, osiągnąć prawidłową wagę i odnieść sukces, powinna to być trwała zmiana w nawykach żywieniowych.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Zdrowa dieta latem – jakie ma znaczenie?

2. Jedz pełne i zbilansowane śniadanie

To ważna sprawa! Niejedzenie śniadania to jeden z najgorszych błędów, jakie możesz popełnić, jeśli chodzi o utrzymanie zdrowej wagi. Chociaż wiele osób uważa, że ​​pomijanie posiłków to “oszczędzanie kalorii”, może to mieć negatywny wpływ na metabolizm.

Zdrowe śniadanie.

Ludzie, którzy regularnie nie jedzą śniadania, często są głodni przez cały dzień. Twoje ciało jest również zmuszone do oddawania swoich zapasów energii, wpływających na masę mięśniową. Spożycie pełnego i zbilansowanego śniadania powstrzyma przed takimi objawami.

Pamiętaj, że powinieneś włączyć do śniadania zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany. Całkowite spożycie kalorii powinno wynosić około 25% codziennych potrzeb.

3.  Pilnuj wielkości porcji

Pilnowanie porcji.

Utrzymywanie zdrowych porcji to kolejny sposób na uniknięcie nadwagi. Podczas gdy zdrowa żywność może dostarczyć Ci wielu składników odżywczych, nie powinieneś przekraczać dziennych zalecanych ilości.

Zamiast trzech ciężkich posiłków dziennie, lepiej podzielić porcje je na pięć lub sześć małych posiłków. Twój posiłek powinien również składać się w połowie z warzyw lub sałatek, a druga połowa zarezerwowana jest dla produktów zbożowych i chudego mięsa.

4. Unikaj fast foodów

Śmieciowe jedzenie nie wpływa korzystnie na utrzymanie zdrowej wagi

W planach rodzinnych posiłków nigdy nie powinno być wycieczek do restauracji typu fast food. Jest to jeden z głównych sprawców niekontrolowanych problemów z wagą, na które cierpią zarówno dorośli, jak i dzieci. Fast foody są także związane z ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorobami serca.

Należy pamiętać, że w diecie powinno się uwzględnić źródła zdrowych tłuszczy, białek i węglowodanów. Ponadto całkowita ilość spalonych kalorii odpowiada 25% zapotrzebowania organizmu.

Fast foody obejmują:

 • Hot-dogi i hamburgery.
 • Chipsy.
 • Pizzę i lasagne.
 • Burritos i tacos.
 • Kiełbaski.
 • Frytki.
 • Słodycze, pieczywo i komercyjne wypieki.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Bomby kaloryczne to nie tylko fast foody!

5. Utrzymanie zdrowej wagi. Zaplanuj zbilansowane menu

Kobieta z miską sałatki.

Dieta niskokaloryczna nie jest już zalecana do odchudzania. Chociaż nie straciły na ważności i mogą dawać efekty, ich niekorzystne działania przyczyniły się do utraty popularności. Jeśli Twoim celem jest dbanie o swoją wagę i członków Twojej rodziny, najlepiej jest szukać zdrowych i zrównoważonych posiłków.

Może to obejmować żywność, taką jak:

 • Chude mięso i ryby
 • Produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe
 • Orzechy i nasiona
 • Owoce i warzywa
 • Niskotłuszczowe produkty mleczne

6. Ćwicz codziennie

Ćwiczenia fizyczne na utrzymanie zdrowej wagi

Wraz z dobrą dietą, wykonywanie ćwiczeń jest jednym z najlepszych nawyków, które możesz wprowadzić, aby schudnąć. Codzienne ćwiczenia stymulują Twój metabolizm i zwiększają zdolność ciała do “spalania tłuszczu”.

Jeśli nie masz czasu, aby chodzić na siłownię, spróbuj prostych ćwiczeń w domu. A jeśli chcesz zmotywować całą rodzinę, spróbuj zasugerować kilka grupowych ćwiczeń fitness:

 • lekcje zumby
 • przejażdżki rowerowe
 • udział w biegach
 • zajęcia pływackie
 • treningi w parku lub ogrodzie

7. Wysypiaj się

Śpiący chłopiec.

Odpoczynek, podobnie jak dieta i ćwiczenia, jest nawykiem, o którym powinieneś zawsze pamiętać, jeśli chodzi o obserwowanie swojej wagi. Brak wystarczającej ilości snu wpływa na metabolizm i powoduje, że ludzie zaczynają przybierać na wadze.

Kiedy Twój sen jest przerywany lub zbyt krótki, może wzrosnąć apetyt na jedzenie oraz stres. Twoje ciało nie będzie w stanie spełnić wielu procesów, które pomogą Ci uniknąć przyrostu masy ciała podczas odpoczynku.

Upewnij się, że masz co najmniej osiem godzin snu każdego dnia. Jeśli masz małe dzieci, pamiętaj, że potrzebują one od 10 do 12 godzin. Podsumowując, jeśli starasz się utrzymać zdrową wagę dla siebie i członków swojej rodziny, musisz całkowicie zmienić nawyki swojego stylu życia.

Zachęcaj do dobrych praktyk w gospodarstwie domowym i upewnij się, że wszyscy stosują zdrową dietę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Freeman CR, Zehra A, Ramirez V, Wiers CE, Volkow ND, Wang GJ. Impact of sugar on the body, brain, and behavior. Front Biosci (Landmark Ed). 2018 Jun 1;23:2255-2266. PMID: 29772560.
 • Jeong JN. Effect of Pre-meal Water Consumption on Energy Intake and Satiety in Non-obese Young Adults. Clin Nutr Res. 2018 Oct;7(4):291-296. doi: 10.7762/cnr.2018.7.4.291. Epub 2018 Oct 31. PMID: 30406058; PMCID: PMC6209729.
 • Valenzuela CA, Baker EJ, Miles EA, Calder PC. Eighteen‑carbon trans fatty acids and inflammation in the context of atherosclerosis. Prog Lipid Res. 2019 Oct;76:101009. doi: 10.1016/j.plipres.2019.101009. Epub 2019 Nov 2. PMID: 31669459.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.