Pożywne produkty, które poprawią Ci nastrój

Często zmiany nastroju mogą być związane z brakiem pewnych składników odżywczych. Są substancje chemiczne, które regulują nastrój i które mogą zapewnić nam niektóre pożywne produkty. Poniżej znajduje się lista posiłków, które mogą pomóc Ci podnieść na duchu.
Pożywne produkty, które poprawią Ci nastrój

Ostatnia aktualizacja: 10 sierpnia, 2021

Może to być pogoda, zmęczenie, złe wieści, zmiany hormonalne lub milion innych powodów. Nie wiesz dlaczego, ale masz ochotę płakać, słuchać smutnych piosenek lub pozostać w łóżku przez tydzień. Czy wiesz, że są pokarmy, które podnoszą twój nastrój? Możesz je jeść i czerpać z nich korzyści. W tym artykule powiemy Ci, które pożywne produkty jeść.

Co jeść, aby podnieść się na duchu

Może nie wiesz dlaczego, ale nie masz ochoty wstać, odkąd zadzwonił Twój budzik. Może dlatego, że jest poniedziałek, być może oglądałeś do późna swój ulubiony program, a może masz do czynienia z zespołem napięcia przedmiesiączkowego.

Idziesz do biura i od samego poranka czujesz nienawiść do wszystkich współpracowników a jedyne o czym marzysz, to uciec na bezludną wyspę. Po wyjściu z pracy możesz “dogodzić sobie ” kawą i ciastem czekoladowym, dzięki czemu już przed kolacja poczujesz się lepiej.

Czy to jedzenie dokonuje cudów lub magii? Nie do końca. Jednak ma wiele wspólnego ze zdolnością do poprawienia nastroju, gdy wszystko dookoła wydaje się przygnębiające. Są pewne pokarmy, które podnoszą nastrój w ciągu kilku minut. Chcesz wiedzieć jakie?

  1. Czekolada

Czekolada jest na szczycie listy, ponieważ jest uważana za najlepszą żywność służącą do walki z depresją, dzięki czemu jest idealna, aby podnieść na duchu. Substancje zawarte w kakao działają na mózg, co pozwala poczuć się lepiej.

Dlatego powszechne jest pragnienie zjedzenia kawałka czekolady (bez względu na to, jak jest przygotowana) za każdym razem, gdy jesteś smutny.

Kobieta z czekoladą.

Ale zastanów się przez chwilę – zjedzenie zbyt dużej ilości tego słodkiego smakołyku nie jest dobre dla Twojego zdrowia, ponieważ zawiera ona cukier, mleko i inne składniki. Oczywiście jest wyjątek – gorzka czekolada.

  1. Pożywne produkty: Orzechy

Orzechy są doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych (omega 3) i mogą być spożywane jako zdrowa przekąska o każdej porze dnia. Oprócz orzechów można również jeść migdały i orzeszki ziemne, ale tylko garść dziennie. Jeśli chcesz, możesz wymieszać je z jogurtem, sokiem pomarańczowym lub mlekiem, aby zwiększyć ich korzyści.

  1. Mleko

Kiedy nie jesteśmy w świetnym nastroju i jest zimno, możesz zapragnąć filiżanki ciepłego mleka przed pójściem spać (lub leżąc w łóżku). To sprawia, że ​​czujemy się pocieszeni w ciągu kilku minut i pomaga nam zasnąć. Mleko pomaga znacznie bardziej niż picie gorącej herbaty, ponieważ wypełnia i uspokaja ze względu na zawartość wapnia.

Pożywne produkty - mleko.

Mleko zapobiega drażliwości, lękom, depresji i reguluje zmiany nastroju.

  1. Cynamon

Spróbuj dodać szczyptę cynamonu do swojego mleka, ponieważ oferuje on również wspaniałe korzyści, w tym (między innymi) podnosi na duchu. Ta charakterystycznie pachnąca przyprawa zapobiega hipoglikemii. Kiedy spada poziom cukru we krwi, może to powodować uczucie zmęczenia.

Aby zapobiec lub rozwiązać ten problem, nasyp trochę cynamonu na deserach lub dodaj do herbaty każdego dnia.

  1. Miód

Miód jest kolejnym słodkim pokarmem, który może poprawić nastrój. Jest pełen ciekawych właściwości – jest naturalnym antybiotykiem. To jeden z najbardziej kompletnych pokarmów na świecie zawierających tryptofan, aminokwas wspomagający syntezę serotoniny (hormonu szczęścia).

Słoiczek miodu.

Łyżka miodu wystarczy, by osłodzić Twoją herbatę. Poczujesz się znacznie lepiej po rozkoszowaniu się jego smakiem!

  1. Banan

Jest wiele owoców, które mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Banany są w stanie to zrobić właśnie ze względu na wysoką zawartość magnezu. Ten minerał obniża stres, zmęczenie i niepokój. Wszystko to zadziała razem, aby poprawić Ci nastrój.

Co najważniejsze, można go dodać do różnych koktajli lub sałatek owocowych na deser.

  1. Pożywne produkty: Chleb pełnoziarnisty

Zalecamy wybór pieczywa pełnoziarnistego, jeśli czujesz się źle. Mimo, że zawiera węglowodany, łączą się one z aminokwasami, dzięki czemu stanowi doskonałe wypełnienie i pożywienie do walki z lękiem.

Co więcej, chleb pełnoziarnisty zawiera tryptofan, który zmniejsza depresję i wrażliwość na ból. Weź kawałek na śniadanie, a zaczniesz dzień z uśmiechem.

Chleb pełnoziarnisty.
  1. Szpinak

Szpinak nie tylko sprawi, że będziesz silny jak marynarz Popeye, ale także dostarczy Twojemu ciału dawkę kwasu foliowego. Kwas foliowy jest bardzo ważny w trakcie ciąży i ma wiele zalet. Na przykład zwiększa poziom serotoniny w mózgu, co z kolei podnosi nastrój.

Możesz jeść surowy szpinak lub gotować go na wiele sposobów – dodawać do zapiekanek, sałatek, zup itp.

  1. Pożywne produkty – Jajka

W wielu krajach (Turcja, Japonia, Szwecja) na śniadanie spożywane są jajka w koszulkach. W przeciwieństwie do smażonych jaj (niezalecane ze względu na dodatkową zawartość tłuszczu), jajka w koszulce stanowią lepszą opcję zawierającą dużą ilość składników odżywczych.

Są idealne dla osób wykonujących ciężką pracę fizyczną, ponieważ zapewniają dużo energii. Ponadto ich aminokwasy pomagają w produkcji serotoniny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.