Zdrowa dieta latem - jakie ma znaczenie?

Odwodnienie, zmęczenie z powodu wysokich temperatur, zaburzenia trawienia czy zatrucia pokarmowe to najczęstsze problemy latem. Jak tego uniknąć stosując zdrową dietę?
Zdrowa dieta latem - jakie ma znaczenie?
Anna Vilarrasa

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Anna Vilarrasa.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dla wielu osób sezonowi letniemu towarzyszą zmiany w zwyczajach, w tym w sposobie jedzenia. Ale czy zdrowa dieta latem naprawdę ma aż takie znaczenie?

Odpowiedź brzmi tak. Jak o każdej porze roku, odżywianie jest decydujące, tym bardziej, jeśli nie chcemy zepsuć sobie wakacji. Dodatkowo zdrowa dieta latem pozwala we wrześniu na powrót do codziennych zajęć z całą energią. Oto kilka wskazówek jak powinna ona wyglądać.

Dlaczego tak ważna jest zdrowa dieta latem?

Latem zdarza się szereg okoliczności, które sprawiają, że jedzenie staje się kluczowym elementem dobrego samopoczucia i pełnego czerpania radości z życia. Te, które mają na nas natychmiastowy wpływ, to warunki klimatyczne i zmiana codziennej rutyny.

Wiąże się to z wydłużonymi godzinami nasłonecznienia, ładną pogodą i, w niektórych przypadkach, z wyjazdem na wakacje.

Niestety w praktyce przekłada się to często na mniejszą ilość snu, częstsze uszkodzenia skóry i częstsze podjadanie między posiłkami z przyjaciółmi lub rodziną. Należy jednak pamiętać, że zdrowa dieta latem jest niezbędna dla dobrego samopoczucia. Z jakiego powodu? Co należy wziąć pod uwagę. Rozważmy ten temat bardziej szczegółowo.

Ryzyko odwodnienia

Dobre nawodnienie jest kluczowe dla zdrowia. Należy zwracać uwagę na ilość i jakość wypijanych płynów w ciągu dnia. Szczególnie istotne staje się to latem, ponieważ warunki pogodowe bardziej sprzyjają zwiększeniu ryzyka odwodnienia.

Aby pomóc organizmowi w uzupełnieniu utraconych płynów, warto wypracować następujące nawyki:

  • Pij często płyny i kieruj się uczuciem pragnienia, które jest głównym sygnałem ostrzegawczym.
  • Wybieraj napoje, takie jak woda, woda gazowana lub herbaty ziołowe.
  • Unikaj słodkich napojów i alkoholu, ponieważ mogą sprzyjać odwodnieniu.
  • Jedz dużo świeżych owoców i warzyw, które również zawierają płyny. Owoce, które dostarczają najwięcej wody, to arbuz, melon, winogrona, truskawki, brzoskwinie i papaja.
Picie wody
Latem zwiększa się ryzyko odwodnienia z powodu wysokich temperatur. Dlatego ważne jest, aby zapewnić optymalne spożycie płynów.

Specjalna ochrona skóry

Skóra jest jednym z największych narządów ciała i pierwszą barierą chroniącą przed agresją z zewnątrz. Latem, gdy rosną temperatury, wzrasta ekspozycja i ryzyko agresji.

Generalnie wynika to z faktu, że latem skóra jest zwykle mniej osłonięta, a czasem nawet celowo wystawiona na słońce. Występuje więc większy kontakt ze szkodliwymi czynnikami, takimi jak promienie UV, zmiany temperatury, sól i chlor w basenach.

Zdrowie i wygląd skóry możemy jednak również poprawić poprzez optymalne odżywianie. Jak stwierdzono w badaniu opublikowanym w czasopiśmie Nutrients, zdrowe nawyki żywieniowe zmniejszają ryzyko starzenia się i łagodzą skutki agresji promieni słonecznych.

Jakie więc pokarmy musisz traktować priorytetowo, aby zadbać o swoją skórę? Bez wątpienia takie, które zawierają więcej witamin, minerałów, zdrowych tłuszczy i przeciwutleniaczy. Oto kilka przykładów:

  • Orzechy i nasiona.
  • Oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.
  • Owoce w kolorze pomarańczowym, czerwonym lub żółtym.
  • Świeże warzywa, zwłaszcza zielone.
  • Chude mięso i ryby.

Przeczytaj także ten ciekawy artykuł: Dieta dzieci latem -7 wskazówek

Zmniejsz ilość spożywanych pokarmów, ale utrzymuj jakość

Niektóre badania i ankiety dotyczące spontanicznego spożycia pokarmów pokazują, że przy wysokich temperaturach i wilgotności mamy tendencję do spożywania mniejszych ilości jedzenia. Z tego względu. ponieważ spożycie jest niższe, szczególnie ważniejsze jest, aby dieta latem była zdrowa.

Dlatego konieczne jest spożywanie bardziej pożywnych pokarmów. Jednocześnie eliminując jak największą ilość zbędnych produktów, które dostarczają jedynie kalorii i energii ale mało składników odżywczych.

  • Orzechy, owoce, świeże warzywa, ryby, jajka, rośliny strączkowe lub produkty pełnoziarniste dostarczają składników odżywczych.
  • Słone przekąski, gotowe posiłki, ciasta, lody, biały chleb lub napoje energetyczne są bogate w kalorie, cukier i rafinowaną mąkę. Możemy je uwzględnić w diecie, ale nigdy nie w nadmiarze.

Zwyczaje i dobre nawyki żywieniowe

W przypadku wielu osób i rodzin, lato i czas wakacji to ten okres, kiedy harmonogram codziennych czynności najczęściej ulega rozluźnieniu. Najczęstsze zmiany zwykle dotyczą pory snu i posiłków. Ale również częściej pozwalamy sobie na niektóre rodzaje jedzenia i napojów.

W konsekwencji pod koniec lata wynik może być nieprzyjemnie zaskakujący. W związku z tym mogą pojawić się trudności w ponownej adaptacji, a nawet problemy ze zniechęceniem i depresją. Aby tego uniknąć, najlepiej zachować ten same nawyki dotyczące diety i planu dnia.

Zdrowe jedzenie
Ideałem jest utrzymanie dobrych nawyków żywieniowych i regularnego spożywania posiłków latem. Nagłe zmiany mogą przynieść negatywne konsekwencje.

Aby latem Twoja dieta była zdrowa, zadbaj o bezpieczeństwo żywności w domu i poza nim

Aby latem dieta rzeczywiście była zdrowa, trzeba zwrócić większą uwagę, żeby uniknąć infekcji i ewentualnego zatrucia nieświeżym lub źle przygotowanym jedzeniem. Nie bez powodu Hiszpańska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności wskazuje, że w sezonie letnim istotnie wzrasta ilość zatruć pokarmowych.

Wynika to ze wzrostu temperatury, która ma wpływ na procesy psucia się pokarmów, Ponadto w tym okresie mamy większą skłonność do jedzenia poza domem, gdzie nie koniecznie zachowuje się odpowiednie warunki higieniczne. Można jednak zminimalizować to ryzyko, zwłaszcza gdy wprowadzimy pewne środki i zasady bezpieczeństwa.

  • Utrzymuj odpowiednią higienę rąk i przestrzeni, w których odbywa się obróbka żywności, przed, w trakcie i po gotowaniu.
  • Oddziel surową żywność od gotowanej.
  • Nie jedz łatwo psujących się produktów, które były przechowywane w temperaturze pokojowej.
  • Gotuj posiłki w miarę możliwości bezpośrednio przed spożyciem i wstaw do lodówki od razu po posiłku.
  • Zapewnij dobre warunki przechowywania i transportu żywności spożywanej poza domem.

Dowiedz się więcej również na ten temat: Dlaczego latem wzrasta liczba przypadków salmonellozy?

O czym należy pamiętać, aby latem Twoja dieta była zdrowa?

Zdrowa dieta latem obejmuje pewne aspekty nie tylko związane bezpośrednio z pokarmami. Wśród nich szczególnie należy podkreślić utrzymanie normalnej pory posiłków i ich zdrowych składników. Ponadto ważne jest przestrzeganie środków higieny żywności i zwrócenie szczególnej uwagi na nawodnienie.

Nawet na wakacjach nie zapominajmy więc, że latem mamy okazję wybierać świeże i pożywne produkty, która pomagają organizmowi dobrze funkcjonować i zapobiegać chorobom.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Athanasatou A, et al.. Fluctuation of Water Intake and of Hydration Indices during the Day in a Sample of Healthy Greek Adults. Nutrients. Abril 2019. 11 (4): 793.
  • Cao C, et al. Diet and Skin Aging-From the Perspective of Food Nutrition. Nutrients. Marzo 2020. 12 (3): 870.
  • Katta R, Kramer M.J. Skin and Diet: An Update on the Role of Dietary Change as a Treatment Strategy for Skin Disease. Dermatology. Enero 2018. 23 (1).
  • Kim S, et al. Influence of exposure to summer environments on skin properties. Journal of the European Academy o Dermatology and Venereology. Julio 2019. 33 (11): 2192-2196.
  • Locke A, Schneiderhan J, Zick SM. Diets for Health: Goals and Guidelines. Am Fam Physician. 2018. 97 (11): 721-728.
  • Nedwich JA. Summer and skin. Aust Fam Physician. 1992. 21(1): 35-41.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.