Trawienie latem - czy naprawdę jest cięższe?

Trawienie latem staje się cięższe nie tylko z powodu samych upałów, ale także dlatego, że zjadasz większe ilości, które są często trudne do strawienia.
Trawienie latem - czy naprawdę jest cięższe?

Napisany przez Carmen Martín

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Trawienie latem to coś, co może martwić większość ludzi, zwłaszcza gdy zaczynają się wakacje. W tym wieku każdy zmienia rutynę, a wraz z nią posiłki.

Lato pozwala cieszyć się większą ilością wolnego czasu z przyjaciółmi i rodziną. Przekłada się to między innymi na duże posiłki, kolacje na plaży, przekąski na tarasie. Krótko mówiąc, trudno jest utrzymać zbilansowaną dietę i harmonogram.

Jeśli doda się do tego ciepło, trawienie latem może się okazać naprawdę trudnym procesem. Ciężkie jedzenie może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak wzdęcia i niestrawność.

Aby temu zapobiec, należy poświęcić trochę uwagi swoim nawykom żywieniowym. Nawet coś tak prostego, jak lżejsze jedzenie lub dobre przeżuwanie, może pomóc ci poczuć się znacznie lepiej.

Nikt nie chce spędzić reszty lata w domu z bólem brzucha. Dlatego poniższy artykuł wyjaśni, dlaczego latem trawienie może się okazać cięższe i jak sobie z tym poradzić.

Mężczyzna z bólem brzucha - trawienie latem

Trawienie latem – co się wtedy naprawdę dzieje?

Jak już wspomniano, trawienie latem staje się cięższe i bardziej skomplikowane. Jednak panujący upał nie jest jedynym czynnikiem, który ma na to wpływ. Chociaż prawdą jest, że wysokie temperatury są związane z odwodnieniem.

Jednak fakt, że tak się dzieje, ma znacznie więcej wspólnego z naszymi nawykami żywieniowymi. Latem czasami jemy większe ilości, a dieta staje się nieco kapryśna. Istnieje tendencja do nadużywania smażonych potraw i alkoholu, co z kolei znacznie spowalnia i komplikuje proces trawienia.

Badania naukowe z 2000 roku wykazały, że alkohol jest szkodliwy nie tylko dla trawienia, ale także uszkadza narządy przewodu pokarmowego. Powoduje to między innymi zaparcia, zgagę, gazy i wzdęcia. Może nawet spowodować ból brzucha i uczucie zmęczenia. Dlatego warto uważnie przyjrzeć się swojej diecie latem.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Niestrawność: 5 domowych środków zaradczych

Objadanie się

Trawienie latem – w jaki sposób je ułatwić?

Aby nie dopuścić do tego, aby latem trawienie stało się problemem, konieczne jest przestrzeganie szeregu wskazówek dotyczących nawyków żywieniowych. Najważniejsze spośród nich to:

  • Staraj się nie jeść zbyt dużo podczas jednego posiłku.
  • Unikaj alkoholu w nadmiarze.
  • Poświęć czas na posiłki. Jedz je w spokoju i prawidłowo przeżuwaj.
  • Dobrze się nawadniaj i pij od 1,5 do 2 litrów wody dziennie. Jeśli naprawdę nie lubisz wody, spróbuj pić napary lub mrożone herbaty.
  • Jedz więcej razy, ale mniej jedzenia. Jedz pięć posiłków dziennie, ale staraj się, aby były one lekkie i bogate w owoce.
  • Przygotuj lekkie obiady, takie jak sałatki lub warzywne zupy krem.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Oprócz tych prostych wskazówek istnieją inne, które mogą nam pomóc w skomponowaniu odpowiednio zbilansowanej letniej diety:

  • Surowe warzywa powodują więcej wzdęć, podobnie jak rośliny strączkowe. Aby zmniejszyć dolegliwości możesz spróbować je ugotować.
  • Spróbuj zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu zwierzęcego. Aby to zrobić, unikaj wędlin, żółtka jaja i niektórych ryb, takich jak łosoś. Oczywiście unikaj smażonych potraw, ponieważ to one powodują, że trawienie latem jest powolne i ciężkie.
  • Z drugiej strony, jeśli odczuwasz objawy zgagi, idealnym rozwiązaniem jest unikanie soków cytrusowych i marynat.

I jeszcze jedna ważna kwestia. Nie zapomnij o ćwiczeniach na wakacjach. Sport pomaga układowi pokarmowemu lepiej funkcjonować, a siedzący tryb życia tylko komplikuje sytuację. Oczywiście staraj się to zrobić jakiś czas po jedzeniu i czasami, gdy nie jest za gorąco.

Badanie przeprowadzone w 2015 roku zalecało wykonywanie ćwiczeń fizycznych, ponieważ pomagają one zmniejszyć siedzący tryb życia i apatię.

Może zainteresować cię też artykuł: Dieta na niestrawność

Podsumowując, lato i wakacje to czas na radość, ale także na dbanie o swoje ciało. Jeśli nie zwracasz uwagi na posiłki, trawienie latem  może być skomplikowane. Aby tego uniknąć, staraj się jeść zawsze w tym samym czasie i na spokojnie.

Dobre przeżuwanie jest ważne, aby zmniejszyć gazy w żołądku, ale także aby w pełni cieszyć się jedzeniem.

Unikaj tłuszczów nasyconych, smażonych potraw i farszów, ponieważ są to produkty, których trawienie zajmuje więcej czasu. Poza tym organizm musi być odpowiednio nawodniony a spożycie alkoholu – pod kontrolą. Smacznego i na zdrowie!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.