Technika 5 why: kiedy jest stosowana?

Ze względu na prostotę zastosowania, technika 5 why jest szeroko stosowana w organizacjach. Na czym polega? Tutaj szczegółowo ją opisujemy.
Technika 5 why: kiedy jest stosowana?
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 17 marca, 2023

Dzisiaj chcielibyśmy podkreślić zalety techniki 5 Why, metody badającej źródła konfliktów. W szczególności bada ich podstawowy związek przyczynowo-skutkowy.

Innymi słowy, jest to narzędzie, które umożliwia grupowe uczestnictwo różnych zaangażowanych podmiotów w celu śledzenia przyczyn, aż do źródła problemu. Ponieważ nie wymaga wielu zasobów, technika jest szeroko stosowana w różnych środowiskach pracy. Przyjrzyjmy się bliżej, o co w tym wszystkim chodzi.

Na czym polega technika 5 Why?

„The 5 Why” to technika rozwiązywania problemów stworzona przez Sakichi Toyodę, którą zaczęto stosować w fabryce samochodów Toyoty w celu optymalizacji produkcji. W szczególności ma na celu odkrycie, jakie przeszkody opóźniają lub uniemożliwiają poprawę wydajności.

Jest to metoda, która stara się wyjść poza pozorne przyczyny. Polega na zadaniu 5 pytań dotyczących problemu. W ten sposób ma na celu dotarcie do korzeni. Pozwala zrozumieć, że istnieje coś, co działa jako efekt kaskady i wyzwala lub utrzymuje resztę problemów.

Tak więc po zidentyfikowaniu źródła można interweniować, aby zmienić sytuację. Jest to technika zalecana do wyszukiwania przyczyn komplikacji, a nie na etapie koncepcji lub rozwoju.

¿En qué consite la técnica de los 5 porqués?
Technika 5 razy dlaczego pomaga zidentyfikować przeszkody na drodze do poprawy wyników firmy.

Podoba Ci się ten artykuł? Sądzimy, że może Ci się również spodobać przeczytanie: Darwinizm społeczny: idea, która nigdy nie powinna była istnieć?

Znaczenie i zalety techniki 5 why

Dzięki technice 5 razy dlaczego badany jest cały łańcuch powiązań między przyczyną a skutkiem. Niesie to ze sobą kilka korzyści. Poniżej opowiemy Ci wszystko na ten temat.

Technika ta bada różne przyczyny i rozwiązania

Kiedy zaczynasz badać różne przyczyny, odkrywasz trudności i przeszkody, które mają związek z wieloma problemami. Dlatego nie jest to odczyt liniowy, ale można go wzbogacić o różne składowe.

Dzięki temu istnieje większa szansa na wprowadzenie poprawek i sukces we wdrażanych rozwiązaniach lub ulepszeniach.

Obejmuje przegląd problemów

Ta technika nie sprowadza problemu do bezpośredniej przyczyny. Eksplorując całą jego złożoność, zapewnia holistyczne spojrzenie, a tym samym prowadzi do bardziej optymalnych rozwiązań.

Jest łatwa w aplikacji

Kolejną zaletą jest to, jak łatwo jest ją zastosować. Zadając proste pytania, można wyjaśnić kwestię, o której być może nikt wcześniej nie pomyślał.

Należy wziąć pod uwagę, że aby wykorzystać dostępną wiedzę, trzeba rozmawiać z odpowiednimi ludźmi, którzy znają się na procesach i biorą w nich czynny udział.

Poprawia samopoczucie pracowników

Zainteresowanie wdrażaniem usprawnień w miejscu pracy wynika nie tylko z produktywności na poziomie ekonomicznym. Chodzi też o poprawę samopoczucia i motywacji pracowników. Zapobiega to problemom z wykonywaniem pracy, które później prowadzą do absencji.

Jak zastosować technikę 5 Why do rozwiązywania problemów

Aby zastosować technikę 5 pytań, dobrze jest założyć grupę roboczą, aby mieć zbiorową wizję i różne punkty widzenia na źródło problemu. Następnie zacznij zadawać pytania.

Z różnych powodów, które się pojawiają, można utworzyć rodzaj diagramu, który pozwala na wizualizację przyczyn. Dobrym pomysłem jest użycie tablicy, aby każdy mógł je zwizualizować, a przede wszystkim, aby każdy mógł przyczynić się do odkrywania nowych przyczyn lub ognisk konfliktu.

Wówczas priorytetem stają się najpilniejsze i niezbędne interwencje. Chodzi o to, że nie można zająć się wszystkim jednocześnie. Oczywiście, gdy już zdecydujesz się na kierunek działań, będziesz musiał wdrożyć zmiany i monitorować ich wpływ.

Dobrym pomysłem jest również wyjaśnienie, dlaczego używasz tej techniki. To uspokoi zaangażowane osoby. Pamiętaj, że nie jest to narzędzie, które ma na celu obwinianie. Ma raczej pomóc w zrozumieniu, jak i dlaczego dzieje się tak, jak jak się dzieje.

Należy jednak pamiętać, że chociaż jest to kwestia 5 why, najważniejsze jest znalezienie relacji przyczyna-problem. Czasami oznacza to więcej lub mniej pytań niż proponowana liczba 5. Równie ważna jest kwestia określenia, nad którymi odpowiedziami należy się zastanowić i które zgłębić nieco bardziej.

Preguntas
Możesz zastosować technikę 5 Why z całą grupą, aby uzyskać różne perspektywy.

Przykłady zastosowania techniki 5 Why

Oto kilka przykładów zastosowania techniki 5 Why

Przykład nr 1

 • Dlaczego pracownicy nie składają raportów na czas? Bo mają za dużo spotkań dziennie.
 • Dlaczego mają tyle spotkań dziennie? Ponieważ muszą dzielić się postępami w swoich działaniach.
 • Dlaczego muszą dzielić się postępami w swoich działaniach? Ponieważ nie mają systemu komunikacji i zarządzania informacjami, w którym mogliby przesyłać swoje raporty.
 • Dlaczego nie mają systemu zarządzania komunikacją i informacjami, w którym mogliby przesyłać swoje raporty? Ponieważ nie przeznaczono inwestycji na jego stworzenie.
 • Dlaczego nie ma inwestycji? Ponieważ obszar nie uważa za konieczne zmiany swoich procesów.

Tak więc z tych pytań zadawanych „tam i z powrotem” można wywnioskować, że przyczyną jest fakt, że obszar roboczy nie uważa za konieczne modyfikowania swoich procesów, aby były bardziej wydajne.

Znając więc przyczynę, która uniemożliwia lepszą wydajność, można pomyśleć o jej rozwiązaniu w skuteczny sposób i usprawnieniu organizacji.

Przykład nr 2

 • Dlaczego jest tak wiele skarg klientów? Ponieważ występują opóźnienia w dostawie produktów.
 • Dlaczego są opóźnienia w dostawie? Bo nie ma możliwości skompletowania paczek na czas.
 • Dlaczego nie ma możliwości skompletowania paczek na czas? Bo mamy za mało personelu.
 • Dlaczego mamy za mało personelu? Ponieważ dział kadr nie zainicjował procesu rekrutacji.
 • Dlaczego tego nie zrobili? Bo oni też mają za mało personelu.

Tutaj również możliwe jest zidentyfikowanie przyczyny opóźnień, które wpływają na jakość usług. Można także określić, co należałoby z tym zrobić.

Sądzimy, że może Ci się spodobać również ten artykuł: Obsesja na punkcie pieniędzy: co to jest i jak sobie z nią radzić?

Znaczenie wdrażania zmian

Po konsultacjach z ludźmi na temat przyczyn i problemów, które uniemożliwiają lepszą wydajność w miejscu pracy, ważne jest, aby być konsekwentnym i wdrażać niezbędne zmiany.

W przeciwnym razie często pojawia się wrażenie, że to wszystko jest „farsą”, a ludzie tracą motywację i czują niechęć do współpracy przy kolejnych okazjach.

Dobrym sposobem na stawienie czoła zmianom w zarządzaniu mogą być na przykład postulaty filozofii Lean, która polega na eliminowaniu wszystkiego, co niepotrzebne i nie generuje wartości.

Bez względu na to, jaką drogą podążamy, należy również wziąć pod uwagę rzeczywistość i kulturę korporacyjną. Wynika to z faktu, że niektóre środki nie zawsze są odpowiednie lub możliwe.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Card, J. A. (2016). The problem with “5 whys”. BMJ Quality and Safety.
 • Serrat, O. (2017). The Five Whys Technique. In: Knowledge Solutions. Springer, Singapore. https://doi.org/10.1007/978-981-10-0983-9_32
 • Catalán, J. P., & Aparisi, M. G. (2019). Análisis de causa raíz. Técnicas y relación con los sistemas de gestión y las no conformidades.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.