Rozmowa końcowa: 5 pytań i przydatnych wskazówek

Rozmowa końcowa powinna być postrzegana jako okazja dla firm do zmiany tego, co muszą zmienić. Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się bliżej tej bardzo aktualnej koncepcji.
Rozmowa końcowa: 5 pytań i przydatnych wskazówek
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 23 października, 2023

Rozmowa końcowa to koncepcja stosunkowo nowa. Zrodziła się z podstawowej potrzeby firm, aby dowiedzieć się, dlaczego ich pracownicy chcą zmienić pracę i szukać możliwości gdzie indziej.

Jest to zatem narzędzie mające na celu do podjęcie działań, zanim cały talent organizacji ucieknie. Odkrycie, dlaczego tak się dzieje, ma kluczowe znaczenie.

Wszyscy znamy koncepcję zatrzymywania talentów. Odnosi się to do działań, które po wdrożeniu pozwalają na dłuższe pozostanie wartościowych pracowników w firmie. Jednak czasami, nawet jeśli zostaną podjęte pewne środki ostrożności, nadal odchodzą. W takich sytuacjach rozmowa końcowa staje się coraz bardziej użyteczna i wartościowa.

Co to jest rozmowa końcowa?

Rozmowę końcową przeprowadza się, gdy pracownik złożył rezygnację i opuszcza zajmowane stanowisko. Jeśli chcemy poznać powody, które mogą skłonić pracowników do odejścia, niezbędny jest wywiad z tymi, którzy odchodzą.

Kto przeprowadza rozmowę końcową? Jak zwykle dział kadr.

Ponieważ jest to raczej nowa praktyka, czasami odpowiednie pytania mogą jednak nie paść. Z tego powodu stworzyliśmy zestawienie tematów, które mogą być istotne w takiej sytuacji.

Rozmowa końcowa musi pomóc organizacji dowiedzieć się, co należy zmienić. Zmiany mają być takie, że pracownicy zamiast odchodzić, będą chcieli zostać.

rozmowa kwalifikacyjna po odejściu z pracy
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o masowych odejściach czy częstych zmianach pracy. Wiedza o tym, co kryje się za tym zjawiskiem, jest pożyteczna dla firm, które chcą się rozwijać.

1. Kiedy ubiegałeś się o tę pracę, co cię do niej przyciągnęło?

To jedno z pierwszych obowiązkowych pytań na rozmowie końcowej. Zrozumienie, dlaczego dana osoba chciała pracować w konkretnej firmie, ma kluczowe znaczenie.

Być może były to między innymi warunki pracy (elastyczne warunki, możliwość pracy przez kilka dni z domu itp.), wynagrodzenie i bliskość miejsca zamieszkania. Pozwoli to wykryć mocne strony organizacji.

2. Czy praca, którą wykonywałeś, spełniła Twoje oczekiwania?

Drugim pytaniem, które można zadać podczas rozmowy końcowej, jest to, czy wykonywana praca spełniła oczekiwania, które pracownik miał, kiedy zaczynał. Na przykład elastyczność pracy mogła się okazać obietnicą, której nie realizowano zgodnie z potrzebami zatrudnionych.

Świadomość tego pozwoli podjąć niezbędne kroki w celu wprowadzenia zmian. Wtedy trzeba będzie zmienić to, co nie działa dobrze.

3. Dlaczego zdecydowałeś się odejść?

To trzecie pytanie jest bardzo bezpośrednie i często niewygodne. Jednak bardzo ważne jest, aby otrzymać szczerą i jasną odpowiedź.

Według badania przeprowadzonego przez Future Work Institute, brak możliwości rozwoju w firmie, relacje z szefem, wynagrodzenie lub obciążenie pracą to tylko niektóre z powodów, które mogą skłonić pracowników do odejścia z firmy. Dlatego należy to wziąć pod uwagę.

4. Co firma mogła zrobić, aby powstrzymać Cię przed podjęciem tej decyzji?

To czwarte pytanie na rozmowie o pracę jest ściśle powiązane z poprzednim. Według wspomnianego badania niektóre ze środków, które firma może podjąć, aby zapobiec odejściu pracowników, to:

  • Poprawić możliwości awansu
  • Zaproponować lepsze pogodzenie godzin pracy z dbaniem o rodzinę
  • Zapewnić większą przejrzystość
  • Zachęcać do nauki

Wynagrodzenie nie zawsze jest głównym powodem odejścia pracowników.

5. Co najbardziej, a co najmniej podobało Ci się w pracy w firmie?

Piąte i ostatnie pytanie w rozmowie kwalifikacyjnej powinno dotyczyć właśnie poznania mocnych i słabych stron firmy. Wiedza o tym, co ceni pracownik i co musiałoby ulec zmianie, aby został w niej dłużej, jest kluczowa.

wywiad wyjściowy
Zatrudnienie wykracza poza dobre warunki pracy. Obecnie pracownicy cenią sobie również wiele innych aspektów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Trudności w nowej pracy? 5 wskazówek, jak się dostosować

Wskazówki dotyczące rozmowy końcowej

Oprócz powyższych pytań ważne jest, aby stworzyć zrelaksowaną i spokojną atmosferę podczas rozmowy końcowej. Generalnie jest to dość niekomfortowa sytuacja dla pracowników, ponieważ nie każdy lubi krytykować firmę, którą opuszcza.

Dlatego ważne jest, aby zrozumieli, że to służy obopólnej korzyści. W końcu krytyka może być konstruktywna.

Podręcznik zatytułowany Organizacja pracy i stres wymienia ważne aspekty, które mogą być przyczyną rezygnacji. Jak wyjaśnia, na stanowisku liczy się nie tylko wynagrodzenie. Obecne czasy pokazały, że to prawda.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Calle, W. C., Hidalgo, G. F. A., & Navarrete, W. P. (2020). Estudio de los criterios del estrés laboral utilizando Mapas Cognitivos. Investigación Operacional.
  • Mera Avendaño, I. A. (2022). La renuncia frente al acoso laboral ejecutado por el empleado y sus consecuencias jurídicas (Bachelor’s thesis, Riobamba: Universidad Nacional de Chimborazo).
  • Reyna García, V. H. (2018). Ulrich Beck y el malestar del trabajo. Sociológica (México)33(95), 93-124.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.