Trudności w nowej pracy? Wskazówki, jak się dostosować

Trudności w przystosowaniu się do nowej pracy są normalne, ale jest kilka wskazówek, które mogą ci pomóc. Dowiedz się, jak radzić sobie z niepewnością, strachem i co możesz wykorzystać, aby ten okres adaptacji był płynniejszy i szybszy.
Trudności w nowej pracy? Wskazówki, jak się dostosować
Elena Sanz

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz.

Ostatnia aktualizacja: 02 października, 2022

Masz nową pracę? Gratulacje, bo to zawsze jest powód do świętowania! Jednak przy tej okazji przeżywasz wzloty i upadki i nie ma w tym nic dziwnego. Trudności w nowej pracy mogą pojawić się, gdy nie masz pewności, czy będziesz w stanie dostosować się do oczekiwań firmy. Jak szybko nauczyć się narzędzi, zaangażować się i dogadać ze swoim zespołem roboczym? Oto wyzwania, z którymi się zmierzysz.

Wszystkie te zmartwienia są normalne, ponieważ właśnie opuściłeś swoją strefę komfortu. Musisz też przejść przez okres adaptacji, którego wszyscy doświadczyliśmy, gdy zaczęliśmy nową pracę. Mario Alonso Puig, lekarz i autor kilku książek, mówił o tym na swoim Twitterze. „Kiedy opuścisz swoją strefę komfortu, poczujesz się gorzej, ale paradoksalnie poczujesz się też lepiej” i o tym zawsze powinieneś pamiętać.

Jakie trudności czekają Cię w Twojej nowej pracy?

W nowej pracy może pojawić się kilka trudności, ale dla każdej osoby będą one inne. Dlatego zalecamy, aby wziąć długopis i papier i sporządzić listę wszystkiego, co Cię niepokoi. Może to być brak kontaktu z nowymi współpracownikami, strach przed zbyt wolnym wypełnianiem zadań lub przed niemożnością nauczenia się wszystkiego, czego potrzebujesz, aby dobrze wykonywać swoją pracę.

Możesz również przeczytać ten artykuł: Suplementy diety w problemach ze stawami

Strach przed nieznanym i nowym to coś, co zawsze nam towarzyszy. Możliwe, że zabiegałeś o tę posadę przez bardzo długi czas. A może po prostu udało Ci się odbyć rozmowę kwalifikacyjną, która zakończyła się umową o pracę. To wszystko stawia Cię to na pozycji maksymalnej odpowiedzialności. Nie chcesz przecież, aby przełożeni zawiedli się na Tobie i żałowali podjętej decyzji. Zrelaksuj się! Musisz na to spojrzeć z odpowiedniej perspektywy.

stres w pracy
Nie pozwól, aby trudności w nowej pracy zniweczyły Twoje szczęście z powodu jej zdobycia.

Trudności w nowej pracy są na początku normalne i od samego początku musisz zakładać, że będziesz popełniać błędy. Ludzie wokół ciebie i wszyscy profesjonaliści, których podziwiasz, w pewnym momencie również byli w tym samym miejscu co ty, i to jest w porządku. Zachowaj czujność wszystkich zmysłów, ucz się na wszystkich błędach, które popełniasz i zadawaj wszelkie pytania, które ci przyjdą do głowy. Nadal się dostosowujesz; nie zapomnij o tym.

Wskazówki dotyczące przystosowania się do nowej pracy

Łatwo jest udzielić wszystkich powyższych rad, ale bardziej skomplikowane jest ich zastosowanie w praktyce. Mimo to przedstawimy Ci kilka dodatkowych wskazówek, które pozwolą Ci przezwyciężyć trudności w nowej pracy, abyś mógł lepiej się dostosować. Wszyscy to przeżywaliśmy, więc mówimy z doświadczenia. Mamy nadzieję, że te rekomendacje będą dla Ciebie tak samo przydatne, jak dla nas.

1. Uzyskaj jak najwięcej informacji od firmy

To jest coś, co powinieneś zrobić przed rozmową kwalifikacyjną. Poznaj stronę internetową firmy, jej filozofię i wartości, jakie ma ulubione metody pracy, jakie są cele, które chce osiągnąć itp. Jednak nie martw się, jeśli tego nie zrobiłeś wcześniej.Teraz masz na to czas. Dowiedz się między innymi, co możesz wnieść od siebie i jakie umiejętności powinieneś zaangażować.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Oderwanie się od sieci społecznościowych: korzyści i jak to zrobić

2. Nie bój się pytać

Kolejną wskazówką, która pomoże Ci lepiej dostosować się do pracy, jest zwrócenie się o radę zarówno do przełożonych, jak i współpracowników. Czasami możesz czuć się zakłopotany, zawstydzony, a nawet czuć, że jesteś jak wrzód na tyłku zadając zbyt wiele pytań. Ale to dobrze. Inni będą postrzegać Cię jak kogoś, kto chce się uczyć, kto chce robić postępy i ma proaktywne nastawienie, aby dostosować się do stanowiska.

3. Poproś o informację zwrotną, nawet jeśli jej nie otrzymujesz

Kobieta rozpoczynająca nową pracę
Rozpoczynaj rozmowy z przełożonymi i współpracownikami.

W niektórych firmach mogą nie przekazywać Ci informacji zwrotnych na temat tego, jak widzą Twoje postępy lub jak sobie radzisz w ciągu pierwszych kilku dni w nowej pracy. Jeśli tak jest, nie zaszkodzi zapytać innych, jak cię widzą, i które obszary mógłbyś coś poprawić. To da ci pewien wgląd w to, na czym powinieneś się skupić, aby wszystko szło coraz lepiej.

4. Nawiązuj kontakty z kolegami

Czy zostałeś zaproszony na przyjęcie urodzinowe? Czy po pracy wszyscy wychodzą na drinka? Nie izoluj się, nawet jeśli czujesz, że grupy są już uformowane, a ludzie bardzo dobrze się dogadują między sobą. Jesteś nowicjuszem, ale na pewno ktoś zasugeruje ci wspólne wyjście na lunch lub spacer w przerwie. Nie przegap tych okazji i zaangażuj się. Czekają na Ciebie wspaniali ludzie!

5. Nie milcz

Na spotkaniach zabieraj głos i przedstawiaj propozycje. Zachowanie milczenia nie wchodzi w grę i ma to związek z punktem, w którym radziliśmy zadawać pytania. Firma nie bez powodu obdarzyła Cię zaufaniem. Chcą, abyś był dla nich przydatny, a żeby to zrobić, musisz być proaktywny. Ponadto inni dowiedzą się dzięki temu, jak myślisz i to może pomóc ci zaprzyjaźnić się z kolegami.

W Twojej nowej pracy zawsze będą towarzyszyć ci trudności, ale dzięki powyższym zaleceniom możesz je pokonać w najlepszy możliwy sposób i rozpocząć właściwą drogę. Mamy nadzieję, że te wskazówki Ci pomogły i że będziesz mógł cieszyć się okresem adaptacji, podczas którego na pewno dużo się nauczysz i będziesz miał bardzo ciekawe doświadczenia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Havriluk, L. O. (2010). El Teletrabajo: Una opción en la era digital. Observatorio laboral revista venezolana3(5), 93-109.
  • Nusshold, P. (2019). Pensar la acción: Acerca de cómo cambiar el trabajo. El trabajo: entre el placer y el sufrimiento, Lanús, Ediciones de la UNLa, 223-251.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.