Filozofia - jak zastosować ją w codziennym życiu

Filozofia. Stosujemy ją w życiu codziennym, ale większość z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jak to możliwe?
Filozofia - jak zastosować ją w codziennym życiu
Maria Alejandra Morgado Cusati

Napisane i zweryfikowane przez filozof Maria Alejandra Morgado Cusati.

Ostatnia aktualizacja: 12 grudnia, 2022

Mówiąc etymologicznie, słowo filozofia oznacza „umiłowanie mądrości”. Jednak wiele osób zakłada, że wiedza ta ogranicza się do studiów teoretycznych i akademickich. Filozofowanie idzie jednak znacznie dalej. Wierzcie lub nie, ale filozofia w naszym codziennym życiu jest praktycznie wszechobecna.

W tym sensie małe dzieci są wielkimi filozofami, ponieważ utrzymują ciekawość świata i nieustannie kwestionują, dlaczego i jak się rzeczy mają. Podobnie dorośli również filozofują, gdy mamy obawy dotyczące życia, kiedy ponownie zastanawiamy się nad codziennymi sytuacjami lub kiedy przyjmujemy uzasadnione pozycje na podstawie ramy przekonań.

Jak filozofię można zastosować w życiu codziennym

Według niemieckiego filozofa Wolframa Eilenbergera wszyscy mamy filozofię, bez której nie moglibyśmy żyć. W końcu obejmuje to bardzo ogólne wyobrażenia o tym, kim jesteśmy, kim są inni, jakie były działania w przeszłości i jakie będą w przyszłości.

Dlatego myśliciel ten stwierdza, że filozofia istnieje i zawsze nam towarzyszy. Musimy tylko rozpoznać, gdzie i kiedy ją rozważamy. W zgodzie z tym, co twierdzi Eilenberger, jest to rzeczywistość życia, którą wszyscy filozofujemy. Jednak większość ludzi po prostu nie zdaje sobie z tego sprawy.

Na przykład, stosujemy filozofię w życiu codziennym, gdy zadajemy sobie pytanie, jak rozumieć innych i społeczeństwo, gdy kwestionujemy sens naszego życia, lub gdy zastanawiamy się, które działania są najwłaściwsze w danej sytuacji.

Praca filozoficzna zaczyna się od wątpliwości. Dlatego każda rozmowa, która jest płynna, szeroka i wzbogacająca na określony temat, może być filozoficzna. Nawet indywidualna refleksja, produkt niepokoju, jest także aktem filozoficznym.

Jednak nie wystarczy być ciekawym. Sedno sprawy, zdaniem Eilenbergera, polega na tym, że musimy poważnie traktować własne pytania. Właśnie wtedy zaczyna się filozofia. Wiele osób ma pytania, może je zadać, ale potem odkłada je na bok. Nie traktują poważnie swoich wątpliwości i pytań. Kiedy ktoś to odwróci, wtedy zaczyna filozofować.

Filozofia. Kobieta zastanawia się
Zadawanie pytań to pierwszy krok, ale potem trzeba przejść do myśli, które pomogą nam szukać odpowiedzi.

Filozofia w praktyce – codzienna rutyna

Uznanie, że możemy zastosować filozofię w życiu codziennym, może doprowadzić nas do przejścia lepszego życia i większej świadomości naszych myśli, czynów i emocji. Może również pomóc nam uspokoić się w obliczu realiów egzystencji.

Wiele osób, które chcą zbliżyć się do filozofii, robi to poprzez książki i teorie, które mogą być przytłaczające i paraliżujące. Według Eilenbergera, dobrym początkiem są biografie i listy filozofów, które dają pewien wgląd w to, dlaczego ich myśli były dla nich ważne.

Ponadto zalecamy umieszczenie się we własnym kontekście. Zobacz, jak wygląda dziś świat, kwestionuj i przemyśl pomysły, które pomogą uczynić go lepszym miejscem. Aby to zrobić, oto kilka konkretnych działań, które mogą ci pomóc w tym zadaniu.

1. Kwestionuj swoje przekonania

Według profesora filozofii Eduardo Infante, filozofia ma więcej wspólnego z zadawaniem pytań niż z odpowiedzią. Innymi słowy, to miłość bardziej do zadawania pytań niż do odpowiadania.

Przecież kwestionując, burzymy mentalne mury, uprzedzenia i dogmaty. W ten sposób Infante potwierdza, że filozofia może być najlepszym antidotum na głupotę i dogmatyzm.

Ponieważ jesteśmy dziećmi, uczymy się i przyswajamy zestaw przekonań, których nie kwestionujemy i nie przyjmujemy za prawdy. Kiedy osiągamy dorosłość, utrzymujemy wiele przestarzałych, ograniczających i szkodliwych myśli, nie dając sobie możliwości przyjęcia innych punktów widzenia.

Infante zaprasza swoich uczniów do wyrażenia swoich trosk o życie i oferuje im odpowiedzi, jakie wnieśli do tych zagadnień różni autorzy filozofii. Niektóre z nich to zazwyczaj:

  • Istnienie Boga
  • Sens życia
  • Zło na świecie
  • Zastraszanie
  • Miłość
  • Nasza odpowiedzialność wobec natury
  • Feminizm

Na pewno miałeś obawy dotyczące jednego z tych tematów. Wybierz jedną i zauważ, jakie są twoje przekonania na jej temat.

Następnie zadaj sobie pytanie: „A co, jeśli nie jest tak, jak wierzę?” Stamtąd sprawdź, co powiedzieli inni myśliciele lub zapytaj znajomych o ich stanowisko w tej sprawie.

2. Pomóż innym, ale wiedz, dlaczego to robisz

Załóżmy, że chcesz przekazać określoną sumę pieniędzy na cele charytatywne. Który wybrać? Kogoś, którego imię znasz? Albo taki, który ma do czynienia z katastrofą?

Istnieje nurt filozofii zwanej „dobroczynnością”, której zwolennicy wierzą, że wszyscy powinniśmy dawać wszystko, co tylko mamy, na cele charytatywne. Nazywa się to również skutecznym altruizmem. Jego zwolennicy uważają, że darowizny, bez względu na to, jak małe by były mogą pomóc bardziej, niż nam się wydaje. Ogólnie rzecz biorąc, gdy chcemy wykonać czyn altruistyczny, ważne jest jednak, aby zastanowić się, gdzie nasza pomoc ma największy zasięg.

W swojej książce „Doing Good Better” filozof Uniwersytetu Oksfordzkiego William MacAskill radzi nam zadać sobie pytanie, czy naprawdę pomagamy obszarowi, który jest zapomniany i potrzebuje zasobów, czy też przekazujemy darowiznę w przypadku katastrofy.

3. Naucz się kontrolować swoje emocje

Przez długi czas uważano, że kluczem mądrego mężczyzny lub kobiety jest trzymanie się z daleka od emocji i odrzucanie ich. Były postrzegane jako utrapienie, które przerywało szczęśliwe życie lub prowadziło do bolesnej egzystencji.

Zmieniło się to wraz z nadejściem romantyzmu. Emocje nie były już uważane za złe, ale za najważniejszą rzecz w życiu. Uważamy, że kluczem do sukcesu nie jest przyjmowanie ani jednego, ani drugiego stanowiska. Emocji nie należy odrzucać. Jednak nie jest też dobrym pomysłem, aby dać im wolną rękę bez jakiejkolwiek kontroli. Dobre zarządzanie emocjami jest istotnym aspektem naszego dobrego samopoczucia.

4. Zastanów się, zanim dołączysz do kontrowersji w sieciach społecznościowych

W dzisiejszych czasach sieci społecznościowe są mieczem obosiecznym. Chociaż są sposobem na połączenie się ze światem i przekazanie naszych pomysłów wielu ludziom, były również wykorzystywane do zniesławiania, krzywdzenia, grożenia lub krzywdzenia innych ludzi, którzy myślą inaczej.

Czy warto zarobić kilka retweetów , nawet jeśli odbywa się to kosztem poniżenia lub znieważenia kogoś? Czy nie lepiej zaprosić tę osobę do dialogu? To idzie w parze z kontrolowaniem emocji. Aby to osiągnąć, potrzebna jest inteligencja emocjonalna.

5. Przeprowadź przemyślany głos

Świetnym przykładem zastosowania filozofii w życiu codziennym są wybory. W końcu to właśnie liderzy będą podejmować decyzje, które mogą znacząco wpłynąć na nasz styl życia. W konsekwencji decyzja musi zostać podjęta z odpowiedzialnością. Filozoficzne pytanie, które dotyczy tych momentów, brzmi, czy chcemy pomóc w stworzeniu bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, czy wolimy zwiększyć indywidualną wolność.

Podobnie naszym obowiązkiem jest słuchanie naszych kandydatów, kwestionowanie ich oraz badanie ich stanowisk i przemyśleń. Na tej podstawie musimy podejmować świadome decyzje. Podobnie, jeśli nie wiesz, z czego składa się dany nurt polityczny, kluczem jest dowiedzieć się o nim i zastanowić się, czy jest to najlepsza opcja dla społeczeństwa.

6. Zastanów się nad śmiercią

Większość ludzi boi się śmierci, ponieważ jest to nieunikniony fakt i nie wiemy, co nastąpi po niej. Pisało o tym wielu filozofów. Na przykład Epikur wspomina, że strach przed śmiercią jest irracjonalny, ponieważ po śmierci w ogóle nic nie odczujemy.

Poza refleksjami każdego myśliciela na ten temat, znajomość różnych punktów widzenia może pomóc nam uporać się z udręką wywołaną końcem życia. Ze swojej strony Marek Aureliusz twierdzi, że myślenie o własnej śmierci prowadzi nas do codziennych drobnych korekt.

Ciekawym zajęciem jest to, które proponuje profesor Eduardo Infante, w którym prosi swoich uczniów o napisanie własnych epitafiów. To ćwiczenie może sprawić, że zastanowimy się, jak prowadzimy swoje życie i czy jest to zgodne z tym, co chcemy osiągnąć przed śmiercią.

Myśli o śmierci są filozoficzne. Rozmyślanie nad tym może pomóc zmienić nasze życie.

7. Słuchaj, rozmawiaj i integruj inne punkty widzenia

Sokrates wykorzystywał dialog do generowania wiedzy. Jeśli chcemy zastosować filozofię w życiu codziennym, czy jest lepszy sposób niż za pomocą tego narzędzia? Wiele osób uczestniczy w rozmowach, ale w rzeczywistości nie słucha, co ktoś inny ma do powiedzenia lub wniesienia. Zamiast tego zwykle myślą tylko o swojej następnej odpowiedzi lub skupiają się tylko na tym, co ich interesuje.

To nie pozwala im integrować innych perspektyw, które mogą wzbogacić ich wiedzę o życiu. W ten sposób żyją we własnym świecie, wierząc, że ich pomysły to jedyny sposób na zobaczenie rzeczy. Nie ma nic bardziej kontrproduktywnego niż to, ponieważ generuje nietolerancję, nienawiść i polaryzację. Pamiętaj, że integracja wiedzy innych czyni nas wolnymi.

Zastosuj filozofię dla lepszego świata

Biorąc pod uwagę wszystko, co zostało powiedziane do tej pory, widzimy, że nikt z nas nie jest obcy filozofii. Co więcej, jeśli nauczymy się z niego korzystać świadomie, zmiany, jakie wnosi do naszego życia, mogą być bardzo korzystne dla świata. Pamiętaj, że nie trzeba być intelektualistą ani czytać wszystkich dzieł Arystotelesa, aby móc filozofować.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.