Co robią filozofowie i dlaczego są ważni?

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zarabiają na życie filozofowie, ale w rzeczywistości ich możliwości zawodowe są bardzo szerokie. Tutaj dowiesz się o nich wszystkiego!
Co robią filozofowie i dlaczego są ważni?

Ostatnia aktualizacja: 22 maja, 2022

Każdy ma jakieś pojęcie o tym, czym zajmuje się lekarz, architekt, inżynier, psycholog i inni specjaliści. Ale ilu ludzi wie, czym zarabiają na życie filozofowie?

Studenci filozofii są ciągle pytani: „Co robi filozof?” lub „co zrobisz po skończeniu studiów?” Istnieje również tendencja do zadawania im pytań typu „Co właściwie zrobisz ze swoim tytułem filozoficznym?” i „Jakie masz plany po ukończeniu studiów?” A prawda jest taka, że filozofowie mają więcej możliwości pracy, niż sami mogliby sobie wyobrazić, zwłaszcza w dzisiejszych czasach.

Cóż, dzięki ciągłym zmianom, przez które przechodzi świat dzięki nowym technologiom, filozofowie są coraz bardziej poszukiwani w miejscach pracy. Przyjrzyjmy się, dlaczego i w jakich obszarach może pracować absolwent filozofii.

Dlaczego filozofowie są tak ważni?

Jeśli jesteś studentem filozofii, prawdopodobnie powiedziano ci, że jedyne, czemu możesz się poświęcić, to edukacja lub badania. Jednak w dzisiejszych czasach filozofia ma wielką wartość praktyczną w społeczeństwie. Postęp technologiczny i zmiany społeczne zmuszają nas do ponownego przemyślenia status quo i otaczającej rzeczywistości.

Na przykład zmiany klimatyczne, rosnący rozwój sztucznej inteligencji, biotechnologia, globalna sprawiedliwość i konflikty religijne to fundamentalne kwestie, które wymagają omówienia i przeanalizowania przez specjalistów. W tym przypadku najodpowiedniejsi są filozofowie.

Filozofia nie uczy nas, co myśleć, ale jak myśleć. Dlatego filozof ma zdolność analizowania problemów z różnych perspektyw. Podchodzi też do nich z otwartością niezbędną do identyfikacji tych aspektów, które wymykają się powszechnemu rozumowaniu.

Innymi słowy, filozof przedstawia racjonalne sugestie, które pomagają nam zrozumieć świat i go ulepszać. Z tego powodu UNESCO niedawno uznało wagę tej dyscypliny i ustanowiło Światowy Dzień Filozofii.

Myślimy, że możesz być zainteresowany przeczytaniem również tego wpisu: Umysł kwantowy: teoria wyjaśniająca, jak działa ludzki mózg

Umiejętności i kompetencje filozofów

Znajomość mocnych stron absolwentów filozofii pomoże nam lepiej zrozumieć ich znaczenie dla społeczeństwa oraz  w jakich dziedzinach mogą się udzielać.

Zakres ich kompetencji dotyczy takich dziedzin jak:

  • Wrażliwość etyczna
  • Krytyczna analiza argumentów
  • Myślenie abstrakcyjne i logiczne
  • Panoramiczna wizja ludzkiej egzystencji
  • Umiejętność wyrażania złożonych pomysłów ustnie i pisemnie
  • Biegłość w różnych przedmiotach, takich jak polityka, antropologia, psychologia, matematyka, religia, edukacja, logika, historia itp.
Filósofos griegos.

Czym zajmują się filozofowie?

W 2007 roku brytyjska gazeta The Guardian poinformowała, że do 2001 roku 90% absolwentów filozofii było zatrudnionych w ciągu 6 miesięcy od ukończenia studiów. A do 2006 r. liczba ta wzrosła do ponad 93%.

Ponadto uznano, że wiele z tych zajęć przynosi satysfakcję, a wśród absolwentów znaleźli się przedsiębiorcy, którzy wykorzystywali zasady etyczne w świecie korporacji.

Teraz, aby lepiej zrozumieć możliwości, jaki tytuł filozofii daje w świecie pracy, zobaczmy niektóre z obszarów, w których pracują filozofowie.

Badania i nauczanie

To chyba najbardziej znana dziedzina pracy filozofa. W rzeczywistości wiele osób uważa, że jedyna.

Prawda jest taka, że środowisko akademickie należy do środowisk, które najbardziej pociągają filozofów, ponieważ pasjonują się oni wiedzą. W tym przypadku ich rolą jest analizowanie i rozpowszechnianie wiedzy o dowolnym obszarze rzeczywistości. Na przykład takim, jak polityka, człowiek, umysł, nauki itp.

Jako nauczyciel możesz także zasiać obawy i wątpliwości w swoich uczniach i zachęcić ich do kwestionowania status quo. W ten sposób filozof przekazuje otwartość umysłu nowym pokoleniom.

Sektor biznesu

W dzisiejszych czasach coraz więcej firm chce włączyć filozofów do swojego personelu. Wynika to z ich dużej zdolności analitycznej w radzeniu sobie z różnymi tematami.

W tej dziedzinie filozofowie sprawdzają się doskonale jako konsultanci, którzy analizują ryzyka i definiują strategie w obszarach administracji, zasobów ludzkich i finansów. Ponadto ich wykształcenie humanistyczne pozwala im zająć się etyką biznesową i zgodnością z normami.

Jeśli chcesz odnieść sukces w biznesie, nie zdobywaj dyplomu MBA. Zamiast tego studiuj filozofię.Matthew Stewart, korespondent magazynu The Atlantic i założyciel firmy konsultingowej

Media

Inną odpowiedzią na pytanie, czym zajmuje się filozof, są klasyczne i współczesne media, takie jak film, podcasty, literatura i muzyka. Te media potrzebują osób, które wykraczają poza utarte i oklepane formuły.

Dzięki swojej głębokiej wiedzy historycznej i umiejętności analizowania współczesnej rzeczywistości filozof może zatem oferować tym mediom nowe i wartościowe treści.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Idealizm: cechy, typy i znani myśliciele

Polityka

Filozof ma też szerokie doświadczenie w polityce, etyce, historii i zjawiskach społecznych. Jest więc doskonałym kandydatem do zajmowania stanowisk politycznych.

W takim przypadku mógłby być doradcą w opracowywaniu propozycji i polityki publicznej, lepiej odpowiadającym rzeczywistości społecznej i skupiającym się na przyczynach problemów.

Filósofo en una empresa.

Technologie informacyjne

Wreszcie w dziedzinie technologii filozofowie również są dobrymi kandydatami. Ich przygotowanie w dziedzinie logiki matematycznej może być bowiem bardzo przydatne w projektowaniu i konstruowaniu algorytmów.

Kilka końcowych myśli

Teraz, kiedy już wiesz, nad czym pracują filozofowie, możesz uświadomić sobie wartość tej dyscypliny w dzisiejszym społeczeństwie. Dzięki filozofii możemy spojrzeć na każdy problem z różnych perspektyw i podejmować najwłaściwsze decyzje, aby uczynić świat lepszym miejscem.

To może Cię zainteresować ...
Czym jest solipsyzm i jakie są jego główne idee?
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Czym jest solipsyzm i jakie są jego główne idee?

Solipsyzm to nurt filozoficzny, który zakłada, że jedyną rzeczą, jaka istnieje, jest własna świadomość. Dowiedz się więcej na ten temat.