Oderwanie się od sieci społecznościowych: korzyści i jak to zrobić

Koniecznie trzeba zrobić sobie przerwę od sieci społecznościowych, wyciszyć powiadomienia i ograniczyć czas, który na nich spędzamy. Pokażemy Ci, jak to zrobić.
Oderwanie się od sieci społecznościowych: korzyści i jak to zrobić
Maria Fatima Seppi Vinuales

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Maria Fatima Seppi Vinuales.

Ostatnia aktualizacja: 23 września, 2022

Nie możemy zaprzeczyć obecności nowych technologii w naszym życiu i korzyści z nim związanych. Pojawiły się, aby zaoferować nowe sposoby komunikowania się, zdobywania informacji, uczenia się i pracy. Dlaczego więc oderwanie się od sieci społecznościowych może być korzystne?

Nadmierne używanie sieci społecznościowe ma również negatywny wpływ, zarówno na nasze emocje, jak i na naszą wydajność i produktywność. Przyjrzyjmy się bliżej.

Jakie korzyści daje oderwanie się od sieci społecznościowych

Kiedy mówimy o korzyściach, to dlatego, że za nadmiernym wykorzystaniem nowych technologii kryją się różne zagrożenia dla zdrowia. Oto niektóre z korzyści, jakie daje oderwanie się od sieci społecznościowych.

Oderwanie się od sieci społecznościowych poprawia twoje emocje

Ile razy zdarzyło Ci się, że patrząc na portale społecznościowe myślałeś, że Twoje życie nie ma sensu? Czy skupiłeś się bardziej na jakiejś części ciała, której nie lubisz? Czy czułeś zazdrość o życie, które prowadzi ktoś, kogo znasz?

Często sieci społecznościowe stają się wymówką, która budzi w nas demony i niepewność. Dlatego też zrobienie sobie od nich przerwy nie daje od ręki magicznego efektu w postaci lepszego samopoczucia. Wiele naszych emocji jest powiązanych z bodźcami, które je wyzwalają i myślami, które się z nimi wiążą.

To, co dzieje się w sieciach, sprawia, że wiele osób porównuje się z innymi. Zwiększa to poczucie bezsensu, pustki.

Dlatego musimy postawić na zmiany, na zdrowsze i bardziej adaptacyjne myśli. Wskazane jest skrócenie czasu, jaki spędzamy na konsumowaniu informacji i treści, które generują dyskomfort, niepokój i udrękę.

oderwanie się od sieci społecznościowych
Ciągłe przeglądanie sieci społecznościowych może generować poczucie niepewności i niską samoocenę.

Oderwanie się od sieci społecznościowych poprawia jakość snu

Długotrwała ekspozycja na ekrany, zwłaszcza kilka godzin przed snem, wpływa na jakość snu. Dlatego, jeśli zdecydujesz się zamknąć je przed udaniem się na spoczynek, unikniesz oddziaływania bodźców audiowizualnych na mózg.

Poprawia jakość twoich interakcji i relacji

Ile razy w ciągu dnia zauważasz, że rozmawiając z kimś, sprawdza on swój telefon komórkowy i odpowiada na wiadomości? Czy rozpoznajesz, że Ty robisz to samo?

Ten sposób funkcjonowania uniemożliwia nam skoncentrowanie się na tu i teraz spotkania, autentyczny kontakt z naszym rozmówcą. Czasami musimy nawet poprosić o powtórzenie tego, co ktoś powiedział.

Narażasz się na mniejsze ryzyko i wypadki domowe

Czy kiedykolwiek potknąłeś się lub upuściłeś przedmiot, ponieważ rozpraszał cię oglądany film? Albo prawie wpadłeś na coś, ponieważ patrzyłeś na ekran swojego telefonu komórkowego? Czasami to uzależnienie od wiedzy o tym, co dzieje się w świecie online , naraża nas na niebezpieczne sytuacje, których możemy uniknąć.

Odkryj inne możliwe sposoby spędzania czasu

Gdybyś miał sprawdzić, ile czasu spędziłeś w sieciach społecznościowych w ostatnim tygodniu, byłbyś zaniepokojony. Ale jeszcze bardziej, gdy pomyślisz o tych czynnościach lub zadaniach, które odkładasz, oglądając jeden film po drugim.

Oderwanie się od sieci społecznościowych pozwoli Ci poświęcić się innym rzeczom, zamiast je odwlekać. To z kolei idzie w parze z odczuwaniem większej satysfakcji z posuwania się naprzód i osiągania celów.

Podoba Ci się ten artykuł? Możesz również przeczytać: Co to jest odhamowanie zaangażowania społecznego u dzieci?

Jak oderwać się od sieci społecznościowych?

Nie mówimy o całkowitym wycofaniu sieci społecznościowych z naszego życia. Wręcz przeciwnie, staramy się poprawić jakość i ilość czasu, który w nie inwestujemy.

Niektóre z zaleceń dotyczących zerwania z sieciami społecznościowymi są następujące:

  • Poświęć określoną ilość czasu w ciągu dnia na sprawdzenie sieci. Nie więcej niż limit, który sam sobie wyznaczyłeś.
  • Wycisz powiadomienia. W ten sposób w czasie, który spędzasz na innych zajęciach, nie będziesz wiedział, czy otrzymujesz wiadomości. Przymus sprawdzania wiadomości znany jako FOMO (strach przed pominięciem) i odnosi się do strachu przed brakiem czegoś.
  • Ustaw alarmy w telefonie komórkowym. Na przykład możesz ustawić ilość czasu, jaki chcesz spędzać w swoich sieciach w ciągu dnia. Kiedy osiągniesz swój limit, telefon komórkowy ostrzega cię lub blokuje się.
  • Poświęć czas na inne zajęcia, które Cię interesują. Na przykład ćwicz, chodź na spacer z przyjaciółmi, baw się ze swoim zwierzakiem.
  • W nocy wskazane jest całkowite wyłączenie telefonu komórkowego lub skorzystanie z trybu samolotowego. W ten sposób Twój sen nie zostanie przerwany przez sygnały świetlne lub powiadomienia.
  • Organizuj spotkania twarzą w twarz, aby uciec od wirtualności. Być może korzystasz z technologii, aby utrzymywać kontakt z przyjaciółmi i bliskimi. Czasami uniemożliwia to spotkanie w rzeczywistości, przy kawie lub posiłku w wolnym czasie. Staraj się zachować równowagę między światem online i offline.
Kolacja z przyjaciółmi
Muszą istnieć prawdziwe, fizyczne spotkania. Nie jest możliwe utrzymanie relacji międzyludzkich tylko za pomocą wiadomości w sieciach.

Żyj bardziej na zewnątrz niż wewnątrz ekranów

Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć, że nie chodzi o demonizowanie korzystania z sieci. W słusznej mierze służą do kontaktu z innymi ludźmi, których na co dzień nie możemy widywać. Jednak niebezpieczeństwo istnieje wtedy, gdy wierzymy, że są celem, a nie środkiem.

Bardzo ważne jest świadome korzystanie z sieci, aby uniknąć technoferencji. Termin ten odnosi się do ciągłych i codziennych przerw w naszych działaniach w celu sprawdzenia i połączenia z technologią. Nie chodzi o narzucanie skrajnych scenariuszy, w których sieci społecznościowe muszą zostać zlikwidowane. Przyznajmy jednak, że życie jest tym, co się dzieje tu i teraz, podczas gdy my przewijamy i przeglądamy.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Tapia, María Lourdes , & Cornejo, Marqueza (2011). Redes sociales y relaciones interpersonales en internet. Fundamentos en Humanidades, XII(24),219-229.[fecha de Consulta 22 de Agosto de 2022]. ISSN: 1515-4467. Disponible en: https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=18426920010
  • Abjaude, Samir Antonio Rodrigues, Pereira, Lucas Borges, Zanetti, Maria Olívia Barboza, & Pereira, Leonardo Régis Leira. (2020). ¿Cómo influyen las redes sociales en la salud mental?. SMAD. Revista eletrônica saúde mental álcool e drogas, 16(1), 1-3. https://dx.doi.org/10.11606/issn.1806-6976.smad.2020.0089

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.