Prokrastynacja — dlaczego stała się tak powszechnym problemem

Masz problemy z wykonaniem tego zadania? Masz dość czekania do ostatniej chwili? Zwalcz problem, jakim jest prokrastynacja.
Prokrastynacja — dlaczego stała się tak powszechnym problemem

Ostatnia aktualizacja: 04 grudnia, 2021

Prokrastynacja jest bardzo częstym problemem wielu studentów i studentów. W tym miejscu uczniowie czują, że mają mnóstwo czasu na wykonanie zadań i pozostawienie ich na ostatnią możliwą chwilę.

Takie podejście jest niezdrowe, ponieważ może powodować niepotrzebny stres i panikę, co prowadzi do tego, że wielu z nich decyduje się zamawiać niestandardowe artykuły w usługach pisania esejów, zamiast pisać je samodzielnie. W tym artykule przyjrzymy się kilku wskazówkom i zajęciom dotyczącym problemu, jakim jest prokrastynacja wśród uczniów.

Prokrastynacja a bycie zorganizowanym

Po pierwsze, nigdy nie lekceważ znaczenia dobrej organizacji, jeśli chodzi o zwlekanie. Jeśli nie masz pojęcia, co robisz lub masz niejasny plan, istnieje duża szansa, że twoim problemem jest prokrastynacja.

Przede wszystkim zainwestuj w kalendarz i to jak najszybciej. Pomoże Ci to śledzić wszystkie zadania, a także terminy na ich wykonanie. Będziesz mieć większy porządek i mieć kontrolę nad wszystkim w swoim życiu akademickim. Pod warunkiem, że będziesz dobrze zorganizowany. Zorganizowanie jest dobrą podstawą do wielkich postępów w nauce.

Zorganizowana osoba patrząca na swój planner w poszukiwaniu wskazówek dotyczących prokrastynacji

Prokrastynacja — wyklucz to, co cię rozprasza

W dzisiejszych czasach nieustannie otaczają nas rzeczy, które mogą nas rozpraszać. Może to być wszystko, od hałasu na zewnątrz, platform mediów społecznościowych, przyjaciół i nie tylko. Uczniom radzi się przede wszystkim , aby ograniczyli liczbę rzeczy, które są głównym źródłem rozpraszania uwagi. Możesz zacząć od wyłączenia telefonu, telewizora lub radia.

Znajdź ciche miejsce, w którym nic nie przeszkadza, w tym rodzina lub przyjaciele.  Aby pomóc ci pozostać zrelaksowanym i spokojnym podczas nauki, spróbuj włączyć muzykę klasyczną, ponieważ jej niskie tempo i zrelaksowany ton będą napędzać twój proces twórczy, zamiast na przykład muzyki heavy metalowej, która jest bardzo głośna. 

Przeczytaj również: Jakie typowe nawyki mają osoby autodestrukcyjne

Ustalaj priorytety

Prokrastynacja wynika między innymi z tego, że nie poświęcasz czasu na ustalanie priorytetów. Koniecznie musisz doskonalić tę sztukę. 

Musisz sporządzić listę rzeczy, które musisz wykonać co tydzień i upewnić się, że zajmiesz się wszystkim na liście, zanim stworzysz nową. Przyjmuj zadania, które otrzymujesz. Te, które mają zbliżające się terminy, muszą zostać rozwiązane natychmiast, zanim przejdziesz do innych z późniejszym terminem. Będziesz także musiał najpierw wykonać najtrudniejsze zadania, ponieważ wszystko, co nastąpi później, jest łatwiejsze do zarządzania.

Jeśli trudne zadania nadal będą sprawiać Ci problemy, możesz się pocieszyć, wiedząc, że możesz uzyskać najwyższej jakości profesjonalną pomoc w pisaniu esejów, zatrudniając pisarza najwyższej klasy. Skontaktuj się z firmą zajmującą się pisaniem, która zyskała reputację dostawcy wysokiej jakości. Przydzielą twoją pracę pisarzowi, który bardzo dobrze zna temat, a ty skupisz się na łatwiejszych zadaniach.

Prokrastynacja: wyznacz sobie cele

Kiedy uczniowie otrzymują zbyt wiele zadań do wykonania na raz, mogą uznać to za przytłaczające, co może prowadzić do zwlekania. Jest to częsty problem dla studentów pierwszego roku studiów lub uniwersytetu. Każdy projekt jest łatwiejszy do zrealizowania, gdy wyznacza się osiągalne, proste i wykonalne cele, zamiast stawiać czoła wielkiemu planowi.

Na przykład możesz powiedzieć „Dziś wieczorem przeczytam rozdział 7” zamiast „Dzisiaj będę uczyć się zarządzania biznesem”. Mówienie, że skupisz się tylko na jednym rozdziale, sprawia, że zadanie jest mniej onieśmielające i sprawia, że chcesz osiągnąć cel, który sobie wyznaczyłeś.

Kobieta spisująca swoje cele SMART.

Wytyczaj terminy realizacji zadań

To bardzo popularna wskazówka, z której korzystają również eksperci, jeśli chodzi o zapobieganie prokrastynacji. Powinieneś unikać utknięcia w pętli „zostawię to do jutra”, ponieważ będzie się to ciągnąć i trwać.

Zanim się zorientujesz, zbliża się termin realizacji zadań i wpadasz w panikę. Ustal sobie termin, w którym będziesz chciał ukończyć swoje zadania i trzymaj się ich. Postaraj się ukończyć projekt lub zadania dzień lub dwa wcześniej, aby dać sobie wystarczająco dużo czasu na wprowadzenie niezbędnych zmian w razie nieoczekiwanego zdarzenia.

Rób przerwy

Robienie sobie przerwy od czasu do czasu, kiedy koncentrujesz się na zadaniach domowych, jest dobre zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego Jeśli przez cały dzień pracujesz nad swoimi zadaniami, zrób sobie przerwę, aby się zrelaksować i naładować baterie. Wielu autorów esejów, którzy pracują dla profesjonalnych usług pisania, robi sobie przerwy, kiedy piszą artykuły dla klientów, ponieważ nie chcą czuć się wypaleni lub wyczerpani.

Rób to, co lubisz, jak słuchanie muzyki, spacery, oglądanie klipów na YouTube przez około 10-15 minut. Wiadomo, że przerwy zwiększają koncentrację, zatrzymują informacje i, co najważniejsze, zmniejszają stres.

Podaruj sobie smakołyk

Jeśli od czasu do czasu będziesz się nagradzać, da ci to dodatkową zachętę do realizacji projektów i zapobieżenia zwlekaniu. Znasz siebie lepiej niż ktokolwiek inny i wiesz, co lubisz.

Na przykład, gdy skończysz zadanie, zrób sobie smakołyk. Może to być wszystko, od oglądania ulubionego programu telewizyjnego po kilka godzin grania, jedzenie na wynos, czekoladę i nie tylko. Możesz także zaangażować swoją rodzinę i przyjaciół, jeśli chodzi o dawanie smakołyków, gdy osiągniesz kamień milowy lub ukończysz zadanie. Im więcej nagród zdobędziesz, tym bardziej będziesz zainspirowany do ukończenia zadań na czas.

Inne wskazówki

Niektórym studentom może być trudno ponosić odpowiedzialność za pracę naukową. Musisz jednak nauczyć się, jak rozliczać się z uzyskiwania dobrych ocen, nauki do testów i wykonywania zadań, aby zapobiec zwlekaniu. Kiedy odkryjesz, że wymyślasz wymówki, by nie uczyć się ani nie wykonywać pracy, wróć do rzeczywistości, zanim będzie za późno.

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za swoje wyniki w nauce. Niezależnie od tego, czy dobrze poradzisz sobie z testami, czy zadania wykonane na czas, czy nie, to Twoja odpowiedzialność. Jeśli nie potrafisz przymusić się do działania, poproś o pomoc członków rodziny, firmy zajmujące się pisaniem na papierze lub przyjaciół. Mogą ustalać osiągnięcia, terminy i cele, abyś był skoncentrowany i zmotywowany.

Kilka końcowych myśli

Wiele osób wydaje się sądzić, że prokrastynacja nie ma poważnych konsekwencji dla wyników w nauce, jeśli nie trzymają jej pod kontrolą. Jednak wiele badań, w tym tych napisanych przez profesjonalnych eseistów, wykazało, że uczniowie, którzy odwlekają, są mniej produktywni i cierpią na niepokój oraz stres.

Jeśli zobowiążesz się do kilku wskazówek i działań wymienionych powyżej, zauważysz zmianę i transformację w sposobie, w jaki podchodzisz do swoich studiów i pisania esejów. Będziesz mógł wystarczająco odpocząć, kończąc swoje zadania na czas, bez konieczności ciągłego polegania na profesjonalnej usłudze pisania na papierze .

Na koniec ważne jest, aby pamiętać, że będziesz dumny ze swojej pracy, jeśli sam zdobędziesz najwyższą ocenę. Aby jednak odnieść sukces, wystarczy najpierw wykonać małe kroki, takie jak te wymienione powyżej.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.