Nauka z muzyką lub bez - co jest zalecane?

Dla niektórych osób słuchanie muzyki podczas godzin nauki jest czymś stałym. Ale ważne jest, aby wiedzieć, co mówią o tym specjaliści. Muzyka pomaga czy zakłóca? Opowiemy o tym w dzisiejszym artykule!
Nauka z muzyką lub bez - co jest zalecane?
Andrés Carrillo

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Andrés Carrillo.

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2022

Muzyka stała się narzędziem poprawiającym wydajność podczas nauki u wielu osób. Musimy jednak pamiętać, że nie wszyscy ludzie reagują w ten sam sposób na bodźce słuchowe. W tym kontekście należy zachować ostrożność podejmując decyzję odnośnie tego, czy interesuje nas nauka z muzyką czy bez.

Dlaczego? Otóż niekoniecznie będzie ona działać tak samo na nas wszystkich.

Na przykład niektóre osoby wymagają cichego otoczenia bez hałasu, aby móc skoncentrować się na obiekcie swojej nauki. Z drugiej strony isnieją ludzie, którzy poprawiają swoje zapamiętywanie danych, używając muzyki w tle podczas studiowania. Nauka z muzyką czy bez? Dzisiaj przyjrzymy się temu zagadnieniu.

Nauka z muzyką – jakie może przynieść korzyści?

Słuchowy styl uczenia się stymuluje obszary mózgu gotowe do przyswajania wiedzy. Innymi słowy, kiedy mamy możliwość uczenia się poprzez dźwięki, słuchanie muzyki jest użytecznym zasobem. Zwłaszcza jeśli chodzi o naukę języków.

Innym ważnym aspektem do rozważenia jest nasza zdolność koncentracji. Oznacza to, że nie wszyscy ludzie osiągają ten sam poziom skupienia podczas nauki. To naturalne, że dla niektórych bodźce z otoczenia nie stanowią  żadnego czynnika rozpraszającego, podczas gdy dla innych jakikolwiek dźwięk powoduje dekoncentrację.

Spójrzmy na listę najlepszych sposobów na maksymalne wykorzystanie muzyki podczas godzin nauki. Biorąc pod uwagę, że każda osoba jest inna, korzyści te koncentrują się na tych, którzy wykazują słuchowy styl uczenia się i są w stanie skupić się w takich warunkach.

Nauka z muzyką

1. Umiarkowana głośność

Kiedy muzyka jest odtwarzana z umiarkowaną głośnością, mózg jest w stanie skupić się na głównej czynności (nauka). W tym przypadku muzyka daje efekt relaksujący, który z kolei pomaga zachować ciągłość procesu uczenia się. Zmniejsza się też poziom wyczerpania psychicznego.

2. Wybierz muzykę klasyczną

Istnieją badania, takie jak to, które przytoczymy później, które potwierdzają korzyści płynące z muzyki klasycznej w studiowaniu. Skoro nauka promuje klasyczne melodie, to warto wdrożyć tę metodę i samemu sprawdzić wyniki.

3. Nauka z muzyką? Miej gotową listę odtwarzania

Najlepiej utwórz listę odtwarzania, aby uniknąć długich przerw. Rzeczywiście, im mniej przerwiemy proces nauki, tym będzie on skuteczniejszy. Zaleca się, aby playlisty trwały co najmniej 2 godziny bez przerwy.

Nauka z muzyką – jakie ma wady?

Nie wszystko jest w różowych barwach, jeśli chodzi o zagadnienie jakim jest nauka z muzyką. Oprócz zalet, które omówiliśmy, musimy również wymienić pewne wady. Na poniższej liście umieszczamy dane co do tego, jakie są negatywne aspekty muzyki podczas godzin koncentracji.

1. Ten rodzaj nauki może rozpraszać uwagę

Jak już wiemy, nie wszyscy ludzie są wielozadaniowcami. Oznacza to, że niektórzy muszą szukać środowiska wolnego od dźwięku, aby właściwie skoncentrować się na tym, czego muszą się nauczyć. Krótko mówiąc, muzyka nie pozostaje niezauważona przez mózg.

2. Może ukształtować stałe nawyki

Kiedy przyzwyczaimy się do słuchania muzyki podczas nauki, pojawia się warunkowanie klasyczne. Podsumowując to, co zostało powiedziane wcześniej, czas nauki staje się bodźcem warunkowym dla melodii. Co oznacza, że ​​za każdym razem, gdy zaczynamy się uczyć, czujemy potrzebę umieszczenia muzyki w tle.

Nie zawsze jednak będziemy w stanie to zrobić, dlatego właśnie warto być w stanie uczyć się również w ciszy.

To uwarunkowanie powoduje zmniejszenie produktywności. Z jednej strony dlatego, że do przeprowadzenia procesu nauki uzależniamy się od muzyki. Z drugiej strony nie dajemy mózgowi szansy na pełne skupienie się tylko na jednej czynności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Co zrobić, aby lepiej zarządzać swoim czasem?

3. Zachęca do niepotrzebnego kontaktu z urządzeniami elektronicznymi

Często zdarza się, że ludzie słuchają muzyki za pomocą urządzeń mobilnych. Na przykład można zobaczyć, jak niektórzy nastolatki odtwarzają piosenki na YouTube za pośrednictwem smartfona, próbując się uczyć. Na tej podstawie ustalono, że stanowi podwójny czynnik rozpraszający.

Nauka z muzyką – co pokazują badania?

Jedno z badań, które pokazuje korzyści płynące z muzyki klasycznej dla mózgu, zostało przeprowadzone w 2007 roku przez Uniwersytet Stanforda. Wspomniane badanie zostało przeprowadzone na fakultecie szkoły medycznej.

Wyniki pokazały, co następuje:

  • Muzyka klasyczna sprzyja zapamiętywaniu i interpretacji informacji. Powodem jest to, że harmonijne melodie o umiarkowanej głośności nie przeszkadzają w koncentracji, a wręcz przeciwnie, działają wzmacniająco.
  • Muzyka klasyczna działa na mózg jak trening. Oznacza to, że kiedy słuchamy muzyki klasycznej w czasie nauki, dochodzi do wzmocnienia obszarów mózgu, które obejmują uwagę, interpretację i przewidywanie zdarzeń.

Wnioski te sugerują, że osoby, które słuchają klasycznych melodii w czasie nauki, będą lepiej radzić sobie w środowisku akademickim. Powodem tego jest fakt, że ludzki mózg nabywa zdolności lepszego interpretowania nowych informacji.

Nowsze badanie, przeprowadzone w 2019 r., wykazało, że muzyka działa jako aktywator centrów przyjemności nerwowych. Te badania pokazują, że ulubiona muzyka ludzi podnosi ich poziom motywacji.

Muzyka klasyczna

Jak wybrać muzykę do nauki?

Bazując na tym, co powiedzieliśmy do tej pory, możemy zastosować pewne zasady, aby dokonać wyboru odpowiedniej muzyki do uczenia się. Konieczne będzie utrzymywanie przez cały czas umiarkowanej głośności, aby dźwięk nam nie przeszkadzał.

Ponadto te skuteczne wskazówki pomogą nam ulepszyć nasz proces uczenia się:

  • Weź pod uwagę to, co mówi nauka. Najlepiej wybrać rodzaj muzyki, który okazał się mieć realne korzyści dla zdolności intelektualnych. Tak jest na przykład w przypadku muzyki klasycznej.
  • W niektórych przypadkach tematyka naszej nauki nie będzie nowa, to znaczy nie będziemy zdobywać nowych informacji, ale raczej wzmacniać to, co już istnieje. Jeśli tak, możemy wybrać muzykę z naszego preferowanego gatunku.
  • Unikaj wybierania muzyki z telefonu komórkowego. Używanie telefonu do odtwarzania ścieżek dźwiękowych naraża nas na interakcję z urządzeniem mobilnym, co nie sprzyja koncentracji.

Może cię również zainteresować artykuł: Muzyka – jaki wpływ ma na nasz nastrój?

Kiedy cisza jest lepsza niż nauka z muzyką?

Pomimo korzyści, jakie może zapewnić nauka z muzyką, nie jest dobrym pomysłem nadużywanie tego zasobu. Tak czy inaczej, wszystko w nadmiarze jest szkodliwe. W takim przypadku, jeśli przyzwyczaimy się do słuchania muzyki za każdym razem, gdy zaczynamy się uczyć, staniemy się uzależnieni od tego systemu.

Moglibyśmy wykorzystać muzykę do zaawansowanych etapów nauki, kiedy mieliśmy już pierwsze podejście do tematu. Zamiast tego zaleca się ciszę w początkowych fazach, kiedy potrzebujemy więcej uważności i skupienia uwagi.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Miriam Albusac Jorge. “La Música de Beethoven En La Investigación Fisiológica Del Electrocardiograma a La Imagen Por Resonancia Magnética.” Cuadernos de investigación musical 11 (2020): 216–244. Cuadernos de investigación musical. Web.
  • Cantú Cervantes, Daniel. “Revisión Sobre Los Efectos de Estudiar Con Música de Fondo y Sobre Los Efectos Del Entrenamiento Musical En El Aprendizaje.” Revista de Psicología y Ciencias del Comportamiento de la Unidad Académica de Ciencias Jurídicas y Sociales 11.2 (2020): 147–168. Revista de Psicología y Ciencias del Comportamiento de la Unidad Académica de Ciencias Jurídicas y Sociales. Web.
  • Mantilla, Sandra P. “Enfermedades neurológicas y problemas de atención.” Acta Neurol Colomb 22.2 (2006).
  • Reward prediction tells us less than expected about musical pleasure Rémi de FleurianPeter M. C. HarrisonMarcus  . PearceDavid R. Quiroga-Martinez 
  • Devarajan Sridharan, Daniel J. Levitin, Chris H. Chafe, Jonathan Berger, Vinod Menon, Neural Dynamics of Event Segmentation in Music: Converging Evidence for Dissociable Ventral and Dorsal Networks, Neuron, Volume 55, Issue 3, 2007, Pages 521-532, ISSN 0896-6273, https://doi.org/10.1016/j.neuron.2007.07.003.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.