Jak zorganizować miejsce do nauki dla dziecka – zrób to sam

Jak zorganizować miejsce do nauki dla dziecka – zrób to sam

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jak zorganizować miejsce do nauki dla naszego dziecka? Miejsce, gdzie uczy się twoje dziecko, nie jest dobrze zorganizowane? Jeśli jest otoczone mnóstwem odciągających uwagę przedmiotów, nie będzie mu łatwo odrobić zadań domowych.

Aby mieć pewność, że wszystko leży na swoim miejscu, warto posłużyć się kilkoma pomysłami, które możesz wykonać samodzielnie.

W przestrzeni nauki zwykle bardzo szybko gromadzą się przeróżne rupiecie. Wystarczy, że dzieciaki wrócą po szkole do domu, aby biurko czy jego otoczenie wypełniły się ołówkami, notatnikami i innymi przedmiotami. A wówczas bardzo ciężko odnaleźć to, czego akurat się potrzebuje.

Dziecko podczas nauki

Na szczęście istnieje cały szereg prostych sposobów rozwiązania tego problemu. Wystarczy kilka pomysłów i przedmiotów, by lepiej zorganizować ten obszar. Najlepsze jest to, że możesz je wykonać w domu, przy użyciu bardzo prostych materiałów i dając upust swojej kreatywności.

Poniżej zobaczysz metody DIY (czyli zrób-t0-sam), które pozwolą ci zorganizować miejsce do nauki dla Twoich dzieci, a im maksymalnie wykorzystać czas przeznaczony na domową edukację. Zaczynamy!

Pomysły, jak zorganizować miejsce do nauki dla dziecka

Recykling pudeł

Pudełka to idealne rozwiązanie na utrzymanie wszystkiego w porządku. Musimy jedynie znaleźć nieużywane pudła o różnych rozmiarach i przekształcić je w dodatkowe miejsca na przechowywanie rzeczy. Możesz użyć kartonu, cyny, pudeł z włókna lub wykonanych z dowolnego innego materiału.

Wybieraj pudełka o różnych kształtach – każdy będzie dobry do przechowywania czegoś innego. Kwadratowe, okrągłe lub prostokątne pudełka, z pokrywkami lub bez, nadadzą się do przechowywania folderów, ołówków, czasopism i wszelkiego rodzaju materiałów roboczych.

Możesz przykryć pudełka ładnym kolorowym papierem i ułożyć je w jednym specjalnym kącie, by stworzyć porządne miejsce do nauki dla swoich dzieci. Dodaj do nich wstążki, przyklej zdjęcia lub pomaluj je, aby nadać przestrzeni bardziej dekoracyjnego stylu.

Być może uznasz także ten artykuł za interesujący: Dekoracja salonu materiałami z recyklingu – poznaj 5 ciekawych pomysłów

Organizer naścienny

Organizer z kieszonkami, które można zawiesić na ścianie, to doskonały sposób na zorganizowanie miejsca do nauki dla dzieci, zwłaszcza jeśli nie masz dużo miejsca.

Aby zrobić taki organizer, potrzebujesz drewnianej tablicy średniej wielkości, kilku arkuszy pianki EVA w dowolnym kolorze, nici, białego sznurka, maszyny do szycia i kleju.

Organizer
Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, organizer na ścianę pozwoli ci maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Na początek wytnij osiem prostokątów na kieszonki z pianki EVA. Następnie zszyj je parami, pozostawiając zawsze jeden z 25-centymetrowych boków wolny na otwór kieszeni. Nałóż klej (lub silikon), aby przymocować kieszenie do drewnianej deski.

Na koniec wywierć dwa otwory na planszy i przełóż przez nie dwa otwory, by powiesić tablicę. Teraz wszystko, co musisz zrobić, to powiesić tablicę na ścianie! W kieszeniach można przechowywać ołówki, pędzle, nożyczki i inne rodzaje materiałów.

Zapewne zaciekawi Cię także nasz inny artykuł: Dowiedz się, jak wykonać własnoręcznie proste organizery na ubrania!

Ozdobne puszki na ołówki

Aby utrzymać porządek wśród kredek i ołówków, można użyć puszek z recyklingu. Po prostu dobrze je umyj, przykryj atrakcyjnymi tkaninami i kolorowymi wstążkami. Możesz skleić je ze sobą, a nawet przymocować do ściany.

jak zorganizować miejsce do nauki

Tak przygotowane puszki pozwolą ci uporządkować długopisy, ołówki, kredki, dzięki czemu będzie można szybko je znaleźć. Poza tym będą spektakularnie wyglądać w kąciku nauki twoich dzieci.

Ścianki z pudełek po płatkach

Pudełka na płatki zbożowe mogą stanowić świetne przegródki na półki. Wewnątrz możesz umieścić czasopisma, zeszyty i wszelkiego rodzaju papiery, dzięki czemu będą lepiej posegregowane i nie przysporzą bałaganu w przestrzeni nauki.

Aby przekształcić pudełka po płatkach zbożowych na takie przekładki, po prostu pokrój je po przekątnej, przykryj kolorowym papierem lub pomaluj. Możesz użyć papieru do pakowania lub dowolnego innego rodzaju, który wyda ci się atrakcyjny i jest kolorowy.

Najlepiej użyć kilku kolorów i wzorów, aby obszar nauki dla dzieci był ładnie udekorowany i różnorodny. Jakie przedmioty jeszcze mogą nam podpowiedzieć, jak zorganizować miejsce do nauki dla dziecka?

Słoiki na małe przedmioty

Szklane słoiki mogą przeobrazić się w pojemniki na te drobiazgi, które zawsze się gubią, takie jak spinacze do papieru, gumki lub zszywki. W ten sposób zawsze będą pod ręką. Nie zapominaj, że dobra organizacja oznacza lepsze wykorzystanie narzędzi wspomagających naukę, zarówno tych dużych, jak i niewielkich.

Aby przekształcić słoiki, musisz po pierwsze bardzo dobrze je umyć gorącą wodą. Następnie wybierz kilka plastikowych zwierzątek i przyklej je na pokrywkach. Gdy klej wyschnie, a zwierzątka będą mocno przymocowane do pokryw, pomaluj pokrywki z dekoracją farbą w sprayu.

Wszystkie opisane pomysły DIY stanowią doskonałe metody na zorganizowanie obszaru nauki dla dzieci, i to w prosty, alternatywny i niedrogi sposób. Dzięki nim możesz ponadto tchnąć nowe życie w przedmioty, które w przeciwnym razie trafiłyby do kosza.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.